23. 7. 2005 Lucie Vítková

Tabačkovým přáním je stále plný stadión

Jedním z dvojice slovenských hráčů, kteří mají vyztužit sparťanskou defenzívu je talentovaný zadák Ján Tabaček. Pětadvacetiletý hokejista byl u dvou titulů bratislavského Slovanu a také ve Spartě si klade nejvyšší cíle. „Myslím na zlato,“ nezastírá.
Rodák z Martina strávil většinu své kariéry na Slovensku. Začínal na zimním stadiónu města Martina, později přesídlil do hlavního města Bratislavy. S celkem Slovanu dvakrát slavil prvenství, nyní se stěhuje do Prahy. „V Bratislavě mi končila smlouva a chtěl jsem odejít, jelikož jsem ve Slovanu působil delší čas,“ vypráví bek. Cesta do Sparty nebyla trnitá, Tabaček se s velkoklubem domluvil snadno a rychle. „Sparta mě oslovila přes mého agenta, lákalo mě zkusit něco nového. Za nabídku jsem byl velice rád,“ pochvaluje si.

Jeden rok, přesněji sezónu 2002/03, strávil ofenzivní obránce za mořem. Na farmářském celku Anaheimu se ovšem příliš neprosadil, vaz mu zlomilo také rozsáhlé zranění. „Na tento rok nerad vzpomínám, udělal jsem spoustu chyb,“ zamračí se. V týmu Cincinnati Mighty Ducks odehrál pouhých dvanáct zápasů, čtyři měsíce poté byl mimo hru. „Když jsem se vrátil po zranění, mužstvo bojovalo o play off a už jsem nedostal šanci,“ vzpomíná. Po roce se proto mladý obránce vrátil zpět do Slovanu. „Vycítil jsem, že o mně v týmu není zájem.“

S prvními květnovými dny ohlásila Sparta seznam nových posil pro nadcházející ročník. Ve výčtu se objevilo také jméno Jána Tabačka. Ofenzivní obránce s mužstvem prodělal celou letní přípravu na suchu. „Asi žádný hokejista nemá rád letní dril, ale letos se mi líbil. Ani jsem nepostřehl, že už suchá příprava skončila,“ usmívá se. Za svou kariéru Tabaček prožil nespočet letních dávek, přesto ta letošní byla zase o maličko rozdílnější. „Trenér přípravu pojal takovou hravější, zábavnější, intenzivnější formou než je zvykem v mé rodné zemi. Byla zaměřená hlavně na určité partie těla,“ popisuje.

Po letních dávkách běhu, jízdy na kole či kolečkových bruslích měli hokejisté na programu čtrnáctidenní volno. Každý hráč dovolenou pojal jinak, pětadvacetiletý Tabaček příliš času na odpočinek neměl. „O dovolené jsem spíše pracoval, byl jsem doma na Slovensku a předělával byt,“ svěřuje se hráč draftovaný v roce 2001.

Nyní sparťané absolvují první dny na ledové ploše T-Mobile Areny. Zkouší novou výstroj, hodně pracují s hokejkou. „Máme technické mužstvo, to bude naší předností,“ myslí si obránce. „Doufám, že se prosadím do základní sestavy a budu hrát co nejlépe,“ přeje si subtilní hráč a dodává „Sparta je velký klub, cíle má nejvyšší, myslím na titul.“

S trenérem Jaromírem Šindelem o svých úkolech v mužstvu ještě nemluvil, ale sám nejlépe ví, jaké jsou jeho přednosti. Který post mu nejvíce vyhovuje, kde se cítí jako ryba ve vodě. „Jsem zvyklý hrát ofenzivního obránce, snad to nebude problém. Přijde čas, kdy si o tom s trenérem promluvíme,“ uvědomuje si slovenský rodák.

Poslední červencový týden čeká sparťany první přípravné utkání. Do Holešovic přijedou hokejisté Českých Budějovic. Trenér Šindel naordinoval svým svěřencům hned čtyři dvacetiminutovky. „Minulý rok jsem tuto formu zápasu také zažil. Myslím, že to bude rozdělená na dvě poloviny. Jedna půlka mužstva odehraje dvě třetiny a druhá půlka zbytek,“ neláme si hlavu pracovitý bek.

Tabaček je pro příznivce Sparty velkou neznámou, přesto se samotný hráč na domácí fanoušky těší. „Chtěl bych naše fanoušky vyzvat, aby nás chodili podporovat v co největším počtu,“ přeje si. „Budeme se snažit hrát atraktivní hokej, který se bude lidem líbit,“ uzavírá sympatický hokejista.