25. 4. 2013 Tereza Velikovská

Tenkrát: Vyvolávání v Brně jsem si užíval

B r n o - První krok k obhajobě prvenství na Českých hokejových hrách je splněn. Český výběr si v Brně v rámci posledního turnaje série Euro Hockey Tour poradil s Finy, které porazil 3:2. Druhou českou branku, která přišla pouhých 50 sekund po úvodní trefě Hubáčka, vstřelil po nabídce Hertla PETR TENKRÁT, jenž se blíží ke stovce reprezentačních startů.

Od prvních vteřin se výběr Aloise Hadamczika vrhl do útoku a celou první třetinu soupeře doslova drtil. Do šaten se přesto po první dvacetiminutovce šlo za bezbrankového stavu. „ Chtěli jsme mít dobrý začátek zápasu, což se nám povedlo. Bylo tam hodně střel, škoda jen, že se tam nějaká neodrazila,“ litoval Tenkrát, který nastupoval ve druhé útočné formaci s Petrem Vránou a Tomášem Hertlem.

Zatímco v úvodním dějství Češi finského gólmana Ortia nedokázali překonat, v tom druhém se jim to povedlo hned dvakrát v rozmezí pouhých 50 vteřin. Skóre otevřel ve 27. minutě Hubáček, poté zaúřadoval po křižné nahrávce Hertla na hranici brankoviště právě Tenkrát. „Stejným způsobem jsme nastoupili do druhé třetiny a podařilo se nám dát dva rychlé góly. Hertl mi to dal nádherně, já jsem se snažil jít do brány. Každá šance se dá zkazit, ale mně to tam naštěstí spadlo,“ těšilo zkušeného útočníka.

A právě spolupráci s forvardem Slavie, který je v pouhých devatenácti letech tahounem červenobílých a benjamínkem v reprezentačním týmu, si Tenkrát pochvaluje. Sám je naopak v pětatřiceti letech nejstarším hráčem kádru. „Samozřejmě vidím, že je to obrovský talent, má veliký potenciál. Určitě má velkou budoucnost. Po právu je v národním týmu a bojuje o účast na mistrovství světa. Je radost hrát s ním v jedné lajně,“ vysekl svému centrovi poklonu.

Tým Suomi ovšem po dvou slepených trefách ve vlastní síti nepolevil a po necelých dvou minutách snížil zásluhou Pesonena. A ve třetí třetině po brance Vitaluomy dokonce vyrovnal. Češi však zareagovali bleskově, po minutě se dostali gólem Irgla zpět do vedení a už ho nepustili. „Po našich dvou gólech jsme trošičku povolili a Finové snížili na 1:2. Pak se hrálo nahoru dolů a spíš střední pásmo. Ale zaplaťpánbůh to dneska nakonec bylo krásné vítězství,“ oddechl si Tenkrát.

Toho čeká v případě, že nastoupí v sobotu i v neděli, proti Rusku jubilejní stý zápas v reprezentaci. „Ještě není neděle. Pokud to tak dopadne, tak je to samozřejmě pěkná meta v národním týmu. Když se to podaří, budu za to rád,“ těší ho. V případě, že se dostane do konečné nominace na světový šampionát ve Švédsku a Finsku, kterou oznámí kouč Hadamczik na tiskové konferenci po nedělním závěrečném duelu EHT, přidá Tenkrát další starty.

Stejně jako celý tým, i on si pochvaloval skvělou atmosféru v brněnské hale, kam si přes slunečné počasí našlo cestu přes pět a půl tisíce diváků. „Je to nádherné, diváci tu vždycky dělají krásnou a hlasitou kulisu, stejně jako v lize. Musím říct, že to týmu hodně pomáhá, když ho diváci celý zápas ženou, za to jim patří velký dík.“ Jako hráč působící v posledních dvou sezonách ve Spartě, si užil neobvyklá okamžik, když celá Kajot Aréna vyvolávala jeho jméno. „To se nikdy nestalo a asi ani nikdy nestane, takže jsem si ten okamžik užíval,“ smál se.

V cestě za obhajobou loňského prvenství na turnaji i v celém seriálu nyní český tým čeká Švédsko, které ve čtvrtek porazilo Rusy. „Dnes jsme splnili první krok, když jsme udělali Finy. Teď se musíme dobře připravit na Švédy, každý takový zápas je nesmírně těžký. Budeme se snažit odvést maximální výkon, abychom turnaj vyhráli. Snažíme se hrát pořád to samé a dodržovat stanovenou taktiku. Švédové hrají samozřejmě trošku jinak než Finové, ale my se chceme držet našeho plánu a hrát stylem, který nám přináší úspěchy,“ uzavřel Tenkrát.

Foto: Michal Eger