29. 12. 2006 Vojtěch Gibiš

Ton prožil nejpovedenější zápas této sezony

V osmapadesáté minutě dostala Sparta příležitost zahrát si dvojnásobnou přesilovku. Domácí dlouho bušili na Sáblíkovu klec, ale brankář Energie odolával. Až po necelé minutě dvojnásobné početní výhody vypálil z velmi těžkého úhlu Petr Ton a karlovarský zadák Libor Ustrnul si srazil puk do vlastní branky. Spartu vyrovnávací branka nabudila k ještě většímu tlaku, z něhož nakonec vzešel vítězný gól Jaroslava Hlinky.
Karlovým Varům stačilo stopět sekund k tříbrankovému vedení. Co se v nich stalo?
Dostali jsme tři rychlé branky z přesilovek. První gól jsme dostali ve dvojnásobné přesilovce, pak jsem v další přesilovce nepohlídal beka a nakonec Energie využila ještě jednu přesilovku. Myslím si, že ani my, ani Vary ještě letos neodehrály takovouhle třetinu. Od začátku jsme hráli dobrý hokej, vytvářeli jsme si šance, ale prohráli jsme tu třetinu 0:3. Dlouho jsem takovouhle dvacetiminutovku nezažil.

Dvojnásobnou přesilovku jste věnovali soupeři velmi lacino. Stejně jako často v minulosti jste putovali na trestnou lavici za zdržování hry po vyhození puku do hlediště…
Ono je to těžké. Sami jsme na toho, kdo takhle špatně vyhodí v tu chvíli naštvaní. Chce asi nad odpálením puku více přemýšlet. Ale ono se to jednoduše po zápase říká, ale když jste v zápase dlouho na ledě, tak je to obtížné.

Byly přesilovky Karlových Varů tak dobře sehrané, nebo měly více štěstí?
Dobře sehrané. Hrály všechno do branky, puky tečovaly. Při druhé brance jsem nepohlídal Jirku Hanzlíka, který dostal krásnou přihrávku – žabičku.

Stejně jako ve středu proti Plzni jste nemohli soupeřova brankáře překonat půl zápasu. Proč?
Těžko říct. Chodili jsme do branky, měli jsme vyložené šance. Nakonec jsme dali góly z náhodných situací. Ale naším tlakem jsme si i tyhle “šmudly“ zasloužili.

V osmapadesáté minutě jste prakticky z nulového úhlu vyrovnal. Ten puk si srazil Ustrnul do vlastní branky?
Ano. Jarda Hlinka stál za ním úplně sám, chtěl jsem mu nahrát mezi Ustrnulovýma nohama. On však klekl a já jsem mu trefil nohu, od které se to odrazilo do branky mezi Sáblíkovy nohy. Byl to šťastný gól.

Je to pro vás psychické povzbuzení potom, co jste jak dnes, tak v minulém zápase nedal žádnou vyloženou šanci?
Je. Povzbudí mě to stejně, jako kdybych vymíchal celé hřiště jako v zápase s Vítkovicemi. Můj gól nám zajistil minimálně bod, takže to byla důležitá trefa. Z mého pohledu to byl asi nejvydařenější zápas. Měl jsem dvanáct, třináct střel, z toho čtyři gólové. Navíc myslím, že takovýhle obrat v zápase naláká diváky na další zápasy.

Takže máte psychiku v pohodě, nebo jste na tom s nervy špatně, jak tvrdí Petr Leška?
Mě i ostatní kluky ty jeho hlášky pobavily. Ty jeho slova svědčí o jeho inteligenci, nebo jeho ubohosti. Říkat něco o tom, že mi Sýkora utíká v tabulce střelců ve chvíli, kdy to bylo o gól, je směšné. Stejně jako říkat, že jsem nedotknutelný. Schytám spoustu ran, žádné však prakticky nerozdávám.

Dnes jste schytal další, dostal jste pěknou sekeru od Josefa Řezníčka. Musel jste se hodně držet?
To ani ne. Nemůžeme se vyjadřovat k rozhodčím, ale občas jsou na ledě sporné okamžiky. Řezníček mi přesekl hokejku a nevylučovalo se… Mít tam ruku, tak by mi jí usekl. (smích) Pepa šel po puku, je to férový chlap, nechtěl to udělat schválně.

Po zápase jste měl velkou radost, hrál jste si na ledě s nafukovacím balónkem. Bude teď oslava Silvestra o to sladší?
Určitě ano. Dnes jdeme se spoluhráči na společnou večeři do centra, rozloučit se starým rokem. Prvního však máme trénink, druhého hrajeme v Českých Budějovicích. Nějakou skleničku si dám, ale bude to jen nějaká lehká oslava v rodinném kruhu. Moji nejlepší kamarádi jsou zrovna letos na Silvestra v práci, tak jsme nic nedomlouvali. Dnes jsem se však dozvěděl, že máme na Silvestra hlídání dětí, tak se možná ještě něco vyvrbí. Možná s manželkou a se známými někam vyrazíme.

Když budete doma, bude se v lednici chladit vaše oblíbená finská vodka, nebo šampaňské?
Oboje. Celý večer budu pít finskou a o půlnoci si přiťuknu šampaňským.