20. 11. 2006 Lucie Vítková

Vyloupí Sparta nedobytou Tipsport Arenu?

Potvrdit vynikající výkon z posledního domácího střetnutí zajíždějí hokejisté Sparty do Liberce. A nečeká je vůbec snadná úloha. Bílí Tygři v letošním ročníku před svými diváky ještě neprohráli a v nastoleném trendu hodlají pokračovat i v úterní podvečer. Vrátí Pražané hráčům z pod Ještědu domácí porážku nebo odjedou z Liberce s nepořízenou?
O soupeři ...
Bílí Tygři se podobně jako ostatní extraligová mužstva v počátku soutěže prezentovali nevyrovnanými výkony. Na vině byla hlavně krize na hřištích soupeře. Zatímco doma jsou Tygři neporazitelní, na vítězství venku čekali až do dvanáctého kola. Podařilo se jim to v holešovickém stánku, kde přehráli Spartu.

Nevyrovnané výkony přinesly své oběti a liberecký tým prošel změnami. Věci si sbalil obránce Martin Hlavačka, jenž na přestup posílil pražskou Slavii. Stejným směrem na měsíční hostování putoval Leoš Čermák. Naopak do sestavy Tygrů se z ruského angažmá vrátil Václav Novák, ze Vsetína přišel Ondřej Hruška.

Marodka Liberce čítá dvě jména. Brankář Milan Hnilička bojuje s angínou a svému mužstvu chybí již několik kol, jeho služby nahrazuje vypůjčený brankář z Třebíče Filip Šindelář. Trenérovi Palečkovi rovněž schází bek Holub, který má poraněné zápěstí.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Na vrcholu klubových statistik Liberce překvapivě trůní mladý útočník Jan Víšek. Pětadvacetiletý odchovanec Bílých Tygrů prožívá svou nejlepší sezónu mezi seniory, když doposud nasbíral čtrnáct bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Doposud ve své hokejové kariéře dokázal nejvíce nastřádat sedm bodů, tedy polovinu čísla, které má na svém účtu nyní, po necelé polovině soutěže. Víšek řádí v druhém útoku společně se zkušenějším centrem Janem Plodkem. Ten se drží v průběžném pořadí na druhém místě, na své pravé křídlo ale ztrácí pouhé tři body. Podkova kariéra je výhradně spjata s klubem z pod Ještědu a šikovný forvard nyní důvěru trenérům plně splácí. Prosadil se i v Praze, kdy otevíral brankou v první třetině nerozhodný duel.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Hokejisté Liberce poprvé v sezóně uspěli na ledě soupeře, když zdolali v T-Mobile Areně pražskou Spartu. Ta se trápila především v útoku, když nevyužity zůstávaly i stoprocentní šance. Utkání se lámalo v prostředním dějství, kdy Pražané nedokázali tlak gólově zúročit. Naopak Tygři si zápas hlídali a definitivně jej zlomili na svou stranu z rychlých protiútoků. Na prohře svěřenců trenéra Výborného 1:3 měl největší podíl Milan Hnilička, jenž odchytal utkání v obrovské pohodě.
O Spartě:
Sparta před domácími diváky znovu nabrala nový dech, opět dokázala probudit své ofenzivní schopnosti a přestřílela lídra tabulky. Přitom se duel znovu nevyvíjel pro Pražany příznivě, ovšem v domácím prostředí dokáže Sparta vždy zabrat a poradit si i s nepříznivým výsledkem. Za nerozhodného stavu dostalo mužstvo impuls změnou gólmana a evidentně ožilo. Přestože po dvou třetinách prohrávalo, dokázalo třígólovou smrští v přesilovkách stav otočit a zvítězit. Ke třem bodům Spartě pomohl uzdravený lídr produktivity Jaroslav Hlinka, trenéři mohli počítat také se službami Stehlíka. Po zápasovém odpočinku nastoupil i tápající Benýšek, na listině zraněných tedy zůstává pouze David Vrbata.
Ve Spartě nejvíce září:
Utkání s Českými Budějovicemi náramně vyšlo Ondřeji Kratěnovi. Ten na ledě doslova řádil a jeho povedený den odnesl brankář Turek dvěmi góly a jeho osobní konto produktivity navíc vzrostlo ještě o dvě asistence. Čtyři body vyhouply Kratěnu na čtvrté místo v produktivitě Sparty, ovšem nejvyšší české hokejové soutěži vládne v jiné statistice. V +/- bodech, určujících pozitivní a negativní účast na ledě při vstřelených a obdržených brankách, nemá se čtrnácti body v lize konkurenci. Velkou životní premiéru prožil v nedělní podvečer Tomáš Duba. Poprvé v kariéře se postavil do branky Sparty, kde od pěti let vyrůstal, a svému mateřskému celku pomohl devatenácti zásahy k obratu v zápase, ve kterém ve 34. minutě střídal Salfického. Pětadvacetiletý Duba sice inkasoval hned z první střely, poté ale několika zákroky mužstvo podržel. Působil klidně, puky nevyrážel a vítězství si parádně užil. Zda ale bude svůj výkon moci potvrdit také v Liberci, ukáže až samotný duel.
O zápase:
Utkání 25. kola O2 extraligy začíná v liberecké Tipsport Areně v úterý 21. listopadu v 18 hodin a 30 minut. Pro ty, kteří se do Liberce nepojedou podívat, je připraven náš tradiční online přenos.
Sestavy z minulého kola:
Salfický (34. Duba) - Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Stehlík, Tabaček, Černošek, Benýšek - P. Ton, Štrba, O. Kratěna - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - Dragoun, Langhammer, Netík.
Šindelář - Moravec, Jiruš, Krstev, Čutta, Žabka, Zíb, Kočí, Rýgl - Vaic, Podkonický, Novák - Klimenta, Plodek, Víšek - Pletka, Šachl, Procházka Stanislav - Hruška, Pabiška, Tomajko.
Vzájemná bilance zápasů
2002/2003: 4 - 0 - 0 4:3 4:1 4:3p 4:1