15. 8. 2022 Daniel Ryl

Ze Sparty do zámoří: Vzpomínám jen v nejlepším!

Šestnáctiletá brankářka Michaela Hesová patří mezi nejtalentovanější gólmanky, což potvrdila na nedávném šampionátu do 18 let ve Wisconsinu, kde v roli jedničky prodala své první zkušenosti ze zámoří a pomohla Češkám k pátému místu. "Jako holka musíš odejít do zahraničí, univerzita je skvělá příležitost. Na Spartu ale vzpomínám jen v nejlepším," říká sparťanská odchovankyně, která v našem dresu vyrůstala od přípravky až do dorostu.

Jak hodnotíš svůj první rok v zámoří?
Už jenom jeden rok v zámoří byla obrovská zkušenost. Člověk odejde od maminky a musí se o sebe postarat sám. Doufám, že už je to trošku vidět, i když jsem doma v Česku. (usmívá se) Za odchod jsem moc ráda.

Za moře jsi odcházela ze sparťanského dorostu, jak na roky ve Spartě vzpomínáš?
Vzpomínám jen v tom nejlepším! Ve Spartě jsem prožila nejlepší hokejové roky mého života, vyrůstala jsem v ní od přípravky, takže mám na celý tým skvělé vzpomínky. Užili jsme si spoustu legrace, výher i proher.

Sleduješ Spartu i ze zámoří?
Chlapy sleduju hodně, ale sledovala jsem i dorostence, se kterými jsem hrála. Oběma jsem v play off strašně fandila, mrzelo mě, že jim to nevyšlo.

A byli mladí sparťani gentlemani i v kabině?
S klukama jsem hrála od přípravky a do dorostu jsme měli v podstatě stejný tým, takže mě brali skvěle a fungovalo nám to.

Byla pořádná paseka, když si tě někdo dovolil seknout přes vyrážečku?
Když mě frajer seknul, tak ležel, ani jsem nestihla mrknout. (usmívá se) Kluci si mě hodně hlídali, ale byli úžasní i mimo led. Chovali se ke mně fantasticky.

Když jsi před rokem odešla na střední školu do zámoří, cítila jsi, že je správný čas?
Můj názor je, že jako holka musíš jít do zahraničí. Když jsi v dorostu, nedostáváš už tolik prostoru a v podstatě spíš trénuješ. Když chceš jít v budoucnu na nějakou univerzitu, je lepší odejít už na střední, protože tě mají více na očích, než kdybys zůstala v Česku.

Vnímáš to jako ideální cestu pro mladé hokejistky? Spojit lásku ke sportu se studiem?
Když sport milujete a jste schopni k němu přidat i studijní výsledky, je to určitě správná cesta. Druhá věc je, že po finanční stránce může být tento krok finančně náročnější, ale samozřejmě záleží, na jakou univerzitu jdete.

Jak takový školní rok probíhá?
Do Ameriky odjíždím na konci srpna, ale škola nám začíná až v průběhu září, protože na začátku je každý rok turnaj. Když je školní rok, máme školu, trénink a dvakrát týdně suchou přípravu. Každý den ale chodím ještě cvičit před školou, takže se točí cvičení, škola, suchá, trénink, škola. (usmívá se)

Univerzitní sport už navíc připomíná profesionální prostředí, už jsi to pocítila taky?
Úplně ještě ne, protože jsem pořád jen na střední, ale co jsem sledovala třeba finále univerzitní ligy, byla neskutečná atmosféra. Chovají se ke sportovcům jako k profesionálům, což je super. Hodně lidí se chodít koukat na holky i na kluky, kteří jsou pak i na v dospělém hokeji zvyklí na hodně lidí v aréně i tlak.

Brácha Vašek studuje také v Americe, vídáte se?
Brácha studuje šest hodin ode mě v Connecticutu, takže tolik ne. Jednou se ale na mě byl podívat, když jsme hráli poblíž něho a jsme pravidelně v kontaktu. Určitě je příjemné, že mám někoho blízkého i tady.

Jak sis coby jednička týmu užila červnové osmnáctky ve Wisconsinu, kde jste vybojovaly páté místo?
Skupinu jsme odehrály výborně, nebylo si na co stěžovat. Ve čtvrtfinále jsme proti Švédkám držely krok, ale bohužel jsme nedokázaly zareagovat na jejich góly. I tak jsem na celý tým moc hrdá.

Láká tě kromě studia a univerzity i vidina ženského áčka?
Reprezentace by byla hezká, ale prioritou pro mě zůstává osmnáctka. Kdyby nakoukla do áčka, bylo by to super, ale je to daleko. Navíc máme spoustu kvalitních brankářek. Obecně si myslím, že v Česku máme skvělou brankářskou, protože máme spoustu výborných trenérů. Ráda vzpomínám na pana Přikryla nebo Bahníka ze Sparty, ale i na Jirku Černocha s Mírou Brožem, kteří mě trénovali mimo klubu.


FOTO: Chris Tanouye / HHOF-IIHF Images

×
Dnes v 12:30 | Dor.
HC Sparta Praha
HC VERVA Litvínov
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Forman: Bod navíc jsme si zasloužili

PCE - SPA 2:3sn - Vítězná bitva gólmanů!

Soutěž s Fortunou o 100 podepsaných dresů

JUN: SPA - MBL 4:6 - První domácí porážka v sezoně