3. 3. 2013 Lucie Štěrbová

Zpět do minulosti: Mistři z roku 2007 vol. I

Od zisku posledního titulu uběhne letos už šest let. Sparta v sezoně 2006/2007 přetlačila ve finále Pardubice 4:2 na zápasy. Do finálových bojů tehdy zasáhlo 23 hráčů – 2 gólmani, osm obránců a třináct útočníků. Co dělají poslední sparťanští mistři teď? Pojďme se na jejich osudy po zisku titulu podívat v seriálu několika článků.

Sparta měla sérii s Pardubicemi rozjetou famózně. Dvakrát vyhrála na jejich ledě a výhru si připsala i v prvním utkání před domácími fanoušky. Pardubice nicméně dokázaly vyhrát dva další duely. Ke korunovaci nového mistra tak došlo až po šestém zápase – v něm Sparta vyhrála 2:0 a celkově 4:2 v celé sérii.

Tomáš Duba je hokejový cestovatel

Základem úspěchu v celém play off byly tehdy perfektní výkony gólmana Tomáše Duby. Ten odchytal celou finálovou sérii s výjimkou druhé poloviny pátého zápasu – trenér Výborný ho po třetí inkasované brance střídal za Dušana Salfického. V šestém utkání ale předvedl galapředstavení, Sparta vyhrála 2:0 a Duba mohl slavit.

„Končit finále s nulou je splnění dětského snu. Vyhrát titul nad Pardubicemi před vyprodanou domácí halou, nevím, co by se nám mohlo povést lepšího. Je to nádherný zážitek,“ komentoval tehdy bezprostředně po utkání své pocity gólman, který do mistrovského kádru přišel až v průběhu sezony, po nepovedeném angažmá v TPS Turku.

Ve Spartě strávil Tomáš Duba i další sezonu, pak zamířil do Pori a odtud se před sezonou 2009/10 vrátil do české extraligy, do Třince. Z něj pak zamířil v průběhu další sezony do Zlína. A ani tady nezakotvil na dlouho. Před další sezonou podlehl vábení KHL a podepsal smlouvu s popradským Lvem, v okamžiku, kdy bylo jasné, že Lev nedosáhne na play off kývl na nabídku Chomutova bojujícího o postup do extraligy.

Tomáš Duba

Jenže… v prvoligovém klubu ale v play off důvěru nedostal, z pozice jedničky byl vytlačen Milanem Řehořem, finále i baráž pak sledoval jen z hlediště. Se startem letošní sezony byl Duba bez angažmá, trénoval s berounskými Medvědy a do zápasového rytmu naskočil až v listopadu, když kývl na nabídku italského klubu HC Bolzano. Ani tady se ale neohřál dlouho – od půlky ledna působí v německém Krefeldu.

Salfický: Pět sezon v první lize

Dušan Salfický naskočil do finálové série jen na 30 minut pátého zápasu a inkasoval tehdy dvě branky. Po zisku extraligového titulu se vydal na ruskou štaci do Novgorodu, po roce se ale vrátil do Česka a na dalších pět sezon zakotvil v prvoligovém Ústí. Odtud si ale formou hostování „odskakoval“ i do extraligy, objevil se v Plzni, v Karlových Varech i na Spartě. Před letošní sezonou zamířil do Pardubic, kterým pomohl k postupu do play off.

František Výborný trenérský důchod odložil

František Výborný je nejúspěšnější trenér v historii Sparty, získal s ní tři tituly, včetně dvou posledních z let 2006 a 2007. Není divu, že byl v únoru 2012 pasovaný na člena Klubu legend.

V kádru Sparty pokračoval i po zisku titulu v roce 2007. Nicméně už ne na pozici hlavního kouče, ale na místě asistenta. Sparťanskou střídačku totiž dostal na povel Pavel Hynek, který si právě Výborného vymínil jako asistenta. Staronová dvojice (společně Spartu dovedli k titulu v roce 2000) ale ve Spartě dlouho nevydržela. Po špatných výkonech týmu je v říjnu 2009 vystřídali Volek s Holaněm.

František Výborný ale bez angažmá dlouho nezůstal. Naopak. Na další tři roky se stal hlavním koučem Českých Budějovic. Ty v poslední sezoně vypadly ve čtvrtfinále s Libercem a František Výborný se po vyřazení nechal slyšet: „Avizoval jsem, že budu končit. Jsem tady dva a půl roku a říkal jsem, že kariéru ukončím tady. V sezoně byly takové šumy, že půjdu do Mladé Boleslavi a podobně, ale říkal jsem, že končit budu tady. Musím říct, že mi Budějovice přirostly trochu k srdci. Je to něco podobného, jako když jsem byl ve Spartě.“

Jenže, nikdy neříkej nikdy. Ač František Výborný hlásal, že v případě nezájmu Budějovic odejde do trenérského důchodu, kývl na podzim na nabídku Mladé Boleslavi, kde se opět v jednom kádru setkal se synem Davidem.

Marian Jelínek pohořel s Libercem

„Jeden kolega mi řekl, že jako není pořádný řidič, který nenabourá, tak není pořádný trenér, který nebyl vyhozený. Tak se tomu snažím přizpůsobit,“ komentoval smutně závěr svého angažmá v Liberci Marian Jelínek, v letech 2006 a 2007 asistent trenéra Výborného ve Spartě.

Z té odcházel po sezoně 2008/2009. Spekulovalo se sice o tom, že si ho společně s Výborným stáhne Magnitogorsk nebo Omsk (tehdy s Jágrem v sestavě), ale k žádné domluvě s žádným ruským klubem nedošlo a Jelínek, jinak také majitel doktorátu z filosofie, nakonec zamířil do západočeské Plzně.

V té nakonec vydržel až do letošního jara, kdy Plzeň vypadla v semifinále s Kometou 1:4 na zápasy. A Plzeň byla de facto Jelínkovi osudná i v dalším angažmá. Liberec, jehož se stal koučem, nezvládl úvod sezony a po prohře 1:8 v Plzni, byl Jelínek odvolán. Od ledna pak působí v prvoligové Mladé Boleslavi jako manažer hráčského programu.

Co aktuálně dělají další hráči z mistrovského kádru? Kdo skončil, kdo v kariéře pokračuje a jak? Připomeňte si osudy dalších hráčů i v dalších dnech, v dalších částech krátkého seriálu, který vyplňuje pauzu před startem play off.