45., neděle 20. 2. 2000
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Bříza - Benýšek, Kučera, Nedvěd, Ptáček, Sýkora M., Šrek - Broš, Chabada, Hlinka, Kašpařík, Kratěna, Martinec P., Novák, Vůjtek, Výborný, Zelenka.
Plzeň: Salfický - Chvojka, Čech, Hanzlík, Kadlec, Vlček, Špelda, Řezníček - Antoš, Jelen, Jeslínek, Kořínek, Pospíšil, Sedlák, Straka J., Straka M., Úlehla, Volák, Vostřák, Špaňhel.
Branky a nahrávky: 3. Vůjtek (Martinec, Výborný), 6. Nedvěd (Chabada, Hlinka), 14. Vůjtek (Kratěna), 33. Martinec (Kučera, Výborný), 55. Martinec (Výborný, Sýkora), 55. Zelenka (Hlinka, Chabada) - 21. Špaňhel (Straka, Špelda). Rozhodčí: Svoboda - Rittich, Guth. Vyloučení: 10:8, navíc Sedlák (PLZ) 10 min. Diváci: 9105.

Komentář

V neděli večer patřila Paegas Arena favoritům na český titul. Kompletní týmy proti sobě sehrály prvotřídní bitku, ze které vyšla jako vítěz Sparta.

Už po dvaceti sekundách měl Salfický práci po šancích Martince a Vůjtka. Spartě se podařilo skórovat v přesilovce ve třetí minutě, kdy po dlouhém obléhání doklepnul do prázdné branky aktivní Vůjtek. Přesilovka hostí vyústila ve znamenité zákroky Břízy proti střelám Josefa Straky a Voláka. V šesté minutě ovšem přišla akce "DELI SUPER" od Jaroslava Nedvěda a po slalomu od modré až po Salfického, který nezvládl precizní blafák, vedli domácí 2:0. V osmé minutě se blýskl Bříza, když zlikvidoval nájezd tísněného Michala Straky. Oboustranně útočný hokej ve druhé polovině třetiny trochu upadl, přesto se ještě zaskvěl Martincův útok se Sýkorovou dorážkou a hlavně další Vůjtkův gól ve 14. minutě. Vladimír, ač na zemi a tísněný obráncem, máchnul mezi kruhy hokejkou do puku a ten, k radosti téměř všech, skončil v síti.

V úvodu druhé třetiny se po střele Špaňhela, který v utkání předvedl slušný výkon, radovali hosté - 3:1. Pak následovala série vyloučení a Sparta se musela bránit dokonce minutové přesilovce pět na tři. Plzeňský tlak vypadal drtivě, ale gólově byl naprosto bezzubý a Sparta s výbornou defenzívou držela utkání v moci. Ve 32. minutě ohrozil Břízu Úlehla z operativně nasazené plzeňské zálohy, ale proti skvělému gólmanovi také neuspěl. Přes plzeňskou snahu ve 33. minutě znovu skórovala Sparta. Martinec našel skulinku v postavení Salfického a diváci se radovali počtvrté. Už předtím výborně povzbuzující publikum teď vděčně děkovalo "Dušanovi" za další sparťanský zářez na pažbě.

I třetí třetina patřila Pražanům. Poradili si s početní výhodou soupeře a drželi otěže utkání nadále ve svých rukou. Když sparťanská defenzíva propustila, Bříza jistil. Plzeň hrála bez zakončení a protiútoky Holešovických definitivně složily Keramiku. V 55. minutě Martinec s citem trefil mezi Salfického betony a za půl minuty se znovu radoval po střele od modré Zelenka - 6:1. Jestliže během utkání bylo publikum výborné, v závěru připravilo hráčům skvělé poděkování za předvedený výkon. Rekordní extraligová návštěva 9104 diváků nakonec s neobvyklým nadšením vyprovodila hráče Sparty a Dušana Salfického, který sportovně zamával, do kabin. Za skvělé utkání si to všichni jistě zasloužili. Sparta se zdá být vítězem základní části. Na druhý Vsetín má náskok sedmi bodů a dva zápasy k dobru.

Ohlasy trenérů

Radim Rulík, trenér Plzně: V posledních utkáních se střelecky trápíme. Nechtěli jsme proto inkasovat v první třetině, ale Sparta nám dala tři góly. Tím se uklidnila a zaslouženě vyhrála. Momentálně nemáme formu na zvrat takového utkání, ještě máme čas do konce základní části. V play-offs se musíme zlepšit.

Pavel Hynek, trenér Sparty: Sehráli jsme výborné utkání, zvláště první třetinu. Chtěl bych poděkovat divákům. Potřetí za sebou přišla dobrá návštěva, která vytvořila skvělou atmosféru. Takové to tady ještě v této sezoně nebylo. Vstupy po reprezentačních přestávkách jsou pro nás těžké. (Sparta měla tři reprezentanty na švédských hrách a Rebolje ve slovinském národním týmu pro olympijskou kvalifikaci - pozn. aut.) V posledních dvou zápasech jsme byli unavení a tužší, ale důležité bylo bodovat. Dnes jsme měli velkou motivaci, byla výborná atmosféra, kterou vybudili i hráči svým výkonem.

Dušan Salfický, gólman Plzně: Utkání na Spartě beru normálně. Po sérii play-off mezi Spartou a Plzní je tradicí, že diváci skandují moje jméno, to je normální. Utkání se nám nepovedlo. Je spousta zápasů, i takovéto porážky musejí přijít a jsou pro mužstvo užitečné. Zkrátka jsme dostali na prdel.

Martin Špaňhel, útočník Plzně: Zápas jsme si prohráli sami v první třetině. Sparta lépe bruslila a dala tři góly. Ve druhé části jsme měli šance na 3:2, ale Sparta ujela a podle vzoru nedáš dostaneš dala na 4:1.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Forman: Ve Spartě chci zůstat dlouho

Permanentky na novou sezonu v prodeji!

Sparta na Spengleru: tituly i hvězdné posily

O místo v extralize se musí bojovat