EIS - SPA 5:2: Sparta v Německu nezvítězila a s European Trophy se pravděpodobně loučí

EUT8, pátek 27. 8. 2010, hráno v Drážďanech
Eisbären Berlin - Sparta EIS - SPA
Eisbären Berlin: Zepp - Sharrow, Hördler, Felski, Walser, Bielke, Baxmann, Hahn, Braun, Ustorf, TJ Mulock, Pederson, Rankel, Busch, Pohl, Friesen, A.Weiss, D.Weiss, Christensen, Tyson Mulock.
Sparta: Pöpperle - O Brien, Žovinec, Gulaši, Malý, Bolf, Hanzlík, Philipp - Kůrka, Broš, Kafka - Smoleňák, Výborný, Pacovský - Hromas, Koreis, Podlešák - Luňák, Karpov, Bartánus.
Branky a nahrávky: 10. Busch (Sharrow, T.Mulock), 27. Sharrow (Friesen), 28. Mulock (Christensen), 32. Pederson (Busch), 60. Mulock - 33. Výborný (O Brien), 53. Podlešák (Malý, Karpov). Rozhodčí: Dahle - Brodnicki, Iwert. Vyloučení: 6:9. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 700.
D r á ž ďa n y - Sparťanští hokejisté podlehli na drážďanském ledě Eisbärenu Berlín a to znamená zřejmě jejich konec v European Trophy. Hlavním problémem Sparty dnes byla častá vyloučení. Pražanům postup do finálového turnaje v Salcburku mohou přinést jen příznivé ostatní výsledky zápasů jejich soupeřů ve skupině.

Německé Drážďany viděly utkání European Trophy mezi domácím Eisbarenem Berlín a pražskou Spartou, ve kterém si mohl pražský celek zajistit účast na finálovém turnaji v Rakousku.

Z poloviny zaplněná hala viděla velmi opatrný začátek a první minuta se odehrála převážně ve středním pásmu. V následující minutě už diváci viděli první nebezpečnou akci. Berlínský Felski nalezl, před brankou zcela volného, Tysona Mulocka, který v tutové šanci vyhořel. To Němce nakoplo a následující minuty patřili výhradně jim.

Nejdříve kombinace TJ Mulocka a Jeffa Friesena skončila na výstroji Pöpperleho, stejně jako všechny ostatní pokusy Eisbärenu. Německý tlak přibrzdilo až vyloučení v berlínském týmu a Sparta se na chvíli zabydlela v obranném pásmu domácích. Eisbären vlétl do zápasu jednoznačně lépe a Sparta znervózněla, což přineslo již v deváté minutě strkanici mezi domácím Rankelem a sparťanským Philippem. O minutu později už Eisbären trestal. Z brejku se dostal k zakončení domácí kapitán Frank Hördler, jeho střelu gólman Sparty zbrzdil, ale puk mu proklouzl mezi rukou a tělem, což byla snadná práce pro Floriana Busche. Berlínský forvard v klidu doklepl kotouč do sítě a zvýšil vedení domácího celku.

Sparta se zvedla a po dvou minutách to málem přineslo ovoce. Hromas našel z rohu hřiště osamoceného Podlešáka, který jen přetřelil Zeppovu branku. Nedisciplovanost málem potrestala Spartu i podruhé. Ihned po své spálené šanci odjel na trestnou Podlešák a Eisbären Spartu svým tlakem drtil, ale Pöpperle druhý gól neinkasoval. Po zbytek první periody se nic zajímavého neudálo, ani jeden z celků nenalezl recept na překonání Zeppa, potažmo Pöpperleho.

Do druhé části vstoupila úplně jiná Sparta. Svým úvodním tlakem branku nevytěžila, ale málem se tak stalo ve třetí minutě druhé třetiny.

Velmi aktivní Luňák výborně napadl za brankou obránce soupeře a vytěžil puk pro Karpova, který ihned vystřelil. Zepp kotouč neudržel a ten spadl do závaru před něj. Luňák se zorientoval nejlépe a puk šťouchl vstříč brance. Kotouč se však doplazil pouze vedle tyčky, kde se odrazil pouze před čáru Zeppovy branky a tam byl připraven jeden z obránců. V šestadvacáte minutě přišel zlom, když na trestnou zamířil Robin Malý a stal se sousedem, již vyloučeného Philippa. Sparta soupeře k ničemu nepustila, až v posledních vteřinkách dvojnásobného oslabení zaváhala. Vteřinu před vypršením Philippova trestu, našel Friesen zpoza branky Jimmyho Sharrowa a ten z mezikruží vyčistil pravý růžek Pöpperleho branky.

Chvíli poté Sparta inkasovala i ve čtyřech hráčích na ledě a zkomplikovala si cestu za jistou účastí v Salzburgu. Z kombinace Felskiho a Christensena těžil Tyson Mulock, čímž zvýšil brankový účet svého celku. Eisbären vypadal odhodlaně a jistě, což se o Spartě říci nedalo.

Sparta se po brance překvapivě zvedla. Na trestnou zamířil Alexander Weiβ a Sparta svého soka zatlačila. Snížit se jí bohužel nepodařilo, proto v polovině utkání stále prohrávala o tři branky. Pražský celek předváděl hru ve stylu anglického počasí. Soupeře chvíli tlačil, ale poté se svými chybami nemohl dostat z berlínského sevření. Svou nedisciplinovaností dal hostující Podlešák další příležitost domácím, aby zvýšili své vedení. Němečtí hráči toho využili a ve dvaatřicáté minutě vedli po přesilové brance Dennise Pedersena již 4:0.

Přesilové hry. Jediný úsek, kdy Sparta vládla. A také z toho těžila. Minutu po berlínské brance střílel od modré O´Brien, jehož střelu vyrazil Zepp pouze před Davida Výborného. Ten před odkrytou brankou nezazmatkoval, zkušeně si obhodil bezmocného Zeppa a kotouč zasunul k přední tyči. S týmem ožila i malá hrstka sparťanských fanoušků, která se snažila svůj tým hnát za vyrovnáním. Hra se vyrovnala, ale nikdo z hráčů obou týmů si branku nepřipsal. Do konce třetiny se stav nezměnil a Eisbaren vedl po dvou třetinách již 4:1.

Do třetí části vstoupily oba celky velmi aktivně. Střely Pedersena a Kůrky, ale mířily mimo. Ve druhé minutě třetí části přišel další konflikt. Podlešák dohrával kotouč ležící v Zeppově výstroji a to se nelíbilo bekům německého týmu. Z menší potyčky žádný trest nepřišel.

Po necelé minutce přišlo další vyloučení na straně hostí. V přesilové hře se dostal do samostatného úniku Christensen, ale Pöpperle ho úspěšně vychytal. Sparťanský brankář si poradil také se střelou Hördlera, která přiletěla od modré čáry, což znamenalo další přežité oslabení. Dlouho byla k vidění pouze bezmoc Sparty a pasivita Eisbärenu. Oživení přinesla až desátá minuta třetí části, když diváci viděli další potyčku před brankou Zeppa. Do této strkanice se zapojilo více hráčů, než do té předešlé, ale zase žádný trest nepřišel. Po minutě ujel zleva Hromas, ale nastřelil pouze tyč. Chvilku poté přišla další potyčka, která měla jádro u střídačky Sparty, kde si jeden z hráčů domácích vyřizoval účty s Davidem Výborným, stojícím na střídačce Sparty. A to byla první šance pro Radka Smoleňáka, který dostál svého jména a bez rukavic se okamžitě vydal zastat svého kapitána. Z následné bitky, kterou ovšem kazil rozhodčí, jenž odtrhával oba aktéry, vzešel trest do konce utkání pro oba borce.

Do třiapadesáté minuty se nic zajímavého neudálo. Když ovšem probíhala třiapadesátá minuta utkání, tak přišel světlý moment Sparty. Karpov mířil vedle a odražený puk se dostal k Malému, který nebyl také úspěšný. Puk ovšem mířil od mantinelu před branku, kde byl Martin Podlešák a protlačil puk za záda Zeppa. Spartě zbývalo k vyrovnání sedm minut. Sparta svého soupeře tlačila a chuť vyrovnat jí odepřít nelze. Z brejku mohl utkání rozhodnout Rankel, ale netrefil sparťanskou klec. Vše rozhodl sedm vteřin před koncem TJ Mulock, když trefil prázdnou branku Sparty.

Sparta se tedy svou porážkou zřejmě odsoudila ke konci v European Trophy, jelikož se musí spolehnout na ztrátu svých soků.