19. 8. 2012 | Tereza Velikovská

JYV - SPA 4:5pp - Sparta zůstává v ET neporažená, zvítězila i nad finským mistrem

ET2, neděle 19. 8. 2012
Jyväskylä - Sparta JYV - SPA
Jyväskylä: Tarkki - Välivaara, Lepine, Malmivaara, Kalteva, Näkyvä, Koskinen, Hietanen, Viitanen - Louhivaara, Lahti, Jaatinen - Wärm, Myttynen, Auvitu - Nenonen, Virtanen, Sipiläinen - Roine, Ruohomaa, Nättinen.
Sparta: Sedláček - Milam, Vallin, Hanzlík, Gawryletz, Philipp, Krstev, Husák - Simon, Broš, Rachůnek - Ton, Hlinka, Tenkrát - Bahenský, Luňák, Jánský - Forman, Foster, S. Treille - Pacovský.
Branky a nahrávky: 34. Lepine (Nättinen, Välivaara), 41. Jaatinen (Louhivaara, Lahti), 46. Näkyvä (Virtanen), 51. Roine (Kalteva, Virtanen) - 11. Vallin, 24. Milam (Rachůnek, Vallin), 38. Tenkrát (Vallin, Milam), 42. Luňák (Jánský), 64. Pacovský (Jánský). Rozhodčí: Pelkonen, Rönn – Halttunen, Neva. Vyloučení: 4:9, navíc S. Treille (SPA) 5 minut plus do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3043. Střely na branku: 48:26. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 4:4, 4:5.
J y v ä s k y l ä - I třetí zápas na venkovním ledě dokázali sparťané dovést do vítězného konce. V souboji s finským mistrem JYP Jyväskylä několikrát vedli, domácí se ovšem nedali a nakonec dokázali srovnat na 4:4. Výhru vystřelil Spartě v prodloužení Dominik Pacovský.

Po dvou vychytaných vítězstvích nahradil odpočívajícího Marka Schwarze Sedláček, do čtvrtého útoku se v Jyväskylä zapojil Alex Foster. Po opatrném začátku si sparťané zkomplikovali situaci dvěma fauly. Oslabení při vyloučení Hanzlíka a Philippa ovšem dokázali ubránit.

A sami se navíc prosadili ve hře pět na pět. Finský obránce ve službách Pražanů Ari Vallin v tísni vystřelil od modré čáry a jeho rána prošla až k brankáři Tarkkimu, který si ji srazil do vlastní branky. Ve zbytku prvního dějství si oba týmy zahrály přesilovou hru, ale ani jeden se nedokázal prosadit.

Hned v úvodu druhé dvacetiminutovky měla Sparta opět výhodu přesilovky. Tu první sice ještě využít nedokázala, vyloučení Viitanena už ale potrestala. Ivan Rachůnek poslal křižný pas na Troye Milama číhajícího na hranici kruhu. Ten měl před sebou odkrytou klec a neomylně poslal Spartu do dvoubrankového trháku.

Ten ovšem neměl dlouhého trvání. Sacha Treille totiž po nevybíravém zákroku na Näkyväu putoval pod sprchu a během pětiminutové přesilovky Jÿvaskylä snížil střelou z první po nabídce Nättinena na rozdíl jediné branky Jason Lepine.

Holešovičtí si ovšem stihli vzít ještě před druhou přestávkou svůj náskok zpět. Petr Tenkrát ukořistil v rohu puk, najel si mezi kruhy a přesně mířenou střelou zápěstím vymetl růžek Tarkkiho svatyně. Proti Pacovského pokusu však už domácí gólman úspěšně zasáhl.

Po pouhých 23 vteřinách třetí třetiny přišlo rychlé snížení Jyväskylä. Anttiho Jaatinena, který se před brankou opřel do Lahtiho nahrávky z rohu. Trvalo však jen minutu a půl, než Sparta znovu odskočila ve skóre. Rychlou odpověď zařídil Lukáš Luňák.

Poté se naplno projevila síla finského mistra. Ten nejprve využil dvojnásobnou početní výhodu zásluhou Kristiana Näkyvä, který měl od modré čáry volnou cestu až k Sedláčkově brance, po čtyřech minutách už bylo dokonce vyrovnáno. Mika Roine přesně zakončil rychlou souhru domácích a Sparta si pro uklidnění hry vzala oddechový čas.

Nerozhodný stav vydržel až do konce základní hrací doby, a tak došlo na prodloužení. V něm po třech minutách rozhodl Dominik Pacovský po souhře s Jánským o tom, že Sparta zůstává i po třetím zápase Europen Trophy na venkovním ledu neporažená.