KOM - SPA 7:2 - Junioři nestačili na Brno

ČF2, úterý 20. 3. 2018
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Dostál – Trnka "A", Slabý, Furch, Kučera, Rafaj, Jeřábek, Mikyska – Novák, Süss, Svoboda, Gajarský, Střondala, Čejka "C", Horký, Mlynář, Ferda, Kratochvíl, Krejčí, Plášek, Havránek.
Sparta: Wolf (54. Hofmann) – Jandus M., Janda, Mrkvička, Sedliský, Eliáš "A", Jeřábek – Komárek, Jandus T., Schwamberger, Fabiánek, Bílek, Larsen, O. Procházka, Pejchal, Chlouba, T. Pšenička, Dubský, Wojnar.
Branky a nahrávky: 7. Novák (Čejka, Trnka), 20. Havránek (Střondala), 35. Süss (Horký, Havránek), 41. Süss (Furch, Trnka), 49. Svoboda (Střondala), 54. Plášek, 58. Novák (Krejčí, Čejka) - 33. Komárek (Mrkvička, O. Procházka), 60. Eliáš (Bílek, Chlouba). Rozhodčí: Kašík - Gebauer, Lukš. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 105. Střely na branku: 36:38. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 7:1, 7:2.
Druhé čtvrtfinálové střetnutí se neslo v poměrně jednoznačném duchu. Sparťanští junioři nastoupili podruhé na brněnském ledě v totožném složení, ale brněnskou mašinu zastavit nedokázali a prohráli vysoko 2:7. O jediné sparťanské góly se postaral Vojtěch Komárek a Filip Eliáš. Série se tak za stavu 0:2 na zápasy pro Kometu stěhuje do hlavního města.

Hosté vstoupili do druhého utkání v sérii a již v první minutě hry zaměstnali brněnského brankáře Dostála. Úvodní tlak hostů zapříčinil vyloučení Krejčího. Spartě se však dnes v přesilovkách moc nedařilo. První šance Komety přišla na začátku šesté minuty. Gajarský dostal Furcha do střelecké pozice. Furch ale vybruslil s pukem mimo palebnou pozici. Na konci sedmé minuty se poprvé fanoušci Brna mohli radovat. Čejka vypálil kotouč z kruhu pro vhazování, hostující brankář pouze střelu vyrazil před Matěje Nováka, který bez problému zakončil - 1:0. O minutu později se do další šance dostal Radim Ferda. V úniku trefil pouze tyč.

V polovině deváté minuty se po nahození na hostující klec strhla na brankovišti nepřehledná situace. Domácí již slavili gól, puk však za brankovou čarou neskončil. V šestnácté minutě vystihl Süss přihrávku hostů a vyslal Rafaje do brejku. Ten v zakončení nic nevymýšlel a vystřelil. Opět trefil pouze tyč. Minutu a půl před koncem byl vyloučen Kratochvíl za zdržování hry. Spartě se opět nedařilo překonat brněnskou obranu. Dvacet pět vteřin před první sirénou se Brno radovalo z druhého gólu. Jeden z hostujících obránců se nechal, v přesilové hře, obrat Střondalou před vlastím brankářem. Střondala poslal přihrávku na Tomáše Havránka, který vykoupal Wolfa v bráně a následně poslal puk za jeho záda.

Druhá třetina přinesla vyrovnanou hru. Jako první se snažil prosadit Furch, ale trefil jen spoluhráče. Na druhé straně se objevil před bránou nikým nehlídaný Pšenička. Přihrávka směřovaná na něj ale byla včas zastavena. Na konci dvacáté páté minuty si Brno zahrálo první přesilovou hru. Ovšem ani ta nebyla příliš povedená. O dvě a půl minuty později hrála přesilovou hru Sparta. Pěkná kombinace na jeden dotyk byla zakončena Ondřejem Procházkou. Dostál byl i na tento pokus připraven. O minutu později zaútočil Jandus s Pejchalem a domácí obrana musela řešit několik problému. V polovině hry byl vyloučen za sekání hostující Procházka. Přesilová hra neměla dlouhého trvání. Protože na druhé straně byl potrestán za držení hole Havránek.

Hra ve čtyřech nenabídla nic nového. Po návratu obou borců se Sparta konečně dočkala. Po teči Procházky se puk ocitl v brankovišti. Za záda dostála kotouč dotlačil Vojtěch Komárek a Sparta se radovala z prvního gólu v sérii - 2:1. Kometa však nalezla velice rychle odpověď. Již po necelých dvou minutách se prosadil Jan Süss. Branka to byla hodně sporná. V brankovišti před Wolfem se po nahození sjelo několik hráčů a kotouč poskakoval po brankové čáře. Hlavní rozhodčí po konzultaci s rozhodčím za brankou a kapitány branku uznal.

Třetí třetina patřila jednoznačně domácím. Již po čtyřiceti devíti vteřinách se dokázal trefit Jan Süss, který dokázal překonat Wolfa. Pět minut po začátku třetí periody předvedl pěknou akci Procházka, jenž si položil Dostála na záda a obkroužil branku. Do odkryté brány se však pražský hráč netrefil. Sedm minut před koncem přišla pátá branka Brna. Střondala vypálil na lapačku hostujícího brankáře, ten jen vyrazil před sebe a Matěj Svoboda mel jednoduchou pozici ke skórování.

Deset minut před koncem se ozvala další šance hostů. Pšenička bekhendem nenašel místo mezi betony Dostála. O tři minuty se blýskl individuální akcí Karel Plášek. Ten nabral rychlost ve středním pásmu, naznačil střelu, objel bránu a zasunul puk na bližší tyč. Šestá branka byla konečnou pro brankáře Wolfa, kterého vystřídal Hofmann. Ani ten však nezabránil sedmé brance Komety. Matěj Novák opět využil vyražené střely a rozvlnil síť. Poslední slovo v utkání měli hosté z Prahy. Pět vteřin před koncem se prosadil obránce Filip Eliáš, který tak upravil skóre na konečných 7:2 pro Brno.

Jan Zachrla (HC Kometa Brno): "Zase to možná opticky vypadalo, že Sparta měla více ze hry, ale my jsme dobře řešili situace v předbrankovém prostoru, odkud jsme dnes dali asi tři góly, a pak v závěru už to soupeř nejspíš trochu vypustil, opadl a šetřil se na další zápas. Výsledek už poté byl pro ně možná trochu neodpovídající tomu, jak ten zápas jako celek vypadal. Zatím nechceme řešit, co bude s možnými posilami ze staršího dorostu, protože ani nevíme, co bude zítra. Musíme si k tomu sednout, promluvit si o sestavě. Máme široký kádr a to, jestli toho využijeme, či nikoliv, zatím nechci komentovat."

Jiří Zelenka (HC Sparta Praha): "Jiří Zelenka: Opět jsem začali aktivně a měli spoustu šancí, ale zase nás zastavil skvěle chytající Dostál. Pak přišly dvě hrubé chyby, které nás srazily dolů na 2:0. Dokázali jsme sice snížit na 2:1, ale vzápětí jsme si nechali dát hloupý gól na 3:1, a ve třetí třetině už to tam domácím napadalo. To však k hokeji patří a my už jsme poté nechali některé naše kluky odpočinout. Teď se připravíme na čtvrtek a uděláme maximum pro to, abychom se do Brna ještě vrátili."