MHK - SPA 2:4 - Juniorka vyšachovala Hradec

III/4, sobota 9. 3. 2019
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Sajdl – Kukla (C), Voňka (A), Naar, Janoušek, Perička, Pěnčík, Kynčl – Sklenář (A), Ďuriš, Hrabčák, Kašpar, Síla, Štohanzl, Dvořák, Lang, Janda, Poppel.
Sparta: Škorpík – Klodner, Poizl, Krutil, Bláha, Havlín (A), Prchal, Gajdoš – Prymula, Schwamberger (C), Dani, Slavíček, Rubeš, Pšenička, Kropáček, Arnošt, Gluzman, Čech (A), Vitouch.
Branky a nahrávky: 11. Sklenář (Štohanzl, Kukla), 50. Sklenář (Kynčl, Síla) – 10. Havlín (Gajdoš, Kropáček), 21. Arnošt (Vitouch, Havlín), 32. Pšenička (Prchal, Bláha), 60. Vitouch (Arnošt, Kropáček). Rozhodčí: Kopeček – Křivohlavý, Klouda. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 145. Střely na branku: 40:29. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4.
Sparťanská juniorka si v sobotu udělala výlet pod Bílou věž, odkud se vrátila se třemi body v kapse. Po výhře 4:2 už má účast ve vyřazovacích bojích téměř jistou, stačí akorát v následujícím kole bodovat proti Pardubicím. Naopak Hradci kvůli porážce sezona skončí posledním zápasem skupinové fáze, Pražané jim brankami Havlína, Arnošta, Pšeničky a Vitoucha definitivně zavřeli brány play off.

Přestože tabulkové postavení vypovídalo o lepší formě Sparty, byl to Hradec, kdo měl v úvodní části útočně navrch. Hned tři obrovské příležitosti neproměnili Lvi v přesilových hrách, Petr Poppel, Dominik Sklenář i Martin Štohanzl totiž přestřelili místo přiklepnutí do odkryté brány. A tak Hradeckým předvedla Sparta, jak se využívají přesilové hry. Ondřej Havlín si sjel na pravý kruh a trefil místo u bližší tyče – 0:1.

Útočně naladění Východočeši se ale nenechali rozhodit a gólovou odpověď vytasili už za 17 vteřin. Martin Štohanzl posunul touš Dominiku Sklenářovi, který jej poslal do protipohybu brankáře na vzdálenější tyč – 1:1. Do kabin mohl jít Mountfield dokonce s náskokem, jenže Sklenář tentokrát zblízka nastřelil beton a proti střele Petra Poppela předvedl Jan Škorpík bleskový zásah lapačkou.

Ovšem start prostřední části vyšel na jedničku hostům. Po 24 vteřinách hry ujel všem hráčům Dominik Arnošt, který se svým zakončením nemýlil – 1:2. Ani tentokrát nebyli domácí daleko od rychlého vyrovnání, jenže Samuel Hrabčák dlouho zpracovával puk a Jaroslav Dvořák nedokázal u tyče usměrnit kotouč do odkryté klece.

A tak se síť vlnila zase po střele Sparty. Konkrétně to byl Ondřej Pšenička, kdo si vzal slovo na spodku levého kruhu a milimetrovou ranou propasíroval puk kolem bližší tyče do sítě – 1:3. Mountfield však ani tentokrát nehodil flintu do žita a výsledkem byl samostatný únik Vojtěcha Síly, jenž skončil faulem a trestným střílením. Při něm zkusil domácí forvard zakončit na vyrážečku, Jan Škorpík ale jeho úmysly přečetl.

Do třetí třetiny šel Hradec s tím, že nemá co ztratit. Dominik Sklenář si tedy najel na osu hřiště a nastavil hůl Sílově nahrávce, bekhendová strana hokejky ale odrazila hrací předmět mimo bránu. Netrvalo to však dlouho a ta samá dvojice doplněná o Jakuba Kynčla přeci jen slavila. A to zásluhou Dominika Sklenáře, jenž se znovu ocitl sám před gólmanem a tentokrát zametl puk do prázdného prostoru – 2:3.

Kontaktní gól jako by nakopl nejen Hradecké, ale také sparťany. Ti totiž začali usilovněji bránit a v závěru třetiny skoro nepouštěli domácí z obrany, čímž znemožnili Lvům zahájit power-play. A jejich aktivita nakonec přinesla i definitivní rozuzlení nejen sobotního mače, ale také celé hradecké sezóny. David Vitouch zvýšil 18 vteřin před sirénou vedení Sparty na 4:2 a po vypršení šedesáti minut bylo jasné, že juniorka Mountfieldu zůstane letos před branami play off.

Jiří Janoušek (Mountfield HK): "Viděli jsme velmi kvalitní juniorské utkání, my jsme postavili poměrně silné mužstvo a Sparta má vynikající tým. Kdyby kluci hráli takových zápasů během sezony 52, jejich růst by byl opravdu parádní. Myslím, že první třetinu jsme byli lepší, bohužel jsme trochu shořeli na proměňování šancí. Ve druhé zase tahala za delší konec Sparta. I když to bylo 1:3, tak jsme věděli, že si šance dokážeme vytvářet, a věřili jsme, že dáme kontaktní gól, což se nám povedlo. Pak jsme ještě měli dvě šance, ze kterých jsme mohli srovnat, jenže štěstí nám asi nepřálo. Sparta ale šla vítězství naproti výbornou hrou. Gratulujeme soupeři, ale je potřeba ocenit i náš tým."

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "Jsme hrozně rádi za tři body. Bylo to hodně ubojované, celý zápas se hrál ve velkém tempu a bylo tam hodně nepřesností, ale myslím, že byl o mnoho kvalitnější, než když hrál Hradec u nás. Měli jsme problémy v první třetině a potom trochu ve třetí, druhou třetinu jsme byli o něco lepší a dali z toho i branky. Musíme poděkovat Škorpasovi a klukům za krásné góly, klidně mohli ještě přidat nějaký škaredý (usmívá se)."