MHK - SPA 4:1 - S Hradcem tentokrát prohra

23., pátek 8. 12. 2017
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Dvořák – Hroudný "C", Muška, Pohl, Havránek "A", T. Kynčl "A", Jonáš – Jirásek, D. Matouš, M. Matouš, Matějček, Pažourek, Havelec, Hnik, Hašek, F. Moník, Mašín, Sklenář, Chalupa. Trenér: Aleš Krátoška.
Sparta: Wolf – M. Jandus, Janda "C", Simotics, Mrkvička, Eliáš "A", Karoch, Jeřábek, Hanuš – Arnošt, T. Jandus "A", Schwamberger, Nacházel, Fabiánek, Larsen, Pejchal, T. Pšenička, D. Vitouch, Wojnar. Trenér: Pavel Geffert.
Branky a nahrávky: 8. Pohl (Matějček, Moník), 20. D. Chalupa (Pažourek), 58. Jirásek (Kynčl, Muška), 60. Pažourek (Hašek) - 43. Jeřábek. Rozhodčí: Kopeček - Klouda, Laczko. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 111. Střely na branku: 34:33. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
První vzájemný duel s Hradcem Králové ovládli sparťané, naopak druhé setkání vyznělo lépe pro soupeře. Sparťanští junioři v úvodním dějství nabrali dvoubrankovou ztrátu, kterou přes velkou snahu už dohnat nedokázali. Hradečtí postupně zvyšovali svoji procentuální úspěšnost ve střelbě a pouhou vteřinu před koncem utkání se jim podařilo vsítit ještě jeden gól. Svěřenci trenéra Pavla Gefferta prohráli 1:4, jedinou brankou hostí zaznamenal obránce Radek Jeřábek.

Úvodní minuty příliš atraktivního juniorského hokeje nenabídly. Přestože oba gólmani si na kotouč několikrát sáhli, nedá se říci, že rány vyslané z holí obou protivníků byly nebezpečné natolik, že by významněji ohrozily bránu. Hru nepřesností a předávání puku z hokejky na hokejku utnul jako blesk z čistého nebe hradecký gól z osmé minuty.

Mikuláš Pohl napřáhl kousek za modrou čárou a milimetrově přesnou bombou trefil místo nad bližším ramenem sparťanského brankáře. Ke své trefě využil i odrazu puku o horní tyč – 1:0. Následovala hostující přesilovka, v níž se střelci několikrát dostali do blízkosti brankové čáry, radoval se ale až jedenáct vteřin před sirénou opět Hradec. David Chalupa na vrcholu pravého kruhu rychle zpracoval Pažourkovo přiťuknutí a svižnou ranou na delší tyč zvýšil na 2:0.

Krátce po příchodu z kabin se sparťané dopustili faulu a domácí celek s přesilovkou nakládal velmi dobře. Celé dvě minuty prakticky nepustil soupeře z pásma a gólman Wolf musel být neustále v pozoru. Třeba když Mašín usměrňoval Matějčkovu střílenou nahrávku nebo když ztečovaný pokus z mezikruží lovil sparťanský muž v masce v klíně.

Na druhé straně se pak nebezpečně prezentoval Arnošt, na jeho střelu od modré ale Dvořák zareagoval včas. Hra plynula poměrně rychle a rozhodčí příliš často nezvedal píšťalku k ústům, i proto mohli diváci sledovat časté přelévání dění z pásma do pásma. Výraznější pokusy si před druhou přestávkou připsali ještě Matějček, Matouš a Jirásek, ve dvou případech i s lehkou pomocí brankové konstrukce, ale hostující gólman zasáhl.

Z poslední části uběhly bez vteřiny tři minuty a pod Bílou věží bylo sníženo na rozdíl jedné branky. Krátce po vhazování se do střely od modré opřel Radek Jeřábek, jenž i s nechtěnou pomocí domácího hokejisty dostal kotouč za záda hradeckého strážce svatyně – 2:1. Lvi si rychle mohli vzít původní náskok zpět, Sklenář ale sám před brankářem Wolfem trefil jen jeho výstroj.

V další obrovské šanci se ocitl střílející Mašín a po něm ještě do prázdné branky dorážející Moník, druhému jmenovanému však sjel puk z hole a došoural se jen ke gólmanovi. Jak plynul čas, Sparta se snažila čím dál víc a víc dotáhnout, jenomže pak přišla 58. minuta. V té vystřelil od modré čáry Kynčl a jeho ránu tečoval těsně do hostující klece Filip Jirásek – 3:1.

Pražané se sice ani po tomto inkasování nevzdali a zkusili ještě hru s odkrytou brankou, ani ta ale ovoce nepřinesla. V poslední vteřině zápasu se navíc v závaru u prázdné klece dostal ke kotouči Kryštof Pažourek, jenž definitivně rozhodl o tom, že po vítězství 4:1 zůstaly tři body na soutoku Labe a Orlice.

Miroslav Řehák (Mountfield HK): "Sparta přijela v našlapané sestavě, měla i hráče z Litoměřic. My jsme se ale semkli a myslím, že od první minuty jsme byli bojovnější. Dali jsme sice takové branky, že "to tam spadlo", ale takový je hokej. Drželi jsme vedení a pak dostali zbytečnou branku na 2:1, ale pořád si troufám tvrdit, že jsme v utkání byli lepší. Oni tam měli několik individualit a také to bylo znát. My musíme hráčům poděkovat za výborně odvedený týmový výkon."

Jiří Zelenka (HC Sparta Praha): "Prohráli jsme, takže jsme samozřejmě zklamaní. V první třetině jsme k zápasu přistoupili jak profesoři a mysleli si, že to půjde samo, bez pokory, bez ničeho. Poté jsme sice vstřelili kontaktní branku, ale to bylo z naší strany málo. Dostali jsme za vyučenou a zaslouženě prohráli 1:4. Teď nás čeká důležité utkání v Pardubicích."