PCE – SPA 5:1 – Pardubice sérii dramatizují!

FIN5, čtvrtek 12. 4. 2007
Pardubice - Sparta PCE - SPA
Pardubice: Lašák – Píša, Čáslava, Snopek, Havíř, Linhart, Čech, M. Šeda – Sýkora, T. Blažek, Rolínek – Čaloun, Pucher, Pivko – Ondřej, M. Hlinka, Andrašovský – Mrázek, Cetkovský, Koukal.
Sparta: Duba (31. Salfický) – Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Hanzlík, Černošek, Benýšek, Tabaček – Dragoun, J. Hlinka, Hlaváč – Ton, Langhammer, Kratěna - Netík, Sivek, Zelenka – Podlešák, Hromas, Rob.
Branky a nahrávky: 11. Ondřej, 13. Andrašovský (Ondřej), 31. Čaloun (Pucher), 36. Rolínek (Sýkora), 38. Sýkora (Čáslava) - 39. Benýšek (Vykoukal). Rozhodčí: Minář, Šindler - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 9:10. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 9.450. Stav série: 2:3.
Ani druhý pokus ukončit sérii Pražanům nevyšel. Tentokrát hokejisté Sparty neuspěli na ledě Pardubic, když znovu rychle prohrávali a nedokázali se sami v dobrých příležitostech prosadit. Po třetí brance Moelleru navíc přenechal Duba své místo mezi tyčemi Salfickému, který se tak ve finálové sérii představil poprvé. Pardubice po přesvědčivém výkonu sérii zdramatizovaly a finále se opět stěhuje do hlavního města, kde je v sobotu na programu šestý duel.

Pražané nastoupili do utkání zostra a hned od úvodních minut se tlačili do útoku. Jejich ofenzivní manévry ovšem krotil ledově klidný Lašák, který měl největší starosti s pokusem Tona v oslabení. Sparťané nedokázali využít ani stoprocentní příležitost v přečíslení dva na jednoho, a tak na druhé straně přišel trest. V 11. minutě neuhlídala dvojice hostí v rohu Ondřeje, jenž si vybruslil do přijatelné pozice a teprve druhou střelou na branku hostí otevřel skóre. Za necelé tři minuty navíc na trestné lavici pykal Vykoukal, když domácí dosáhli druhé branky. Ondřej vyšťoural puk Dubovi z výstroje a Andrašovský neměl problémy zasunout touš do zcela prázdné klece. Ani ztráta dvou branek hosty nepoložila, ti se nadále snažili překonat pevný pardubický obranný val na modré čáře a zaměstnávat Lašáka, mnohdy jim však scházel v koncovce větší klid.

Úvod druhé části odstaroval Snopek, který si sjel z modré čáry na prudký pas a trefil břevno sparťanské svatyně. Na druhé straně záhy kontroloval Sivek, ve vyložené šanci však netrefil skulinku mezi betony Lašáka. Duba se zapotil zejména při pokusech Čalouna a dorážejícího Puchera. Vzápětí se Pardubičtí zatáhli zpět do defenzívy a hrozili především z rychlých protiútoků, Sparta se naopak dostávala dopředu spíše sporadicky. Definitivně její snahu zlomil ve 31. minutě Čaloun, ke kterému se dostal puk vyražený Dubou. Po třetí brance se sparťanská jednička nechala vystřídat Salfickým, který se v play off do branky postavil podruhé. A neuvedl se hvězdně, hned ve 36. minutě propustil mezi chrániči střelu Rolínka z úhlu a bylo rozhodnuto! V euforii hrající Pardubice za další dvě minuty udeřily v přesilové hře brankou Sýkory a na východě Čech se rodil nepříjemný debakl. Stav zmírnil ranou švihem od modré čáry až Benýšek, který tak uzavíral bohatý gólový účet druhého dějství.

S úvodem závěrečné třetiny usedli za katr v krátkém sledu oba slovenští obránci ve službách Sparty a Pardubice rozehrály dvouminutovou přesilovku pět na tři. Ovšem s dlouhou výhodou naložily bídně, největší šanci promarnil Rolínek, když minul odkrytou klec Salfického. Domácí si především hlídali vysoký náskok a na ofenzivní smršť nepomýšleli, Spartě naději na zdramatizování duelu hatila nedisciplinovanost. Další úder měl na holi aktivní Ondřej, tentokrát trefil nastavenou lapačku gólmana Salfického. Ten měl plné ruce práce při dalším oslabení svého celku, náporu třetí pětky Moelleru ale odolal. Pražané se na útočné výpady vydávali jen zřídka kdy a zakončovali z dálky, s ranami Tona i Roba si Lašák poradil bez obtíží. V přesilovce ustál také ránu Hanzlíka, jenž si najel na křižný pas Tona a střílel bez přípravy. S přibývajícím časem ubývalo také příležitostí, za zmíňku stojí snad jen nevyužité trestné střílení kanonýra Sýkory. Pardubice si zkušeně zápas pohlídaly a nepřipustily v závěru žádné komplikace. Trpělivým výkonem tak odvrátily druhý mečbol Pražanů a sérii vrátily zpět do hlavního města.

Miloš Říha (Pardubice): "Sparta dnes začala jinak než v předešlých duelech. Byla agresivnější, chodila do nás a prvních deset minut byla lepší. Naštěstí nedala gól, naopak my jsme potrestali její první dvě chyby. Uklidnili jsme se a celý zápas pak kontrolovali."

Marian Jelínek (Sparta): "K zápasu toho není moc co říci. Soupeř byl lepší, agresivnější a zaslouženě vyhrál."