18. 1. 2011 | Vojtěch Honzík, Petr Schwank, Vojtěch Honzík

PLZ – SPA 2:0 – Plzeňská tvrz odolala

42., úterý 18. 1. 2011
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Horčička - Benák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Modrý, Dresler, Frolo, St.Pierre - Vostřák, Jan Kovář, Vlasák - Duda, Straka, Dvořák - Lammers, M. Heřman (2. Pitule), Johnson - Plášek, Haman, T. Rachůnek. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Pejchar.
Sparta: Pöpperele - Philipp, Jan Hanzlík, Macholda, Gulaši, O´Brien, Husák - Ton, Broš, Hromas - Kratěna, D. Výborný, Bartánus - Smoleňák, Luňák, Koreis - Žalčík, Karpov, Kafka - Rubeš. Trenéři: M. Hořava st. a Rulík.
Branky a nahrávky: 2. Duda, 19. Duda (Dvořák, Jiří Hanzlík). Rozhodčí: Hradil, Husička - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:8, navíc M. Heřman (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7913.
Sparťané v konfrontaci se svým největším rivalem v bojích o play-off nezvládli první dvacetiminutovku a vrací se do Prahy bez bodu. První branka padla už po dvou minutách, trefil se Radek Duda. Tentýž hráč ještě do sirény zvedl náskok domácích na dva góly. Sparťané marně zbylých 40 minut bušili na defenzivní hráz indiánů. Ta nepovolila ani jediný gól a Plzeňští si tak právem připisují tři veledůležité body.

Komentář

Utkání začalo bez velkého oťukávání. Nejprve z levého kruhu těsně nad pálil Broš, na druhé straně se kolem klece obtočil Radek Duda a Pöpperle nechal slabou střelu bekhendem trestuhodně mezi betony projít za čáru - 1:0! Pak se ale indiáni museli pět minut bránit po faulu Heřmana, těžké chvíle paradoxně pro domácí nenastaly. Horčička čelila pouze třem střelám od modré, navíc Sparťané tento vývoj neunesli, po odpískání zbytečnými ataky na domácí svatyni připravili svůj tým i o poslední desítky vteřin početní výhody. Hra se následně zklidnila, diváky vyvedl z klidu až výpad Bartánuse, jenž z první pálil po příhře zpoza brány, Horčička sklapl betony včas. Západočeši odpověděli šancí Straky, jenž střílel z mezikruží těsně mimo. Pražané nevzali jako varování ani tyčku po střele pod modré a přišel trest - Radek Duda dostal touš na brankovišti od Dvořáka po ráně Hanzlíka a nemohl neminout - 2:0!

Modrobílí do prostřední části vstoupili vlažněji a hosté si svou aktivitou vybojovali dvě přesilové hry, činil se obzvlášť Bartánus, ale Horčička držel svůj tým nad vodou bleskurychlými zákroky. Jen co se Plzeň dostala do pěti, mohla svůj náskok navýšit. Duda ujížděl sám na Pöpperleho, ten jeho rychlý pokus našel v lapačce. O chvilku později zase nedokázal Rachůnek na brankovišti usměrnit odražený černý nesmysl do poloodkryté branky. Pak se indiáni dostali do stejné situace jako na začátku třetiny. Dvě oslabení v rychlém sledu a více než půlminutové dvojnásobné. Jenže Sparťané opět domácí příliš neohrozili. Hromase při bekhendovém pokusu i při ráně z první z levého kruhu vychytal domácí gólman, v tváří tvář jemu zase přestřelil Kafka. A protože před druhou sirénou nevyužili podobné výhody ani svěřenci kouče Jelínka, skóre zůstalo nezměněno.

Závěrečné dějství odstartovala šance Kováře, který mohl dorazit do poodkryté brány odražený kotouč, příliš dlouho však zpracovával. Kontr přišel v podání Tona v oslabení, který řádně provětral vyrážečku Horčičky. Po chvilce taktické bitvy vybojoval Rachůnek touš ve středním pásmu a v těžké pozici vyslal do sóla Pláška, toho nadvakrát hbitými betony předčil Pöpperle. Pražané mohli zápas zdramatizovat po křižní příhře přes pásmo a ráně z první v podání Fillipa, domácí muž s maskou ale s vypětím všech sil odolal. Po zmatcích v obranném pásmu hostí se osamocen dostal ke střele z mezikruží Rachůnek, neuspěl. A protože si Sparťané v závěru vážnější šanci nevypracovali, mohli si Plzeňští návrat na postupové příčky vychutnat při potlesku ve stoje a obíhání mexické vlny.

Ohlasy trenérů

Milan Razým (Plzeň): "Konečně se nám vydařil úvod utkání. O výsledku se prakticky rozhodlo v první třetině, kterou jsme vyhráli 2:0. Je škoda, že Duda neproměnil ještě ten samostatný nájezd, za svůj dnešní výkon by si hattrick zasloužil. Ani jeden z týmů už potom nevyužil své šance ani v přesilovkách. Pro nás je to nesmírně cenné vítězství. Nevnímáme to jako získání desátého místa. My jsme si vytyčili nějaký bodový cíl a ten si chceme splnit."

Miloslav Hořava (Sparta Praha): "Myslím, že jsme do utkání nevstoupili, jak jsme si předsevzali. Chtěli jsme začít aktivně a agresivně, což se nám nepovedlo. My jsme naším laxním přístupem v první třetině soupeři oba góly darovali. Za stavu 2:0 jsme se mohli vrátit do zápasu v přesilovkách, bohužel jsme je ale sehráli velice špatně. Domácí tým hrál celý zápas dobře, agresivně a svojí aktivitou si vítězství zasloužil. My jsme dnes nedali ani jeden gól, protože jsme dostatečně často nechodili do prostorů, odkud branky padají. V posledních zápasech se nám to dařilo, dnes nám to však ve hře chybělo."

×
Dnes v 12:00 | Dor.
HC Havlíčkův Brod
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Zikmund: Machymu musíme víc pomáhat

SPA - LIT 2:4 - Sparta vzdala hold bez bodů

Polášek: Skvělá prověrka, hráli jsme obětavě

Sparťanská výzva: vzdát největší hold historie!