PLZ - SPA 3:2p - Zápas v Plzni vynesl bod

II/9, sobota 20. 1. 2018
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Prchlík – Páník, Hamšík (A), Pánek (C), Jiříček, De Sousa, Vajner, Malák – Slanina (A), Hauser, Soukup, Hollar, Šiler, Altrichter, Ženíšek, Kuchárik, Kvasnička. Trenér: Petr Vojan.
Sparta: Krbeček – Truhlář (C), Zemchenkov, Ducháč, Guryevsky, Adam – Kubánek (A), Mácha, Adamec, Potůček, Broš, Slavíček (A), M. Vitouch, Tomek, Theimer, Kuracina. Trenér: Tomáš Hamara.
Branky a nahrávky: 36. Kuchárik (Páník, De Sousa), 49. Šiler (Slanina), 62. Ženíšek (Hollar) - 9. Broš (Slavíček, Tomek), 54. Kuracina (Potůček, Tomek). Rozhodčí: Malá - Jelínek, Malý. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 87. Střely na branku: 34:14. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.
Sparťanští mladší dorostenci pokračují v náročném venkovním tripu. Po Liberci mladí sparťané zavítali na divoký západ do Plzně, kde po celý průběh utkání sahali po vítězství. V deváté minutě šli dokonce do vedení zásluhou Broše, ale domácí poté zápas dvěma góly otočili. Pražanům se necelých deset minut před koncem ještě podařilo vyrovnat zásluhou Matěje Kuraciny, který zároveň poslal zápas do prodloužení. Ve hře tři na tři se zadařilo indiánům, a tak Pražané těsně prohráli 2:3 v nastavení. Dvě přesné přihrávky si připsal sparťanský útočník Tomáš Tomek.

V samém úvodu utkání mezi Plzní a Spartou byli aktivnější domácí indiáni, ti se však nemohli prodrat přes dobře zorganizovanou obranu pražského celku. Prvních devět minut od úvodního buly vládly na ledě defenzivy obou týmů, poté odšpuntoval vodopád šancí první zásah duelu. Sparta se prohnala do útočného pásma až k brankovišti Plzně, kde se vytvořila veliká mela, čehož dokázali hokejisté z hlavního města využít dokonale. Před Prchlíkem doráželo několik hráčů, nakonec tím úspěšným, který procpal touš do sítě, byl útočník Josef Broš. Hned o pár sekund později mohlo být pro Západočechy ještě hůře, protože se po levé straně prohnal až na vrchol kruhu Vitouch, jenž pěknou střelou provětral lapačku plzeňského Prchlíka.

Ale domácí se následně herně dost zvedli, s nepříznivým skóre se nesmířili, častěji se snažili pálit. Dva takové pokusy si připsal útočník Ženíšek, kterého nejprve vychytal hostující gólman Krbeček, následně tento brankář zastavil další jeho střelu betonem. Na druhé straně se znovu činil střelec Broš, který byl úplně volný mezi kruhy, vystřelil z první, ale Prchlík perfektně poklekl, touš do branky nepustil ani z následné dorážky, Broš trefil znovu jen brankářův beton. A ještě jedna šance se urodila, bylo to znovu před brankou Krbečka, ten se musel hodně činit, aby nohou odrazil tečované nahození beka Páníka.

V prostřední části byli aktivnější indiáni, alespoň co se týče větších gólových šancí, kterých měli hned několik. Nejprve však museli domácí ubránit oslabení, během kterého se sice Sparta držela v útočném pásmu, ale k ohrožení Prchlíka se nedostala. Poté přebrali otěže utkání Západočeši. Po nedůrazu v obraně Sparty a nepřesné rozehrávce se úplně sám mezi kruhy objevil domácí útočník Kvasnička, který nakonec napálil gólmana Krbečka jen do betonu. Následně si hostující celek zahrál další přesilovou hru, ale během ní měli paradoxně největší šanci Plzeňští.

Hollar si totiž vzal touš do své správy už v obranném pásmu, projel s ním okolo bránícího protihráče až před branku Sparty, kde se snažil rychle zakončit. Jeho pokus mířil opět mezi betony, kam domácí často mířili, ale Krbeček puk nakonec za čáru nepustil. Čtyři minuty před koncem druhého dějství už však sparťanská obrana kapitulovala. Domácí zjednodušili hru a často pálili na svatyni Krbečka, což potvrdil i bek Páník, jenž střílel hned po vyhraném buly. Jeho střelu sice gólman Pražanů vyrazil, stačil i na první dorážku, ale nakonec ho překonal další dorážející, kterým byl Daniel Kuchárik. Ten srovnal účet zápasu na 1:1.

Třetí třetina přinesla od počátku nesmírně vyrovnanou řežbu. Jedenáct minut před koncem vyrobila Sparta první menší zaváhání v obraně, indiáni toho dokázali perfektně využít, poprvé v utkání se dostávají do vedení. Jakub Šiler získal kotouč ve středním pásmu, sám se hnal ze strany na Krbečka, toho překonal přesnou ranou pod ruku na vzdálenější tyč. Obrovská skrumáž se potom vytvořila před brankou Plzně, dorážet se pokoušeli hned tři hostující hráči, ale ani jednomu se to nepovedlo. Nejblíže k puku měl Kuracina, ale Prchlík touš ukryl.

Indiáni se dobře bránili, jenže šest minut před koncem třetí třetiny hosté z Prahy přeci jen dokázali srovnat. Sparta se usadila v útočném pásmu, přišlo nahození od modré čáry, kotouč se odrazil před brankoviště Jaroslava Prchlíka, kde se do puku opřel Matěj Kuracina, jenž se nemohl mýlit. Kubánek jel následně úplně sám na gólmana Prchlíka, ale svůj nájezd nedokázal gólově využít. Domácí brankář vytěsnil puk vyrážečkou mimo tři tyče. Zápas nakonec nebyl v základní hrací době rozhodnut, na řadu tedy přišlo prodloužení. To ukončil brzkou trefou plzeňský útočník Adam Ženíšek.

Jan Snopek (HC Plzeň 1929): "Myslím si, že dnes jsme si dva body nezasloužili, protože jsme hráli strašně. Vůbec jsme neplnili to, co jsme chtěli. Sparta si zaslouženě odváží bod, myslím si, že by si zasloužila i více. Jsme absolutně nespokojení s naším výkonem."

František Ptáček (HC Sparta Praha): "Pěkný a navíc kvalitní zápas. Obě mužstva ukázala, kde je jejich síla. Oceňuji naší bojovnost, kdy jsme dokázali zápas srovnat. V prodloužení už byli šťastnější domácí."