PLZ - SPA 4:3 - Mladší dorost těsně prohrál

11., čtvrtek 26. 10. 2017
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Prchlík – Páník, Hamšík, Pánek, Jiříček, Kremláček, De Sousa, Malák – Ma. Vágner, Slanina, Soukup, Hollar, V. Adamec, Malát, Ženíšek, Kuchárik, Kvasnička. Trenér: Petr Vojan.
Sparta: Krbeček – Truhlář, Bláha, Zemchenkov, J. Procházka, Ducháč, Guryevskiy, Šesták – Kubánek, Mácha, A. Adamec, Krupička, Jaroš, Potůček, Broš, Slavíček, M. Vitouch, Mi. Vágner, Theimer. Trenér: Tomáš Hamara.
Branky a nahrávky: 4. Malát (D. Soukup, Ženíšek), 14. Malát (Hollar), 28. D. Soukup (Kremláček), 56. Hollar (Jiříček, V. Adamec) - 24. Bláha (M. Vágner), 31. Slavíček (Bláha, A. Adamec), 35. Jaroš (M. Vitouch, Kubánek). Rozhodčí: Šindel - Malý, Charvát. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 70. Střely na branku: 26:28. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3, 4:3.
11. kolo ELIDO Extraligy mladšího dorostu mělo pro sparťany velký význam. Svěřenci trenéra Tomáše Hamary zajížděli na půdu dosavadního lídra z Plzně, kterému takřka celý zápas dokázali vzdorovat. Sparťané sice prohrávali o dvě branky, do začátku druhé přestávky však ještě dvougólové manko stačili smazat. Ve třetím dějství domácí překlopili utkání na svoji stranu, na což už Pražané gólově nezareagovali a vrací se domů s prázdnou.

Do utkání vstoupila lépe Plzeň a hned po půl minutě měla početní výhodu. Vzápětí byl navíc vyloučen Šesták za podražení a domácí hráli 29 vteřin přesilovku pět na tři! Tu však nevyužili, naopak z trestné lavice ujel Kubánek. Prchlík vyrazil jeho střelu jen ke Slavíčkovi, jehož dorážka mířila těsně mimo. Z následného brejku však skórovala Plzeň. Hostující obraně ujel Sebastián Malát a sólo proměnil. Malát se dostal do dalšího brejku o minutu později, tentokrát vybídl ke střele Kremláčka, proti kterému se však přesunul Krbeček a skvěle zakročil.

Indiáni hrozili zejména z brejků. Do dalšího se dostal Kuchárik, který střelou z úhlu rozvlnil jen boční síť. U dalšího přečíslení byl opět aktivní Malát, který obdržel přihrávku od Vágnera, ale Spartu podržel znovu Krbeček. Sparta mohla srovnat ve 13. minutě. Bláha se přeřítil přes plzeňskou obranu, ale bekhendovým blafákem si na Prchlíka nepřišel. A tak znovu platilo pravidlo nedáš – dostaneš. Tomáš Hollar vyslal do úniku znovu Sebastiána Maláta a ten proměnil velkou šanci skvěle provedeným bekhendovým blafákem. Do kabin tak odcházeli výrazně spokojenější Západočeši.

Druhá třetina byla ještě divočejší a padly v ní celkem čtyři branky, z toho tři do plzeňské sítě. Z ničeho nic snížil Marek Bláha, který dorazil střelu Vágnera z levého kruhu. Prchlíkovi totiž vypadl kotouč z lapačky. Vzápětí mohlo být srovnáno. Brejk však Sparta nevyužila, Slavíček sám před bránou nedokázal zasunout kotouč za přesouvajícího se plzeňského gólmana. A to indiáni potrestali. Po ubráněném oslabení ujel Dominik Soukup po levé straně, ještě se snažil najít lépe postaveného spoluhráče, ale Krbeček si smolně srazil kotouč mezi betony do vlastní brány, Západočeši vedli znovu o dvě branky.

Pražené se však nevzdali, zatlačili indiány a znovu snížili. Adamec se protlačil před bránu, Prchlíka nepřekonal, ale poté pod ním prostrčil kotouč zpět před bránu, kde už ho do sítě dostal Josef Slavíček. Sparta poté ubránila oslabení a domácí znovu zatlačila. Vitouch se zbavil za bránou obránce a před ní našel volného Matěje Jaroše, který se z mezikruží nemýlil a bylo srovnáno. V závěru třetiny šance střídala šanci. Kvasnička nejdříve nevyužil brejk, poté Hollar nedokázal dorazit střelu Pánka. Na druhé straně ujel v oslabení Krupička, Prchlík vyrazil. Plzeňskému brankáři poté pomohla i branková konstrukce, konkrétně horní tyč po střele Slavíčka z pravého kruhu. Ještě jednu šanci v poslední minutě měl Adam Ženíšek, ale sám před sparťanskou brankou přestřelil.

Třetí třetina byla velice opatrná, ani jeden tým nechtěl skončit bez bodu. Velkou šanci rozhodnout měl v 55. minutě Jaroš, bekhendem sám před Prchlíkem však neuspěl. Potřetí v zápase platilo pravidlo nedáš – dostaneš. O minutu později totiž Jiříček vypálil od modré, Krbeček pouze vyrazil a Tomáš Hollar už dokázal zasunout kotouč do prázdné brány. Sparta už se nedokázala vzchopit, Západočeši ji takřka nepustil do pásma. Tři body tedy zůstali po skvělém duelu v Plzni.

Jan Snopek (HC Plzeň 1929): "Byl to vydřený zápas, nebylo to zrovna ideální. Co se týče výsledku, tak jsme samozřejmě rádi za výhru. Soupeř udělal veliký pokrok, byl houževnatý. Přestože má hodně mladý tým, tak hrál výborně. My jsme v určitých fázích zápasu nebyli tak disciplinovaní, a proto kluci podlehli trochu nervozitě ve strachu o výsledek. Výkon nebyl tak sebevědomý, jako v předchozích duelech, ale to je jenom dobře. Z tohohle se musí učit, ne každý zápas bude o deset gólů."

Tomáš Hamara (HC Sparta Praha): "Myslím si, že to bylo nádherné utkání na velice vysoké úrovni. Kromě prospané první třetiny jsme byli Plzni, která je v této soutěži jasný favorit a má parádní hráče, vyrovnaným soupeřem. Podle mě jsme prohráli nezaslouženě, nešťastně. Ale rozhodně nádherný zápas pro kluky i pro diváky, máme z toho dobrý pocit."