PLZ - SPA 6:3 - Gólová přestřelka pro Plzeň

20., neděle 31. 10. 2021
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Svoboda – Kremláček, Čerešňák (A), Graňák, Jiříček, Kaňák, Kindl (C), Kvasnička – Kantner, Kodýtek (A), Suchý – Dzierkals, Mertl, Musil – Blomstrand, G. Thorell, Bulíř – M. Lang, Přikryl, Schleiss.
Sparta: Žukov (29. Neužil) – Pavelka, Moravčík, Dvořák, Jurčina (A), Mikliš, M. Jandus, Tomov – Prymula, Chlapík, Řepík (C) – E. Thorell, Horák, Konečný – Zikmund, Kaše, Doležal – Šmerha, Hašek, T. Jandus.
Branky a nahrávky: 2. Bulíř (G. Thorell, Kindl), 17. Blomstrand (Mertl), 29. Kindl ( Kaňák), 31. Blomstrand, 35. Kantner (Suchý, Kodýtek), 51. Schleiss – 6. Konečný (E. Thorell, Horák), 9. Horák (E. Thorell), Horák (E. Thorell, M. Jandus). Rozhodčí: Pešina, Vrba – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 1:2, navíc Jurčina (SPA) 5 min.+OK. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 508. Střely na branku: 26:25. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 5:2, 5:3, 6:3. Nejlepší hráči utkání: Ludwig Blomstrand - Erik Thorell.
Sparťané v utkání na ledě Plzně otočili skóre na svou stranu, ale soupeř ze západu Čech v dalších minutách hry přidal dalších pět branek a rozhodl o osudu utkání. Náš tým prohrál po další velké bitvě 3:6 a zapsal šestou porážku v řadě. Dvěma góly se blýskl sparťanský útočník Roman Horák a tři asistence zaznamenal švédský útočník Erik Thorell.

Sparťané nastoupili do duelu proti domácí Plzni aktivně a Řepík se snažil v útočném pásmu vymyslet zajímavou přihrávku svým spoluhráčům. Nikdo v bílém dresu pas sparťanského kapitána nezpracoval. Na opačné straně kluziště si připsal gólman Žukov první zákrok proti střele Dzierkalse, který střílel nebezpečně od mantinelu. První velkou příležitost obstaral na sparťanské straně obránce Dvořák. Rána sparťanského beka byla prudká, ale gólman Svoboda si našel výhled a kotouč odrazil do bezpečí.

Oba týmy odehrály v úvodní části jen minutu a šest vteřin, když poprvé domácí hokejisté skórovali. Pohlednou individuální akcí se prezentoval Michal Bulíř, jenž obelstil svou kličkou obránce Janduse a bekhendovým pokusem našel mezeru mezi betony brankáře Žukova. Plzeňští hráči v dalších minutách hry udělali dvě velké chyby v obranném pásmu, které náš tým využil. V prvním případě Thorell našel zadovkou Jakuba Konečného a sparťanský mladíček v sestavě hostí zakončil už do odkryté branky.

Zanedlouho se Pražané radovali znovu! Thorell vystihl domácí rozehrávku a v dobré pozici našel za sebou připraveného Romana Horáka. Zkušený útočník trefil odkrytou část plzeňské branky a poslal Spartu poprvé v utkání do vedení. Domácí hokejisté se tlačili za vyrovnáním a necelé čtyři minuty před koncem první třetiny bylo znovu srovnáno. Ludwig Blomstrand obtočil branku a pohodlně zasunul kotouč do sítě. Oba celky odcházely do kabin za nerozhodného stavu 2:2.

Domácí hokejisté dohrávali na startu druhé třetiny přesilovou hru z konce prvního dějství. Velkou šanci si vypracoval na levém kruhu pro vhazování útočník Dzierkals, proti jehož ráně se Žukov přemístil včas a zamezil inkasovanému gólu. Největší příležitost sparťanského týmu ve druhé třetině si připravila dvojice Chlapík – Thorell. Švédský útočník obdržel přihrávku zpoza branky, ale proti jeho střele gólman Svoboda vytasil své betony.

Plzeňští hokejisté si ještě v polovině utkání vzali ztracené vedení zpět. Jakub Kindl vyslal nenápadnou střelu od mantinelu a pokus plzeňského obránce nakonec skončil v síti. Domácí bek nejen, že se svou trefou poslal svůj celek do vedení, ale zároveň vyhnal Žukova z jeho pracoviště. Do branky nastoupil Jakub Neužil, kterému vydrželo čisté konto jen pár okamžiků. Ludwig Blomstrand se ocitl v dobré pozici a svou povedenou ranou zamířil přesně. A pro náš tým bylo ještě hůře, když se po vyhraném buly v útočném pásmu prosadil střelou k tyčce Matyáš Kantner.

V úvodních minutách třetí třetiny vyslal z velké dálky tvrdou bombu obránce Jurčina, který však svým pokusem neuspěl. Na opačné straně kluziště mohl navýšit plzeňské vedení útočník Bulíř. Zkušený forvard udělal kličku a svou střelou prověřil Neužila. Sparťanský brankář si vyjel ze své branky a ztlumil kotouč ve výstroji. Sparťané ve třetí části chtěli ještě zdramatizovat skóre utkání a Roman Horák zakončil svůj samostatný únik bekhendovou střelou k tyčce.

Plzeňští však v posledních deseti minutách třetí třetiny šli znovu do tříbrankového vedení. Jan Schleiss udělal výhybku na středu kluziště a povedenou střelou do horních pater branky rozvlnil pošesté sparťanskou síť. Sparťané hráli po faulu Jurčiny v závěrečných minutách v oslabení a Plzeňští si svůj náskok už pohlídali. Náš tým podlehl Plzni 3:6 a zapsal šestou porážku v řadě.

Miloš Říha (HC Škoda Plzeň): "Chtěli jsme napravit náš dojem z utkání z Boleslavi. Měli jsme dobrý pohyb a vstup do utkání. Poté ale jsme udělali zbytečné chyby, znervóznili jsme a dostali soupeře do hry. Pomohl nám šťastný gól na konci první třetiny. Na začátku druhé části jsme dominovali a skóre jsme otočili. Měli jsme poměrně velký tlak a celkově si myslím, že naše vítězství bylo zasloužené."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Myslím si, že utkání v Plzni se podobalo těm, které v poslední době hrajeme. První třetina měla z naší strany ještě nějaké parametry. Nejsme v jednoduché situaci, přesto jsem z mužstva cítil, že bojovalo a chtělo zápas urvat. Máme období, že skoro každá střela, která jde na branku, skončí v síti. Dáme si buď vlastní gól nebo je kotouč tečovaný. Dostáváme hloupé góly, které nás sráží. Nemáme se bohužel čeho chytit, musíme se sobě zapracovat."