SPA – CEB 2:0 – Sparťané vzdali hold vítězstvím

55., středa 23. 2. 2022
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Machovský – Matuškin, Dvořák, Polášek (A), M. Jandus, Jurčina, Moravčík, Mikliš – Tomášek, Sobotka (A), Řepík (C) – Thorell, Horák, Šmerha – Forman, Vitouch, Doležal – Strnad, Stoljarov, Dvořáček.
České Budějovice: Strmeň – Percy, Piskáček (A), Šenkeřík, Bindulis, Štencel, Vráblík, Štich – Holec, Pech (A), Vondrka (C) – Ondráček, Koláček, Valský – Beránek, Hanzl, Karabáček – Abdul, Novotný, Voženílek.
Branky a nahrávky: 10. Horák (Moravčík), 11. Řepík (Sobotka, Tomášek). Rozhodčí: Šindel, Hradil – Kajínek, Lučan. Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 110. Střely na branku: 29:26. Průběh utkání: 2:0. Nejlepší hráči utkání: Roman Horák - Thomas Stuart Percy.
V prvním utkání v rámci 13. ročníku dobročinné akce Sparta vzdává hold jsme přivítali hokejisty Českých Budějovic. V originálních maskáčových dresech jsme chtěli protrhnout nepříjemnou bilanci, kterou v letošní sezóně s Motorem máme a vstup do utkání nám vyšel fantasticky. Po gólech Horáka a Řepíka jsme si vytvořili dvoubrankový náskok, který se nám nakonec i díky výbornému výkonu Machovského v brance podařilo udržet až do samého závěru. Před více než 9 tisíci fanoušky, kteří naplnili maximální povolenou kapacitu, jsme tak poprvé soupeře z jihu Čech porazili a připsali si veledůležité tři body v souboji o elitní čtyřku.

Sparťané v maskáčových dresech do utkání vstoupili velmi dobře a už po minutě se mohli dostat do vedení. Erik Thorell ale trefil pouze tyč odkryté branky. Na druhé straně z nebezpečné pozice po nahrávce Pecha střílel Vondrka, kotouč mu však sklouzl z čepele. Hosté v aktivní hře pokračovali a Matěj Machovský si v naší svatyni rozhodně na nedostatek práce nemohl stěžovat. Nejprve musel řešit nebezpečný závar po průniku Pecha, nedlouho poté pak nebezpečnou střelu z levého křídla.

Po faulu Šenkeříka jsme dostali výhodu první přesilové hry a podařilo se nám ji zužitkovat dokonale. První šanci se nám ještě využít nepovedlo, ale jen o několik desítek vteřin později se po skvělé kombinaci dostal ke snadnému zakončení do odkryté klece Roman Horák a poslal nás do vedení. Branka nás nakopla a již o necelé dvě minuty později přišla další! Michal Řepík se po nahrávce od Vládi Sobotky nijak nerozpakoval a tvrdou bombou pod břevno zvýšil na 2:0. Ve zbytku velmi atraktivního úvodního dějství už i přes velké množství zajímavých situací branka nepadla, a tak šli sparťané do kabin s dvoubrankovým náskokem.

Hned v úvodu druhé třetiny ujížděli do přečíslení Sobotka s Řepíkem, zblokovaná nahrávka prvního jmenovaného málem překvapila Strmeně v brance hostů, ten ale na poslední chvíli zasáhl betonem. Nastolený trend z první části pokračoval a obrovskou šanci měli i hráči Motoru. Osamocený Martin Beránek ale pouze orazítkoval tyč za bezmocným Machovským. Na druhé straně vzápětí hrozil Dvořáček a po něm i Moravčík, Jan Strmeň ale předvedl výborné zákroky.

Sparťané i nadále drželi iniciativu a na několik dlouhých minut hosty do ničeho nepustili a sami naopak několikrát zamknuli Českobudějovické v obranném pásmu, přesto stav zůstával neměnný. Hokejisté Motoru se měli možnost nadechnout po vyloučení Thorella, Matěj Machovský ale předváděl velmi jistý výkon a žádné šance soupeři nedovolil. V závěru se nepodařilo využít přesilovku ani nám, a tak se před poslední třetinou odcházelo do šaten za stejného stavu jako po té první.

Hosté vlétli do třetí třetiny ve velkém tempu a v úvodních minutách hned několikrát nebezpečně vypálili, Matěj Machovský ale všechny situace s ledovým klidem vyřešil. Na strážci naší klece si v nadějných příležitostech vylámali zuby i Ondráček a Voženílek, který neuspěl zadovkou z bezprostřední blízkosti. Po delší době jsme v ofenzívě zahrozili i my, ale David Tomášek nedokázal z pravého kruhu přesně umístit pobídku Michala Moravčíka.

Hokejisté Motoru se hnali za vstřelením branky, ale náš brankář je deptal jedním skvělým zákrokem za druhým. Přežili jsme i risk soupeře bez brankáře a poprvé v sezóně se nám podařilo neoblíbeného protivníka zdolat, dokonale před více než 9 tisíci fanoušky vzdát hold hrdinům a připsat si veledůležité tři body do boje o elitní čtyřku.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Bylo to velmi náročné utkání, hrál se rychlý hokej bez přerušování. Věděli jsme, že Budějovice jsou velmi kvalitní soupeř. V sezoně jsme s nimi třikrát prohráli, o to víc si vážíme výhry. Jsme rádi, že se nám podařilo na čtvrtý pokus uspět."

Jaroslav Modrý (HC Motor České Budějovice): "Viděli jsme velmi kvalitní utkání ve výborné atmosféře. Naši hráči podali velmi dobrý výkon, kterému chyběly pouze góly. Kluci bojovali nadoraz, snažili se do poslední minuty. Z pohledu trenéra jim nemám co vytknout."