SPA - CHM 2:1 - Dorostenci urvali důležité tři body!

II/7, sobota 12. 1. 2019
Sparta - Chomutov SPA - CHM
Sparta: Krbeček – Tomov, Brůna, Ludvík, Ducháč, Menzel – Broš, Mácha, Höll, Krupička, Straka, David, Červenka, Kalný, R. Němec, M. Vitouch, Výkruta.
Chomutov: Malant – Š. Němec, Perný, Pöschl, Martínek – Spudich, Koblížek, Príhoda, Kulich, Svoboda, Čech, Štefančík, Vostiňák, Kalčík, Döring, Rindoš.
Branky a nahrávky: 44. Krupička, 54. Broš (Mácha) – 11. Š. Němec (Štefančík, Spudich), 62. Döring (Štefančík). Rozhodčí: Vidim – Gregar, Hána. Vyloučení: 9:6, navíc Ducháč, Krupička (oba SPA) a Pöschl (CHM) 10 minut. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 73. Střely na branku: 22:52. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Sparťanští dorostenci udělali další důležitý krok k postupu do play off! Podařilo se jim totiž vyhrát již pošesté v řadě, tentokrát jejich vítězné tažení odnesli chomutovští Piráti. Ti šli sice v první třetině jako první do vedení, ale svěřenci Richarda Žemličky otočili ve třetí části góly Krupičky a Broše skóre a zvítězili nejtěsnějším možným rozdílem. Severočeši si odvezli domů pouze jeden bod za gól v nadstavbě.

Začátek utkání se Spartě, které šlo o hodně, nevyvedl ideálně. Důkazem toho byly čtyři zakázaná uvolnění během prvních tří minut. Piráti vycítili šanci a začali kousat. Domácím stále vázla rozehrávka a kombinace, zato Severočeši se osvěžili a stále více zaměstnávali brankáře Krbečka, ten byl však ve velmi dobré formě a od začátku zápasu držel šance svého týmu na tři body. Jenže nejde chytit vše, o tom se Krbeček přesvědčil v 11. minutě, kdy Chomutovští udeřili. Štefančík oslovil Štěpána Němce a ten trefil prostor u vzdálenější tyče střelou lehce nad ledem.

Pražané byli příliš křečovití a to vedlo k dalším icingům. První třetina je nezastihla v dobrém rozpoložení, přesilovku nevyužili, ba co víc, soupeře neohrozili. V 17. minutě však Sparta vystrčila ofenzivní růžky, přihrávka z pravého rohu před bránu na úplně volného hráče, který však Malanta nepřekonal, obrovská škoda pro domácí. Konec první třetiny byl ve znamení střídání útoků na obou stranách, avšak defenzívy odolaly.

Druhá perioda začala a sparťané se stále ne a ne chytit, kombinace drhla, tvoření šancí taktéž. Navíc domácí zahráli v prvních třech minutách druhé části další dva icingy. Marná snaha něco změnit, Chomutov byl stále na koni, vedl a v obraně hrál bez chyb. Následnou početní převahu Sparta zahrála poměrně dobře, zavřela soupeře v pásmu, ale gól z toho nevydřela. Uběhla sotva minuta po návratu Koblížka z trestné lavice a Krbeček musel dvakrát zasahovat.

Jednou po střele zápěstím, která se do branky nevešla, mířila nad branku. Podruhé šanci Krbeček zneutralizoval v rozkleku. Trápení Pražanů pokračovalo, kostrbatá rozehra, icingy, poté ještě pět vyloučení do konce druhé periody. Piráti však vedení nenavýšili a Sparta posílená o vědomí, že ubránila několik oslabení, dokonce jedno dvojnásobné, šla do třetí třetiny sebevědomě a odhodlaně. Žádná branka ve druhé části už nepadla, a tak visely tři body stále ve vzduchu.

Třetí třetinu začali lépe hosté, ti nejdřív netrefili prostor mezi třemi tyčemi, pak dostali ještě přesilovou hru a místo aby vstřelili branku, naopak sami inkasovali. Jan Krupička nabral pořádnou rychlost, objel beky, gólmanovi udělal kličku do bekhendu, a zakončil do poloodkryté klece. Nedisciplinovanost domácích hráčů pokračovala. Vyloučení na 2 plus 10 minut za vražení na hrazení a další možnost Pirátů, jak vrátit zpět svoje vedení. V přesilovce se Severočeši opět trápili a místo tlaku na branku Krbečka, se museli bránit brejku. Malant měl zase co dělat. Přečíslení dva na jednoho, přihrávka a střela, kterou Malant vyrazil lapačkou, krásná akce, které chyběl jen gól.

Vyloučených sparťanů přibývalo, ale Piráti přesilovky stále nedokázali využít, což se ukázalo jako zlomový moment. Pražané přežili oslabení a pak sami udeřili. Josef Broš pálil ihned po buly ke vzdálenější tyči těsně nad ledem a Malant na kotouč nedosáhl, 2:1 a obrovská radost domácích. Chytli se i rodiče na tribunách a slavili spolu s hráči. Hosté dělali co mohli, ovšem vyrovnat se jim na konci nepodařilo ani při závěrečné hře bez brankáře, tu Sparta ubránila a získala obrovsky důležité body.

Hrálo se samozřejmě i prodloužení, jedno z nových pravidel svazu. Sparťané nadvakrát ztratili kotouč ve středním pásmu. Poprvé útok hostů ještě zachytili, podruhé už ne a Filip Döring rozhodl o bbonusovém odu pro Chomutovské. V úniku zamířil k pravé tyči a našel volný prostor pod vyrážečkou.