SPA – LIB 5:2 – Vysoká výhra proti Tygrům

57., neděle 27. 2. 2022
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Machovský – Němeček, Dvořák, Polášek (A), M. Jandus, Jurčina, Moravčík – Thorell, Horák, Šmerha – Chlapík, Vitouch, Tomášek – Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – Strnad, Stoljarov, Dvořáček – Prymula.
Liberec: Kváča (41. Pavelka) – Šmíd (A), Štibingr, Rosandić, Melancon, Derner, Ivan, Aubrecht – Birner (A), Filippi, Faško-Rudáš – Ordoš, Klepiš, Zachar – Rychlovský, Jelínek (C), Najman – Vlach, Šír, Klapka.
Branky a nahrávky: 4. Šmerha (Thorell, Horák), 19. Forman (Chlapík, Tomášek), 22. Tomášek (Chlapík), 37. Forman (Sobotka, M. Jandus), 40. Tomášek (Chlapík) – 27. Birner (Šmíd), 59. Jelínek (Melancon). Rozhodčí: Sýkora, Stano – Ganger, Klouček. Vyloučení: 5:4, navíc Stoljarov (SPA) 5 minut + do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 782. Střely na branku: 26:33. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1, 5:2. Nejlepší hráči utkání: David Tomášek – Michal Birner.
V nedělním souboji proti Liberci se oba sousedi v tabulce utkali o nesmírně důležité body v boji o elitní čtyřku. Do utkání jsme vstoupili aktivně a hned v úvodu jsme se dostali do vedení, které jsme postupně navyšovali a po druhé třetině bylo v podstatě rozhodnuto. Nejvýznamněji se pod výsledek zápasu podepsal třemi asistencemi Filip Chlapík, zatímco Miroslav Forman s Davidem Tomáškem zapsali po dvou gólech.

Hned po pár vteřinách nám výhodu přesilové hry nabídl faulující Faško-Rudáš, bohužel se nám ji ale využít nepodařilo, i když Horák byl po křižné přihrávce Řepíka velmi blízko. Na poslední chvíli ho však zastavil Kváčův beton. O pár desítek vteřin později se už ale skóre měnilo. Erik Thorell poslal skvělý pas na pravé křídlo a Tomáš Šmerha zakončením na přední tyč nedal libereckému brankáři šanci.

Po obdržené brance převzali hosté iniciativu a hned několikrát si vytvořili nepříjemný tlak. Matěj Machovský v našem brankovišti však předváděl jeden jistý zákrok za druhým. V závěru třetiny se ale podrážením provinil brankář Tygrů Kváča a v přesilovce hned dvakrát nebezpečně zakončoval Šmerha z levého kruhu. Prosadit se ale dokázal až Miroslav Forman, když si našel místo v mezikruží a střelou z první využil skvělou pobídku Filipa Chlapíka. Do kabin jsme tak odcházeli s dvoubrankovým náskokem.

A vstup do druhé části nám vyšel fantasticky! Okamžitě jsme si vytvořili tlak a více než minutu jsme nepustili liberecké hokejisty z obranného pásma. Po důrazu Filipa Chlapíka si pak kotouč našel David Tomášek a tvrdou střelou na přední tyč překvapil Kváču. Liberečtí ale přece jen odpověděli. Milan Jurčina byl vyloučen za hrubost a početní výhodu dokázal zužitkovat Michal Birner, když přesně zamířil mezi Machovského betony. Emoce na ledě se postupem času stupňovaly, a tak bylo k vidění čím dál více potyček, na obou týmech bylo vidět, že se hraje o veledůležité body.

Po jedné takové strkanici byli vyloučeni za hrubost Michal Řepík a hostující Ladislav Šmíd a sparťané se ve hře ve čtyřech dokázali prosadit. Nahození Vladimíra Sobotky si i díky skvělé cloně Míry Formana srazil Kváča do vlastní branky a vrátili jsme se tak do tříbrankového vedení. V poslední minutě se mohl ještě prosadit Forman, ale z bezprostřední blízkosti hostujícího gólmana nepropálil. Hned po následném vhazování už ale David Tomášek trefil naprosto přesně levou šibenici a zvýšil na 5:1, po skvělé prostřední části jsme tak před tou třetí disponovali komfortním čtyřbrankovým náskokem.

Liberec na vývoj zápasu zareagoval střídáním a do třetí třetiny tak v hostující brance nastoupil Jaroslav Pavelka. A hned po dvou minutách na ledové ploše musel předvést těžký zákrok, když čelil rychlému brejku sparťanů. Hned poté byl ale za zákrok do oblasti hlavy a krku vyloučen do konce utkání Gennadij Stoljarov a Tygři dostali možnost dlouhé pětiminutové početní výhody. Oslabení jsme ale zvládli ve velkém stylu, a naopak jsme sami měli několik nadějných příležitostí na skórování.

Hosté se ještě v závěru i díky dalším přesilovkám nadechovali k náporu, ale i několik velmi složitých závarů dokázal s ledovým klidem vyřešit fantastický Matěj Machovský v naší svatyni. Minutu před koncem ho ještě střelou od modré dokázal překonat Petr Jelínek, ale nic víc jsme již soupeři nedovolili. Po přesvědčivé výhře nad sousedem v tabulce jsme se tak opět přiblížili přímému postupu do čtvrtfinále play-off Extraligy.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Máme za sebou velmi náročné utkání. Myslím si, že soupeř v průběhu zápasu držel více kotouč na hokejkách a celkově byl více ve hře. Naši hráči měli naopak rychlejší přechod do útoku i lepší produktivitu. V prvních dvou třetinách jsme odskočili na rozdíl více branek a ve třetí třetině jsme si výsledek už pohlídali. I když jsme hráli hodně oslabení, zápas jsme zvládli. Byli jsme produktivnější a šance, které jsme měli, jsme využili. Liberec byl ale více na puku a diktoval hru."

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): "Soupeř nám dal lekci z produktivity. Myslím si, že v prvních dvou třetinách to nebyl až tak výrazný střelecký rozdíl, ale bohužel jsme udělali zbytečné chyby, které soupeř potrestal. V útočném pásmu jsme se naopak nedokázali vícekrát prosadit. Dva góly z přesilovek je strašně málo. V přesilovkách se bohužel trápíme celou sezonu, ale tentokrát jsme dali dva góly. Mohli jsme si navíc pomoct i v pětiminutové přesilovce, kde jsme se však vůbec nedostali k nebezpečnému zakončení v útočném pásmu. Sparta naopak mohla ještě více odskočit. Myslím si, že neúspěch v dlouhé přesilovce odrazil náš výkon v tomto utkání."