16., sobota 3. 11. 2018
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Škorpík – Pika, Havlín, Prchal, Vorobjev, Tomek, Gajdoš – Prymula, Klimo, Schwamberger, Kropáček, Slavíček, Obadal, Rubeš, Pšenička, Kasanda, Dani, Gluzman, Čech. Trenér: Jan Tlačil.
Liberec: Pařík – Aubrecht, Charvát, Kovář, Had, Ira, Kollert – Dospěl, Šafařovský, Hájek, Burda, Jansa, Strnad, Klapka, Drábek, Vomáčka, Šeliga, Žemba. Trenér: Milan Plodek.
Branky a nahrávky: 6. Klimo (Pšenička), 11. Gluzman (Kasanda, Havlín), 18. Pšenička (Slavíček, Tomek), 25. Kasanda (Rubeš, Gluzman), 28. Pšenička (Schwamberger, Prymula), 39. Slavíček (Klimo, Obadal), 46. Gajdoš (Kropáček, Havlín) - 34. Strnad (Charvát, Drábek), 38. Hájek (Strnad, Šeliga), 49. Klapka (Žemba), roz. gól v nájezdech Burda. Rozhodčí: Pavlovič - Beneš, Klouček. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 57. Střely na branku: 40:42. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 7:2, 7:3.
Sparťanští junioři si chtěli před reprezentační přestávkou zajistit větší náskok na čele tabulky, to se jim po dnešku podařilo. Po výhře nad Hradcem sparťané znovu zazářili, tentokrát proti Liberci. Na domácí půdě vedli a ve zbytku utkání nastříleli další čtyři branky a po právu brali zasloužené tři body. V nadstavbě došlo až na samostatné nájezdy, ve kterých se už radoval soupeř. Pražané tak zvítězili v základní hrací době, Liberec si domů odváží alespoň jeden bod.

Úvodní minuty tohoto napínavého utkání se nesly ve vyrovnaném duchu a oba týmy hrály především ze zajištěných obran. To se však změnilo vyloučením domácího Tomka, jehož faul nabídl hostům první přesilovou hru. Liberečtí nesehráli moc dobrou kombinaci a po minutě se ke slovu dostali sparťané ve vlastním oslabení. Michal Klimo si zpracoval přihrávku od Pšeničky a poslal puk z hranice brankoviště do sítě. Sparťané se tímto gólem uklidnili a na hře bylo znát, že domácí v útočném pásmu doslova kvetou. Jejich aktivitu zužitkoval sparťan Simeon Gluzman, jenž si krásně vyměnil puk s Kasandou a pak už jen zakončoval do odkryté branky.

Liberečtí působili trochu opařeným dojmem, ale intenzivně se snažili s nepříznivým stavem něco udělat a vytvořit si v útočném pásmu nějakou dobrou šanci . Příležitost měli například při vyloučení Havlína, ale znovu se opakovala situace ze šesté minuty, tentokrát Klimo servíroval kotouč najetému Pšeničkovi a ten z pravého kruhu pro vhazování trefil jen brankáře Paříka. Od této doby měli sparťané první třetinu pevně v moci, navíc v osmnácté minutě se po Slavíčkově pasu prosadil Ondřej Pšenička. Za minutu mohli sparťané přidat další gól, jenomže Schwamberger pohrdl svou šancí z mezikruží, odkud nastřelil pouze beton přesouvajícího se Paříka.

Ve druhé periodě sparťané ještě dohrávali svoji početní výhodu z první třetiny, a to se poté rázem odrazilo do obrazu celé hry. Po pěti odehraných minutách ze druhého dějství si Liberečtí nepohlídali Viktora Kasandu, který procedil kotouč za libereckého brankáře. Sparťané byli tímto úspěchem opět povzbuzeni. Netrvalo to moc dlouho a Pařík musel ze své sítě vyndávat už pátý kotouč. Schwamberger si počkal na vhodný okamžik pro nahrávku na Ondřeje Pšeničku, který akci učebnicově proměnil střelou do horní části branky.

Po půlce utkání už také konečně promluvili do osudu utkání také hosté, kteří potřebovali zlepšit svoji hru především v obranné fázi. V útočném pásmu naopak Charvát našel připravenou hůl Vojtěcha Strnada, jenž procpal kotouč za dosud bezchybného Škorpíka. Tygrům najednou narostla křídla a byli to právě oni, kdo byl aktuálně režisérem celé hry. Necelé tři minuty před druhou přestávkou ještě dal o sobě vědět Matěj Hájek, kterému nahrál Strnad přesně před branku a první jmenovaný se z této pozice nemýlil.

Liberec tento gól ještě více nabudil a sparťané málem inkasovali z hole Drábka, který nastřelil z předbrankového prostoru levou tyč Škorpíkovy svatyně! Všechny sparťanské hráče pak ale uklidnil svou trefou Josef Slavíček, od jehož hole se puk odrazil příhodně pro Spartu za záda libereckého brankáře.

Začátek třetí třetiny byl vcelku vyrovnaný a moc zajímavých příležitostí nebylo vidět ani na jedné či druhé straně. Až po skončení domácí přesilovky se Kropáček chopil role nahrávače a přesným pasem našel připraveného Františka Gajdoše, jehož střela v podobě černé šmouhy zaplula přesně do liberecké sítě. Sparťané tak znovu kontrolovali hru a třetinu se snažili odehrát hlavně v útočném pásmu a se zodpovědnou defenzivou. Jenomže právě v obranné činnosti sparťané udělali na přelomu padesáté minuty obrovskou hrubku, když nechali ujet do samostatného úniku Adama Klapku a ten si se svým pokusem poradil náramně. Hostující čahoun si nejprve položil Škorpíka na led a poté mu poslal puk přímo do horní části branky.

Domácí výběr měl sice pořád dostačují náskok, avšak přesto si závěr zápasu pořádně zkomplikoval, a to zejména po vyloučení Schwambergera a brankáře Škorpíka. Nicméně Liberec nepředvedl se své dvojnásobné početní převaze nic světoborného, naopak sparťané potřetí v tomto utkání zahrozili v nerovnovážném počtu hráčů na ledě. Kropáček předal puk na osamoceného Havlína, ten však tváří v tvář nepřekonal libereckého Paříka, který střelu domácího obránce lapil svými betony. Domácí si už svůj pracně vybudovaný náskok pečlivě střežili a po vítězství po vítězství 7:3 si připsali další tři body do tabulky.

V pětiminutovém přídavku se oba týmy střídaly v držení kotouče, až v 63. minutě mohl přisoudit Spartě bonusový čtvrtý bod Pika, ale jeho rána jen lízla levou tyčku liberecké konstrukce! Hráči si kromě této šance opatrně hlídali své protějšky, a o držiteli bonusového bodu tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy.

V individuální disciplíně fanoušci v mrazivé Tipsport areně viděli pouze jeden gól, který nakonec vstřelili Bílí Tygři z Liberce. Za Spartu se například neprosadil Prymula, na druhé straně naopak zazářil liberecký žolík se čtrnáctkou na zádech Václav Burda, který si nejprve podržel puk a poté ho poslal nad Škorpíkovo rameno.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "Odehráli jsme famózní utkání, hráli jsme výborně. Měli jsme výborný nástup, dali jsme tam hodně branek a myslím si, že soupeře to poslalo psychicky trochu dolů. Až na nějaké výkyvy jsme měli hru pod kontrolou, například na konci druhé třetiny si zřejmě kluci mysleli, že už je dohráno. Ale jinak kromě tohoto malého výpadku jsme se zápasem spokojeni. Brankář podal dnes výborný výkon, patří mu pochvala. Akorát škoda v nájezdech, že se nám nepodařilo vstřelit rozhodující gól."

Milan Plodek (Bílí Tygři Liberec): "Sparta byla v zápase jednoznačně lepší. Když domácí odskočili do pětibrankového vedení, zápas se už dohrával. Pak jsme ale dokázali vstřelit dva góly a trochu se vrátit do zápasu. Klíčový moment byla naše nevyužitá šance, kdy jsme nastřelili tyčku a soupeř vzápětí znovu odskočil. Bylo vidět, že máme v akci několik mladých kluků, kteří se teprve ohrávají s juniorským hokejem. Nám se navíc momentálně neprosazují útočníci, kterým dáváme v zápasech velký prostor. Musíme zapracovat na taktických věcech, mladým hráčům ještě chybí síla v osobních soubojích a hlavně se musíme zaměřit na naši koncovku, která nás trápila. Zkrátka musíme dál trénovat a poctivě makat. Věřím, že pak to bude lepší."