SPA - MBL 5:2 - Starší dorost v derniéře vítězný

20., sobota 18. 11. 2017
Sparta - Mladá Boleslav SPA - MBL
Sparta: Švehlák – Bureš, Najman, Tůma, Havlín, Prchal, Pika, Lis, Klapka – Prymula, Pšenička, Kasanda, Obadal, Flídr, Smola, Čech, Vitouch.
Mladá Boleslav: Mašek – Sýkora, Dotter, Houška, Červenka, Hovorka, Imlauf – Simon, Schulz, Grim, Šípek, Dobša, Novák, Moucha, Čermák, Jindra, Moravčík, Kubart, Jelínek.
Branky a nahrávky: 3. Havlín (Bureš, Tůma), 11. Prymula (Čech, Najman), 47. Havlín (Pšenička, Pika), 59. Čech (Prchal), 60. Pšenička (Vitouch, Pika) – 49. Čermák (Houška), 55. Čermák (Hovorka). Rozhodčí: Velčovský – Karda, Kubíček. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 43. Střely na branku: 27:30. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 5:2.
Skupinová fáze letošního ročníku Extraligy staršího dorostu je definitivně za námi. Starší dorost ji uzavřel vítězstvím 5:2 nad celkem z nedaleké Mladé Boleslavi a definitivně si tak pojistil konečné první místo v rámci základní skupiny B. V příštích týdnech ho tak čekají boje v nadstavbě o pořadí v play off.

Mladé Boleslavi dnes šlo o hodně, její výkon v úvodních minutách tomu však neodpovídal. Už ve třetí minutě šla Sparta do vedení po trefě Jana Bureše, přičemž si i v následujících minutách udržovala na ledě jasnou převahu. Tu se jí nakonec povedlo v polovině první části přetavit v další gól, který tentokrát padl z hole Patrika Prymuly. Lvi začali s domácími srovnávat krok až v samotném závěru dvacetiminutovky, nicméně na vstřelení kontaktní branky její výkon nestačil.

Druhá část už byla o něco vyrovnanější. Holešovičtí v jejím úvodu ubránili oslabení, hosté pak šli do čtyř o pár minut později a ani z této přesilovky gól nepadl. V závěru si pak mladoboleslavští hráči začali uvědomovat, že jim teče do bot a snažili se Švehláka zasypávat jednou střelou za druhou. Výborný gólman Sparty ale za svá záda nepustil ani jediný kotouč a domácí tak šli do třetí periody s dvoubrankovým náskokem.

Bruslaři byli aktivnějším celkem i ze začátku třetí části, jenže v šestačtyřicáté minutě se Pražané na moment vymanili z jejího náporu a hned mohli slavit branku, když Ondřej Havlín z úniku upravil stav na 3:0. Ten však nevydržel dlouho, jelikož Boleslav zapnula motory na plné obrátky a několik desítek sekund na to se jí už povedlo Švehláka zaskočit. V přesilovce se prosadil Michal Čermák. Stejný hráč se pak pět minut před koncem vysmekl sparťanské obraně a v dvojnásobném oslabení snížil na 3:2. Domácí ale drama nepřipustili – v čase 58:15 se prosadil Štěpán Čech a minutu na to pak rozvlnil síť soupeřovy prázdné branky Ondřej Pšenička. Sečteno, podtrženo: Sparta – Mladá Boleslav 5:2.

Jiří Katz (HC Sparta Praha): "Jsme strašně šťastní, že jsme dnešní utkání zvládli. Chtěli jsme odčinit porážku, kterou jsme utrpěli v minulém kole na Slavii, kde nám nevyšlo vůbec nic. Dnes jsme na soupeře vlétli a vstřelili jsme dvě branky v prvních deseti minutách, což bylo hodně důležité. Klíčová ale byla druhá třetina, ve které jsme díky pevné vůli a charakteru ustáli nepříjemný tlak soupeře. Ve třetí třetině pak hosté zdramatizovali, neměli už co ztratit, ale my jsme v rozhodujících chvílích uspěli. Chtěli bychom hráčům strašně poděkovat za zlepšený přístup."

Jiří Zörkler (BK Mladá Boleslav): "Z nepochopitelných důvodů jsme si nechali utéct první třetinu. Ve druhé jsme začali hrát to, co jsme hrát chtěli, ale potýkali jsme se se špatnou koncovkou. Třetí třetina už byla vabank, protože jsme potřebovali vyhrát. Dostali jsme se na dostřel, ale po naší hrubce soupeř ujel, dál čtvrtý gól a bylo po zápase."