41., pátek 14. 1. 2022
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Machovský – Polášek (A), Mikliš, Pavelka, Pogorišnyj, Němeček, M. Jandus – Buchtele (A), Chlapík, Forman – Horák, Thorell, Řepík (C) – Prymula, Kaše, Přibyl – Konečný, Vitouch, Dvořáček.
Mountfield HK: Kiviaho – Nedomlel, Blain, Šalda, Pinkas, Gaspar, McCormack – Smoleňák (C), Lev (A), Oksanen – Perret, Kevin Klíma, Jergl – Miškář, Lalancette, Kelly Klíma – Pilař, Koukal, Pajer.
Branky a nahrávky: 10. Pogorišnyj (Forman, Buchtele), 20. Forman (Buchtele), 25. Chlapík (Thorell, Pavelka), 49. Forman (Chlapík) – 31. Pilař (Lalancette, Kelly Klíma). Rozhodčí: Mrkva, Ondráček – Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1 000. Střely na branku: 34:25. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Miroslav Forman - Radek Pilař.
Náš tým i bez šesti nemocných hráčů a trenérů Josefa Jandače s Miloslavem Hořavou zvládl těžký páteční duel proti Mountfieldu HK, který zdolal jasně a zaslouženě 4:1. Pod skalp lídra tabulky se dvěma góly a jednou asistencí podepsal útočník Miroslav Forman, zatímco gólový účet zápasu otevřel svou premiérovou trefou Oleg Pogorišnyj.

V osekané sestavě jsme vstoupili do utkání opatrně, což platilo také o soupeři, proto výraznější šance nepřicházely. Když už se Kevin Klíma chystal v dobré pozici zakončit Perretův pas, sáhl do přihrávky Matěj Machovský a puk vyrazil. Henri Kiviaho pro změnu pokryl nepříjemný odraz od zadního mantinelu před napadajícím Michalem Řepíkem.

Následně putoval na trestnou David Vitouch, ale jen po devatenácti vteřinách vyvezl Miroslav Forman kotouč do pásma, načež nabil Olegu Pogorišnému a ten vstřelil svůj první sparťanský gól. V nebezpečných šancích pak neuspěli Roman Horák s Danielem Přibylem, načež jsme ustáli další oslabení. Ačkoliv v závěru třetiny neuspěli od modré čáry Tomáš Pavelka ani dorážející Michal Řepík, vzápětí Jan Buchtele posunul puk před branku, kde ho úspěšně tečoval Miroslav Forman.

Úvod druhého dějství přinesl první přesilovku, kterou už po 46 vteřinách zužitkoval Filip Chlapík, který nadvakrát dotlačil do branky Thorellovu pobídku. Vzápětí jsme šli do čtyř, přesto jsme mohli podruhé udeřit v oslabení, ale David Dvořáček hezký brejk s Tomášem Pavelkou nezakončil. Východočeši přesilovku nevyužili, leč dokázali náš tým vyhodit z tempa.

V polovině zápasu si Radek Pilař v levém kruhu povyjel a propálil Matěje Machovského. Mountfield byl v dalších minutách aktivnější a nebezpečnější, zatímco sparťané čekali na brejky a snažili se dostat zpátky do tempa. Obě mužstva další velké šance neměla, jelikož razítkovala pouze mantinely za oběma brankami.

Tuhý boj s minimem chyb pokračoval i po druhé přestávce, přesto sparťané úspěšně hájili svou dvougólový náskok. V deváté minutě však bylo veseleji, jelikož si Miroslav Forman nabruslil od pravého mantinelu a přesnou střelou mezi betony přidal svůj druhý gól. Hradec Králové ve zbytku zápasu marně dobýval naše pásmo, které sparťané dobře bránili.

Závěr zápasu jsme si už pohlídali, proto jsme pod vedením zastupujícího trenérského dua Tomáš Hamara - Petr Ton zvítězili nad lídrem tabulky jednoznačně 4:1.

Tomáš Hamara (HC Sparta Praha): "Po posledním prohraném zápase jsme si sedli, něco si řekli a dobře potrénovali. Do utkání jsme vstoupili kvalitně a myslím si, že veškerou pozitivní energii jsme dali právě do začátku. V dalších minutách jsme výborně sehráli hru v oslabení, ve kterém se nám dlouhodobě nedařilo. Dali jsme branku, která nás nakopla a v první třetině jsme Hradec vůbec k ničemu nepustili. Po třetím vstřeleném gólu jsme trošičku ubrali z plynu a vypadli z tempa, za což nás soupeř okamžitě potrestal. Ukázal svoji sílu, přesto jsme zbytek třetiny dobře uhráli. Do poslední části jsme vstoupili podobně jako do té první s velkou energií a dohráli utkání až do konce."

Tomáš Martinec (Mountfield HK): "Zasloužené vítězství domácího týmu. Chtěli jsme do utkání dobře vstoupit, což se nám ale nepovedlo. Neměli jsme potřebnou energii, neuhrávali souboje a ještě navíc jsme dostali v naší přesilovce gól, který Spartu ještě víc nakopl. Druhou branku jsme posléze inkasovali v závěru první třetiny, ale rozhodující byl podle mě třetí gól, který jsme dostali v oslabení. Pak už jsme neměli sílu skóre zvrátit na svou stranu, přestože jsme naši hru zlepšili a daleko více jsme bojovali. Proti tak kvalitnímu soupeři už jsme nedokázali utkání otočit. Musíme se postupně soustředit na další zápas."