SPA - TRI 3:4p - První finále pro Třinec

FIN1, čtvrtek 4. 4. 2019
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Škorpík – Klodner, Poizl, Bláha, Pika (A), Havlín, Prchal, Gajdoš – Prymula, Dani, Schwamberger (C), Rousek, Slavíček, Pšenička, Konečný, Kropáček, Arnošt, Čech (A), Vitouch.
Třinec: Malík (15.–17. Švehlák) – Krzak, Chovaniak, Šulák, Adámek (C), Michálek, Homola – Havránek (A), Krč, Tomanek, Pastor, Geidl, Peterek, Raška, Hladoník, Čmiel, Plandor, Matěj, Macháček.
Branky a nahrávky: 11. Vitouch (Kropáček, Gajdoš), 46. Rousek (Kropáček, Čech), 51. Havlín (Kropáček, Gajdoš) – 18. Krč (Krč), 22. Peterek (Krzak), 26. Peterek (Raška), 67. Michálek (Čmiel, Geidl). Rozhodčí: Hribik, Úlehla – Kis, Špringl. Vyloučení: 6:8, navíc Raška (TRI) 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 2 473. Střely na branku: 61:37. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3, 3:4.

Čtvrteční večer se v holešovické Tipsport aréně nesl ve znamení bojů o juniorský titul mistra republiky. Před zraky více než dvou a půl tisíce diváků se v parádní atmosféře odehrálo první utkání finálové série letošního ročníku DHL Extraligy juniorů, ze kterého bohužel vyšel vítězně Třinec. Sparta sice dokázala ve třetí třetině stáhnout dvoubrankové manko, jenže v prodloužení se z vítězného gólu radovali Slezané, kteří už v sobotu mohou rozhodnout o svém titulu.

Do reprízy juniorského finále z ročníku 2015/2016 vstoupila lépe domácí Sparta, která už ve druhé minutě trefila horní tyč Malíkovy klece. Svěřenci trenéra Jana Tlačila se cpali dopředu, posílali na branku jednu ránu za druhou a nezbrzdilo je ani vlastní oslabení.

Aktivita přinesla ovoce v polovině úvodního dějství – těsně po konci přesilovky otevřel tečovanou střelou skóre David Vitouch. Do první přestávky se ovšem šlo za vyrovnaného stavu. Tři minuty před koncem totiž chaotické situace před Škorpíkem využil Tomáš Krč, a smazal domácí náskok. Po první periodě tak na světelných tabulích v Tipsport aréně svítilo skóre 1:1.

Druhá třetina pak patřila Ocelářům, které v čase 21:16 poslal poprvé v zápase do vedení Jonáš Peterek. Po Hladoníkově vysoké holi pak sice museli dvě minuty bránit oslabení, což jim ovšem vítr z plachet nevzalo. Ba naopak – v poslední sekundě vlastní početní nevýhody se prosadil opět Jonáš Peterek.

Sparťané měli o něco později příležitost snížit po přečíslení tři na jednoho, jenže zakončujícímu hráči střela vůbec nesedla, a Malík tak nakonec nemusel ani zasahovat. V druhé polovině prostředního dějství si pak oba celky vyzkoušeli dvě přesilovky, slušně zaplněné ochozy Tipsport areny si ale na další trefu musely ještě chvilku počkat.

Domácí se po výkonnostním propadu z druhé třetiny v následujícím dějství opět sebrali a Malíka trápili jednou ranou za druhou. Jejich nápor v kontaktní gól v šestačtyřicáté minutě přetavil Lukáš Rousek, který o chvilku později z mezikruží zasáhl brankovou konstrukci. Mrzet ho to však nemuselo dlouho.

Jen krátce poté byl totiž za podrážení vyloučen Jiří Plandor a sparťané tuto šanci chytli za pačesy. V čase 50:04 se z nepřehledného závaru prosadil Ondřej Havlín, a v Holešovicích se tak začínalo zase od začátku. Další branku už do sirény hala neviděla, a první finále se tak přelilo do prodloužení.

V něm sice měli opticky mírně navrch domácí, z celkového vítězství se ovšem nakonec radovali Třinečtí. V sedmašedesáté minutě se sparťanská obrana rozpadla jako domeček z karet, čehož bravurně využil Jakub Michálek a rozhodl o hostujícím úspěchu.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "Bylo to hodně vyrovnané utkání. Propadli jsme ve druhé třetině, ve které jsme dostali dva naprosto zbytečné góly. Je to škoda, protože ve třetí třetině už jsme zase najeli na to, co chceme hrát a myslím si, že jsme byli lepším týmem na ledě. Měli jsme spoustu šancí, vyrovnali jsme, ale bohužel nám tam toho nepadlo víc. Nebyli jsme dost důslední v obranné činnosti, dávali jsme jim moc prostoru na střelbu a to se nám stalo osudným. Chtěli bychom ještě poděkovat fanouškům, atmosféra dnes byla úžasná."

Marek Malík (HC Oceláři Třinec): "Předvedli jsme strašně bojovný výkon, měli jsme tam srdce. Měli jsme tam možná i trochu štěstí, ale to k tomu patří. Musím kluky pochválit, nechali tam opravdu všechno. V příštím zápase se musíme trochu vyvarovat těch vyloučení a musíme celých šedesát minut bojovat a věřit. Jsme strašně rádi, že jsme to tu urvali, bylo to hodně náročné."