SPA – TRI 5:2 – Finále je opět vyrovnáno!

FIN4, sobota 23. 4. 2022
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Hudáček – Matuškin, Němeček, Polášek (A), Pavelka, Moravčík, Dvořák, Jurčina – Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – Buchtele, Kaše, Chlapík – Thorell, Horák, Šmerha – Strnad, Vitouch, Dvořáček.
Třinec: Kacetl – Doudera, Marinčin, Musil, Kundrátek, Zbořil, Zahradníček – Daňo, Vrána (C), Růžička (A) – Nestrašil, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Chmielewski, Marcinko, Svačina – Hrehorčák, Roman, Dravecký – Hrňa (A).
Branky a nahrávky: 21. Němeček (Matuškin, Sobotka), 23. Šmerha, 33. Sobotka (Šmerha), 47. Buchtele (Kaše, Šmerha), 59. Forman (Thorell, Chlapík) – 16. Nestrašil (M. Kovařčík, Zahradníček), 50. Zbořil (Marcinko, Svačina). Rozhodčí: Jeřábek, Hejduk – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 17 220 (vyprodáno). Střely na branku: 24:29. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2. Nejlepší hráči utkání: Tomáš Šmerha – Andrej Nestrašil. Stav série: 2:2.
Sparťané zvládli druhé domácí utkání ve finálové sérii, která se tak vrací do Slezska za vyrovnaného stavu. O triumfu jsme rozhodli především díky povedené druhé třetině. Fantastický výkon předvedl Július Hudáček, velmi výrazně se pod úspěch zapsal také Tomáš Šmerha, když zapsal gól a dvě asistence. Už v úterý nás čeká pátý duel v Třinci.

Oba týmy vstoupili do utkání poměrně opatrně a prvních pár minut jsme neviděli nebezpečnější zakončení. Poté se však na levém mantinelu skvěle uvolnil Jakub Strnad a po jeho střele málem využil zmatek před Kacetlem David Dvořáček, ale z těsné blízkosti nedokázal protlačit puk do branky. Sparťané postupem času přebírali iniciativu a v přečíslení tři na dva zakončoval opět Dvořáček. V zajímavém prostoru se po skvělé práci Chlapíka objevil také Horák, ale ani on nedokázal propálit třineckého brankáře. Osmělili se ale i Oceláři a z levého křídla tvrdě pálil Vladimír Dravecký, Július Hudáček předvedl jistý zákrok.

Nejblíže úvodní brance zápasu byl zhruba pět minut před koncem periody David Kaše, který skvěle projel středem hřiště a po jeho dvojím zakončení se kotouč po odrazu od tyčky převaloval těsně před brankovou čárou, hostující obránci ho ale včas zametli pryč. Naopak na druhé straně podobnou situaci zužitkovali třinečtí, když si nahození Zahradníčka našel Andrej Nestrašil a uklidil puk do prázdné branky. V závěru třetiny jsme měli ještě k dispozici přesilovku, ale tu se nám využít nepodařilo, a tak jsme odcházeli do kabin s jednogólovým mankem.

Vstup do druhé části nám ale vyšel dokonale a po půlminutě bylo vyrovnáno! Puk se přes Sobotku a Matuškina dostal až na modrou čáru k volnému Davidu Němečkovi a ten přesnou střelou zápěstím do šibenice překonal Kacetla. A o pár desítek vteřin bylo ještě veseleji. Tomáš Šmerha se objevil nikým nehlídaný mezi kruhy, rychlou kličkou vykoupal hostujícího brankáře a zasunul kotouč do prázdné branky. Hosté ale nezůstali dlouho zaskočeni a hned se vrhli do útočení. Na několik minut nás dokonce zamknuli ve vlastním pásmu, ale díky obětavé obraně a jistému Hudáčkovi jsme je nepustili do žádné velké šance.

Navíc fauloval třinecký Zahradníček a dostali jsme tak výhodu druhé přesilové hry v utkání. První šanci Davida Kašeho ještě Kacetl zlikvidoval, ale jen o chvíli později našel Tomáš Šmerha volného Vladimíra Sobotku na pravém kruhu a ten z první trefil odkrytou branku. O chvíli později se vylučovalo na každé straně po menší rozmíšce a volnější led sparťanům vyhovoval.

Podařilo se nám dostat Třinec pod drtivý tlak a Filip Chlapík nebyl daleko od navýšení skóre, když tvrdě pálil z pravého křídla. Pár vteřin před koncem měl ještě obrovskou šanci Michal Řepík, když se objevil sám před Kacetlem, ale trefil pouze jeho vyrážečku. Do kabin jsme tak šli po výborné třetině s dvoubrankovým náskokem.

Hned v úvodu třetí části výborně našel Filip Chlapík od mantinelu volného Erika Thorella, ten ale trefil jen připraveného Ondřeje Kacetla. Vzápětí byl vyloučen Buchtele a Oceláři zahrávali první přesilovku v zápase. Fantastický Július Hudáček ale zastavil všechny střely, včetně obrovské příležitosti Miloše Romana, který už zasouval kotouč za jeho betony. Hra plynula velmi rychle téměř bez přerušení a sparťané drželi kotouč daleko od své svatyně. Klidnou pasáž ukončil až Jan Buchtele, když se nejlépe zorientoval v předbrankovém prostoru po zakončení Kašeho a dotlačil kotouč za brankovou čáru.

Rychle odpovědět mohl Chmielewski, Hudáček ale jeho dorážky dokázal spacifikovat. Třinec ale přece jen o pár minut později snížil. Tomáš Marcinko sice trefil jenom tyčku, kotouč se ale dostal k Mikuláši Zbořilovi mezi kruhy, a ten už Hudáčka střelou k tyči překonal. Hosty kontaktní gól nakopl a hned se hnali za dalším, náš muž v masce měl plné ruce práce, ale předváděl jeden skvělý zákrok za druhým.

Definitivně mohl rozhodnout Michal Řepík, ale po nahrávce od Sobotky nemířil přesně. Oceláři v závěru ještě zkoušeli hru bez brankáře, snahu jim však zkomplikovalo vyloučení Petra Vrány. Situaci využil Miroslav Forman, když ujel do brejku a přes jediného obránce bezchybně trefil prázdnou branku. V posledních vteřinách už jsme žádné drama nedovolili a utkání v klidu dovedli do vítězného konce.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Pro nás byl důležitý nástup do druhé třetiny, kdy jsme dali dva rychlé góly a otočili nepříznivý vývoj po první třetině. Rozdíl mezi pátkem a dneškem byl v tom, že jsme proměňovali šance a dali jsme nějaké góly. Důležité bylo, že jsme byli trpěliví, abychom zbytečně neotevírali hru, protože tohle Třinec umí."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Utkání se nám moc nepovedlo. I přesto, že jsme dali první branku a přestáli první třetinu vcelku slušně. Na začátku druhé třetiny jsme si lacině nechali dát góly a to nás stálo momentum. Pak už to hráči měli těžké. Cítím, že od druhé poloviny druhé třetiny se náš projev zlepšil, více jsme dohrávali hráče Sparty. Potřebovali jsme ale trošku více štěstí, abychom ve třetí třetině dali branku v přesilové hře, tam se to možná lámalo. Miloš Roman měl velkou příležitost, mohli jsme zápas stáhnout na rozdíl jediné branky s třinácti čtrnácti minutami do konce. Tam jsme cítili, že bychom si mohli vytvořit tlak. Dnes ale byla Sparta lepším týmem, proto je série 2:2 a jedeme k nám domů."