DOR: LIB - SPA 3:2 - Do Prahy s jednou výhrou

ČF2, sobota 18. 3. 2023
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Macourek – Seidl, Ehrenberger, Hrouda, Jarabko, Průšek (A), Macháček (C), Pilíšek, Král – Kratochvíl, Kučera, Rozsíval, Šťástka, Pekař, Špilka (A), Prokůpek, Barna, Bajer
Sparta: Kogler – Malínek, Marton (A), Cichoň, Hašek, Mack, Jánský – Marek, Nestrašil, Novotný, Žemlička (A), Netušil, Jakab, Hlinka, Poláček (C), Hrubý, Bolocan
Branky a nahrávky: 35. Macháček (Špilka, Průšek), 48. Průšek (Špilka), 59. Rozsíval (Šťástka) – 15. Žemlička, 60. Hrubý (Janský). Rozhodčí: Domský, Raška – Řezníček, Šesták. Vyloučení: 7:10. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 115. Střely na branku: 43:21. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2.
Dorostencům druhé čtvrtfinále na ledě Liberce vůbec nevyšlo. Vinou vlastní nedisciplinovanosti a zahození dvou zkrácených přesilovek v pěti proti třem prohráli těsně 2:3. Svěřenci Františka Ptáčka se tak do Prahy vrací s jednou výhrou a ve dvou zápasech v úterý a ve středu mohou rozhodnout o postupu.

Vstup do druhého čtvrtfinále vyšel lépe domácím, střely Marka Macháčka a Vasyla Špilky však nemohly skvěle rozchytaného Maxe Koglera rozhodit. Našemu týmu se nedařilo trvale usadit v pásmu a ohrozit domácího brankáře, leč šance nepřicházely ani na druhé straně. Zlepšení nepřinesla ani první přesilovka sparťanů, která navíc před svým vypršením skončila faulem Petra Poláčka.

Severočeši si však v početní výhodě vedli stejně bídně, až po ní Vasyl Špilka ze slibné pozice mezi kruhy minul! A o dvě minuty později ho to mohlo mrzet o něco víc, jelikož Richard Žemlička vypálil bezprostředně po buly a v podstatě z první vážnější sparťanské akce otevřel skóre. V závěru třetiny se opakovala situace s tresty na obou stranách, leč v opačném gardu a stav už se neměnil.

Už v úvodu druhé části mohlo být vyrovnáno, jelikož Maxi Koglerovi propadla Macourkova střela, ale sparťanský gólman dokázal pohotově puk zastavit ještě před čárou. Tlaku Liberci následně chyběly šance, ale sparťané přežili jen za cenu faulu. V přesilovce pálil dvakrát Daniel Pekař, jednou Danny Barny s Davidem Rozsívalem a nebezpečná byla i rána Lukáše Ehrenbergera.

V polovině třetiny putoval na trestnou Tadeáš Mack, a přestože David Rozsíval z mezikruží ve velké šanci neuspěl, Tygři byli na koni. Už po minutě totiž fauloval Jan Janský, čímž poslal sparťany do tří. O další minutu později však fauloval David Rozsíval a hrálo se ve čtyřech. Následně Max Kogler pokryl liberecké přečíslení, ale musel se mít znovu na pozoru.

Dva tresty během patnácti vteřin nás poslaly do tří, a přestože Daniela Pekaře dokázal v jeho akci vychytat Max Kogler, po necelé minutě soustavného tlaku Marek Macháček trefil odkrytou branku. Sparta mohla odpovědět, ale střela Františka Netušila skončila na Macourkově betonu. Závěr třetiny poznamenalo Plíškovo vyloučení, které náš tým nepotrestal.

S druhou sirénou byl navíc vyloučen Richard Žemlička, jehož trest sparťané ustáli, ale následně sami zahodili další přesilovku. Série trestů pokračovala i nadále, jelikož oba týmy trápila nedisciplinovanost. Ačkoliv jsme měli zkrácenou přesilovku v pěti proti třem, místo gólu jsme po půlminutě faulem o svou příležitost přišli a Liberec trestal.

Zbytek kratší přesilovky totiž využil z pravého kruhu Pavel Průšek, na jehož gól mohl odpovědět Richard Žemlička, ale z prostoru před brankou neuspěl. Na druhé straně Max Kogler vychytal střelu i dorážku soupeře. V závěrečných minutách nám mohla pomoci přesilovka, jenže místo vyrovnání přišla tvrdá rána. Severočeši ještě ve vlastním oslabení využili dobrého napadání a po trefě Davida Rozsívala odskočili.

Svěřenci Františka Ptáčka ještě půl minuty před koncem snížili, když si David Hrubý vybruslil na vrchol kruhu a skrytou střelou dal našemu mužstvu naději. K vyrovnání už nepřispěla ani závěrečná hra bez Maxe Koglera, po níž jsme padli 2:3 a série se tak vrací ke dvěma zápasům v Praze.