KOM - SPA 3:1 - Kometa si zápas pohlídala a vyrovnává sérii

ČF4, čtvrtek 15. 3. 2012
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Trvaj - Kováčik, Žižka, M. Hruška, Malec, Bičánek, Vašíček, Švrček - Jaroslav Svoboda, L. Čermák, Dlouhý - Erat, Petrovický, Koreis - T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda - Balej, H. Zohorna, Polodna. Trenéři: Venera a Oslizlo.
Sparta: Pöpperle - Krstev, Sersen, Milam, Jan Hanzlík, Philipp, Kasík - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Jánský, Foster, S. Treille - Y. Treille, T. Rachůnek, Lapšanský. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Branky a nahrávky: 3. H. Zohorna (Žižka, Švrček), 26. Dlouhý (Petrovický, Divíšek), 60. M. Hruška (Divíšek) - 52. Jánský (S. Treille). Rozhodčí: Jeřábek, Fraňo - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7200 Střely na branku: 28:20. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
B r n o - Čtvrtfinálová série se do hlavního města vrací tak, jak z něj odjela, a to vyrovnaná. Druhý zápas na domácí půdě Kometa zvládla lépe než Sparta. Od 3. minuty vedla, sparťané dokázali pouze snížit na 1:2, ale Hruška vítězství Brna potvrdil do prázdné branky.

Kometa vstoupila do utkání daleko svižněji než ve středu a důrazně tím proklamovala, že se rozhodně nemíní vzdávat. Stejně jako v předešlých třech utkáních šlo do vedení první Brno, a to se ukázalo být nakonec stěžejní pro celé utkání. Už ve 3. minutě se prosadil Hynek Zohorna, jenž překonal Pöpperleho mezi betony. Bleskový úvod navnadil nejen vyprodané tribuny, ale i samotné domácí hráče, kteří se hnali do dalších šancí. Sparta jen přihlížela a na Trvaje vyslala v první třetině pouze pět střel.

Naopak hosté mohli být za hubený náskok domácích ještě vděční. Ve velkých šancích byl totiž Dlouhý a ve vlastním oslabení i Divíšek. Pöpperle však naděje Pražanů držel nad hladinou. Když pak nezasáhl strážce sparťanské branky, selhala střelecká muška, což dokumentoval minutím prázdné brány Tomáš Svoboda.

Druhá část už zdaleka nebyla doménou jen Komety. Sparťané se probudili a i oni začali zdatně zaměstnávat Trvaje. Brno sice načalo druhou dvacetiminutovku šancí Žižky, hosté však vzápětí v přesilové hře kontrovali parádní souhrou Bližnáka a Tenkráta. Druhému jmenovanému překážela k vyrovnání Trvajova hokejka. Vývoj utkání byl nadále otevřený a domácí rozhodně nemohli být v klidu, proto z povděkem přivítali druhý gól, který se zrodil v 26. minutě. Petrovický našel zpoza brány v mezikruží Radka Dlouhého a ten zakončil nechytatelně pod víko.

Spartu však druhá branka rozhodně neuzemnila. I kousek štěstí chyběl Sashovi Treillemu, aby snížil skóre. Po Sersenově střele se ujal puku, objel bránu, do odkryté brány však nezakončil. Kotouč poslal pouze do Trvaje. Smůlu ze své hole pak nesmazal ani v 39. minutě. Francouzský útočník už se chystal pohodlně zakončovat, když mu puk v klíčový okamžik poskočil a Treille promáchl.

Třetí dějství bylo pochopitelně o útočné aktivitě Sparty. Brno nemělo důvod hnát se dopředu a vyčkávalo, co provedou hosté. Ti na odpověď dlouho nečekali a Lapšanský se po necelých dvou minutách zjevil před Trvajem naprosto sám. Svým zakončením však těsně minul pravou tyč. Tento vzruch byl však na dlouho chvíli v podání Pražanů poslední. Naopak blízko třetí brance Brna byl v přesilové hře Kováčik, po jehož bombě od modré skončil puk na břevnu. Klid Jihomoravanů však výrazně narušil v 52. minutě Peter Jánský, který propálil Trvaje mezi betony. Pražané tak byli na dostřel a ucítili svoji šanci.

Závěrečný tlak Sparty na chvíli zbrzdilo vyloučení právě Jánského, pak už ale měli Pražané dvě velmi dobré příležitosti k vyrovnání. U obou byl kapitán Broš. Nejprve se proháčkoval až před Trvaje, ale neuspěl. Poté dorážel svoji vlastní střelu a Brno mělo velké štěstí, že puk putoval mimo bránu. V posledních desítkách vteřin se pokusili hosté o hru v šesti, tato varianta jim však nevyšla a Milan Hruška pečetil vítězství Komety do prázdné brány.

Lubomír Oslizlo (Brno): Předvedli jsme úplně jiný výkon než ve středečním utkání. Měli jsme výborný nástup, soupeře dobře napadali a udrželi jsme se v útočném pásmu na kotouči. Soupeř měl s naší hrou problémy. Po rychle vstřelené brance jsme si vypracovali ještě další dvě vyložené šance. Měl jsem obavu, když jsme neproměnili přesilovku pět na tři, protože se říká, že pokud se taková výhoda nezužitkuje, tým prohraje. Ale to jsem si říkal pouze pro sebe, hráči si to vůbec nepřipouštěli. Odvedli jsme perfektní výkon a dotáhli zápas do vítězného konce.

Richard Žemlička (Sparta): Od první minuty jsme byli horší, chyběl nám pohyb, nedohrávali jsme osobní souboje. V první třetině jsme měli čtyři vyloučené a odehráli osm minut v oslabení. Od polovinu zápasu jsme se zvedli, začali jsme pohyb měnit, dohrávali osobní souboje. Bohužel nám chybělo štěstíčko v koncovce. Dali jsme sice v závěru kontaktní gól, tlačili se dopředu, měli šance, vyhrál ale šťastnější tým. Nejdou nám v play off bohužel vůbec přesilovky, které se nám v základní části dařily. Brno nás má dokonale přečtené - obránci, kteří dávali v početní výhodě dost branek, nemají na modré čáře dostatek prostoru.