KOM - SPA 6:3 - Stíhací jízda body nevynesla

II/8, čtvrtek 14. 12. 2017
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Kašpar – Věžník, Sedláček T., Kučeřík, Sedláček J., Vašíček, Gloz, Studený, Buchal – Popelka, Caha, Minárik, Meluzín, Střondala, Zajíček, Kavický, Del Favero, Kunc, Kadlic. Trenér: Roman Meluzín.
Sparta: Škorpík (25. Švehlák) – Bureš, J. Najman, Tůma, Havlín, Prchal, Vorobjev, Bláha, Pika, Lis, Gajdoš – Prymula, Kasanda, Dani, Obadal, Flídr, Smola, Arnošt, Kropáček, Čech, D. Vitouch. Trenér: Richard Žemlička.
Branky a nahrávky: 13. Kavický (Střondala), 15. A. Popelka (Caha, Sedláček), 21. Kadlic (Minárik), 25. Kučeřík (Kunc), 33. Gloz (Sedláček), 46. Minárik - 36. Havlín (Obadal, Gajdoš), 40. Kropáček (Pika, Gajdoš), 57. Arnošt (Kropáček, J. Najman). Rozhodčí: Vrba - Bernard, Mikoviny. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 75. Střely na branku: 31:27. Průběh utkání: 5:0, 5:2, 6:2, 6:3.
Starší dorostenci v posledních zápasech postrádali větší jednoduchost, a to se ukázalo na ledě brněnské Komety jako klíčové. Pražané v polovině zápasu prohrávali už o pět branek a náskok soupeře už dohnat nestihli. O hostující branky se postarali Ondřej Havlín, Vojtěch Kropáček a Dominik Arnošt. Sparťané si tak vezou z jihu Moravy nelichotivou porážku 3:6.

Utkání mezi velkými rivaly začalo opatrným oťukáváním a oba celky se dopouštěly řady nepřesností, tudíž se hra nacházela převážně ve středním pásmu. V čase 3:46 fauloval domácí Studený a Spartě se naskytla první přesilová hra v utkání. Pražský celek se však nedokázal výrazně prosadit a Kometa ustála oslabení v poklidu. Utkání se neslo ve znamení bojovného hokeje. Brňané dostali možnost početní výhody v čase 8:33, ale ani Modrobílým se příliš nevedlo. Úvod utkání tak příliš hokejového umu nenabídl.

První branka utkání se dostavila ve 13. minutě, domácí Střondala dokázal u mantinelu vybojovat kotouč a přihrát je do mezikruží Danielu Kavickému, ten si puk v klidu zpracoval a přesně zamířil. Úvodní trefa brněnský tým nakopla a Sparta byla na chvíli opařena. Toho domácí dokonale využili o dvě minuty později. Sedláček poslal kotouč do jízdy Cahovi, jenž objel branku a přihrál puk na Adama Popelku, jenž dokázal propálit skrumáž před sparťanským brankářem Škorpíkem. Sparťané se snažili o odpověď, ale jejich útočné akce komplikovaly v první třetině příliš časté ofsajdy.

Do druhé dvacetiminutovky vstupovala Kometa ve výhodě jednoho muže navíc. Přesilovou hru sice Brňané nevyužili, ale záhy po jejím konci se dostali do tříbrankového trháku. Minárik našel přihrávkou Vojtěcha Kadlice a ten dokázal přesnou střelou k tyči navýšit vedení Komety. Ve 25. minutě už byl rozdíl ve skóre čtyřbrankový, Radek Kučeřík chtěl původně přihrávat najíždějícímu spoluhráči, ale kotouč si nakonec našel cestu mezi Škorpíkovy betony. Čtvrtá branka už byla na sparťanského maskovaného muže příliš, a tak přenechal místo svému kolegovi Štěpánu Švehlákovi.

Sparta mohla brněnský náskok snížit v následné početní výhodě, ale příliš se jí nedařilo a Brňané oslabení v pohodě ustáli. Kometa hrála trpělivý hokej, naproti tomu Sparta se za nepříznivého stavu snažila přidat na důrazu. Trpělivost Komety přinesla další ovoce v čase 32:03. Sedláček svou bojovností nepustil sparťany z obranného pásma, naopak získal kotouč a připravil skvělou příležitost pro Jana Gloze, jenž dokázal přesně zamířit a poslat Kometu do luxusního pětibrankového náskoku.

Sparta se poprvé prosadila až v závěru druhé třetiny. Rychlý protiútok začal u Gajdoše, jenž poslal kotouč na Obadala a ten nabil na střelu z voleje Ondřeji Havlínovi, jenž přesnou ranou k tyči snížil na 1:5 ze sparťanského pohledu. Pražané se po první brance nadechli, pohledné individuální sólo předvedl Arnošt, ale na připraveného Kašpara vyzrát nedokázal. V čase 37:38 zahráli domácí v šesti a Spartě se naskytla přesilová hra, kterou už tentokrát Žemličkovi svěřenci dokázali využít, když největší důraz před brněnskou brankou předvedl Vojtěch Kropáček a propasíroval kotouč za Kašparova záda podruhé. Více už však Sparta ve druhé třetině nestihla.

Sparta zahájila závěrečnou periodu opět v početní výhodě, ale tentokrát se o ni vlastní vinou připravila, když fauloval Vitouch. Kometa v přesilové hře svého soupeře uzamkla, jenže kombinacím chyběla střelecká efektivita. Platnost pořekadla nedáš – dostaneš, se naplno potvrdilo ve 46. minutě utkání. Nejprve neuspěl po hrubé chybě Věžníka hostující Vitouch, když se na Kašpara řítil zcela osamocen, ale své bekhendové zakončení přetáhl.

Z následného protiútoku pak Kometa přidala šestou branku. Minárik ujížděl po levém křídle, snažil se dostat puk na svého spoluhráče, ale sparťanský obránce mu úmysl překazil, nicméně kotouč se odrazil zpět k Marku Minárikovi a ten využil toho, že Švehlák už byl přemístěn na protější tyči a kotouč zasunul do branky. Sparta poté ustála dvě početní výhody brněnské Komety a v závěru utkání se jí ještě podařilo kosmeticky upravit výsledek, když se po přihrávce Kropáčka prosadil Dominik Arnošt. Kometa mohla ještě v závěru své vedení navýšit, to když ve vlastním oslabení vyrazil na zteč Střondala, dokázal zvládnout souboj jeden na jednoho, ale na Švehlákovu lapačku už nevyzrál. Sparta i přesto podlehla Kometě 3:6 a vrací se domů s prázdnou.

Roman Meluzín (HC Kometa Brno): "Věděli jsme, že nás čeká kvalitní soupeř, kterým Sparta bezesporu byla. Naši kluci v utkání bojovali, snažili se a plnili naše pokyny. Myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě."

Richard Žemlička (HC Sparta Praha): "Začali jsme naprosto katastrofálně. Kometa nás předčila v blokování střel, nasazení, důrazu před brankou. To celé dohromady zápas rozhodlo. My jsme dnešní utkání odehráli velmi špatně, hráči vůbec neplnili to, co jsme si řekli. Kometa dnes zaslouženě vyhrála."