LIB - SPA 1:3 - Vítězný vstup do finále!

FIN1, čtvrtek 14. 4. 2016
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Lašák – Ševc, Šimek, Derner, Mojžíš, Vitásek, Výtisk (C), Plutnar – Radivojevič, Vampola, Bakoš – Birner, Bulíř, Řepík – Krenželok, Jelínek, Valský – Špaček, Lakatoš, Stránský – Ordoš. Trenér: Filip Pešán.
Sparta: Pöpperle – Eminger, Polášek, Hrbas, Barinka, Švrček, Mikuš – Forman, Hlinka (C), Buchtele – Procházka, Pech, Kumstát – Sabolič, Klimek, Hamilton – Netík, Dragoun, Kudrna. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 13. Řepík (Ševc, Vampola) - 31. Forman (Hlinka, Hrbas), 37. Hlinka, 49. Buchtele (Hlinka, Forman). Rozhodčí: Fraňo, Hodek – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 10:9, navíc Vampola (LIB) 5 minut plus do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7500. Střely na branku: 33:25. Průběh utkání: 1:0, 1:3. Nejlepší hráči utkání: Ševc - Hlinka.
Ideální vstup do finálové série prožili hokejisté Sparty. V úvodním utkání na ledě Liberce sice po úvodní dvacetiminutovce prohrávali nejtěsnějším rozdílem, ale ve druhé třetině dokázal získat vedení po gólech Miroslava Formana a Jaroslava Hlinky. Svěřenci Josefa Jandače poté ustáli tlak Bílých Tygrů a za podpory výborně chytajícího Tomáše Pöpperleho náskok udrželi. Ve třetí třetině ještě korunoval vítězství Jan Buchtele a Sparta se ujímá v sérii vedení. Druhé utkání je na programu zítra, v pátek 15. dubna, od 17:20.

Opatrný úvod? V žádném případě! Oba celky už od začátku zápasy dávaly najevo, že chtějí v dnešním utkání uspět. V divokém tempu a za hlasitého skandování vyprodané Home Credit Areny se hrálo na obě branky, ale brankáři se za střeleckými pokusy spíše otáčeli. V první velké šanci se objevil v sedmé minutě unikající Bulíř, ale tváří v tvář Pöpperlemu neuspěl. V podobném duchu se nesla také totožná akce Valského, jehož střelu tahem sparťanský brankář pokryl.

Za necelou minutu obdrželi Severočeši první trest, který však odčinili odhodlanou defenzivou s jistým Jánem Lašákem v čele. Ve třinácté minutě se karty obrátily a za katr mířil Švrček. O několik vteřin později mohl litovat. Obléhání sparťanské svatyně totiž potrestal Michal Řepík, jenž tečoval parádní Ševcovu střelu od modré čáry a poslal Bílé Tygry do vedení 1:0!

Sparta mohla vzápětí odpovědět, ale ve své druhé početní převaze trefila pouze tyč z Mikušovy otočky. Její přesilovou hru navíc přerušilo podražení Formana a Liberec mohl využít zkrácenou přesilovku pěti proti čtyřem. Následný kolotoč v obranném pásmu by sparťanům nevynahradila ani nejdivočejší atrakce Matějské pouti. Svěřenci Josefa Jandače ovšem situaci ustáli a třetinu dohráli s pukem na hokejkách, ale s těsnou ztrátou.

Sparta si přenesla aktivitu i do úvodních minut prostřední části, ale přes důraznou obranu Severočechů se prosazovala těžko. Naopak na druhé straně musel Pöpperle likvidovat nepříjemnou teč, ale s potřebnou dávkou štěstí se mu to podařilo. Otěže hry přebral v následujících desítkách vteřin domácí tým, jenž několikrát uzavřel Spartu pod zámkem a nebezpečně pálil kolem její klece. Pražané se vrátili do hry při vyloučení Jelínka.

V početní převaze měl největší šanci Klimek, ale před odkrytou brankou trefil pouze zasahujícího kapitána Výtiska. Následně se navrátilec z trestné neprosadil tváří v tvář Pöpperlemu a na druhé straně mířil Sabolič z otočky pouze do levé spojnice branky. Smutek Sparty však netrval dlouho, protože o několik vteřin později vletěl do útočného pásma Hlinka a parádním pasem pobídl Miroslava Formana, který doklepl puk do sítě a vyrovnal na 1:1!

Svěřenci Josefa Jandače mohli vzápětí přidat druhou trefu, ale při přečíslení tří na jednoho zvolil Procházka místo přihrávky střelu a na Lašáka si nepřišel. Aktivní hru obou týmů okořenila akce 187 vteřin před koncem, kdy Jaroslav Hlinka zachytil vyhození Libereckých a svou střelou „pod klacek“ dokonal obrat Sparty gólem, jenž musel potvrdit rozhodčí u videa. Hosté mohli ještě přidat třetí gól, protože přesně dvě minuty před koncem druhé třetiny hráli minutu a pětačtyřicet vteřin proti třem Tygrům, ale bez výrazné gólové šance.

Do třetí třetiny vstoupili aktivněji domácí, kterým usnadnil situaci faulující Procházka. Pražané ovšem další z řady oslabení ustáli a po návratu svého útočníka několikrát mířili těsně vedle Lašákovy branky. Více ze hry měli i nadále Bílí Tygři, ale i jejich pokusy mířily mimo, nebo do výstroje pozorného Pöpperleho. Možná klíčový okamžik zápasu přišel v čase 47:50. Za hákování zamířil na trestnou lavici Birner a nabídl Spartě další početní výhodu.

Druhý tým základní části kombinoval v útočném pásmu, až se k puku dostal na levé tyči Hlinka a mezi kruhy našel volného Jana Buchteleho, který švihem prostřelil Lašáka. Nervozita na straně domácích vzrostla, což v čase 49:26 podtrhl Vampola, když mezi střídačkami dohrál Pecha a vysloužil si pětiminutový trest plus do konce zápasu. Přesilová hra Sparty ovšem netrvala ani minutu, protože po 57 vteřinách šel na trestnou za nedovolené bránění Buchtele.

Necelých sedm minut před koncem mohl už za sparťanské početní převahy udeřit podruhé v řadě Buchtele, ale jeho střela z mezikruží tentokrát skončila v náručí libereckého brankáře. Jeho tým v této situaci potřeboval útočit, nedařilo se mu ovšem vytvořit výraznější tlak. Když to nešlo hokejově, v závěru se ještě Lakatoš pokoušel vyprovokovat pěstní souboj se Švrčkem, ale nic velkého z této přetahované nevzešlo. Bílí Tygři už neudeřili ani při závěrečné power play, trvající dvě minuty a pět vteřin. Sparta tak vstoupila do finálové série výhrou 3:1!

Filip Pešán (Liberec): "Celé to utkání nebylo z naší strany odehráno šťastně. Spousta kotoučů, spousta malých věcí, a to včetně rozhodování zápasu, se točila trošičku kontra naší snaze. Myslím, že Sparta dnes podala výborný výkon v defenzivě. Dobře bránila, sápala se, držela, my jsme si začali ty věci řešit trošičku podle svého, což se v těch zápasech nevyplácí. Kvůli nedisciplinovanosti v závěru jsme si nezasloužili přiklonit štěstí na svou stranu."

Josef Jandač (Sparta): "Myslím si, že to bylo vyrovnané utkání. Inkasovali jsme hned z první obávané liberecké přesilovky, ale potom jsme hru v oslabeních zlepšili. V první polovině druhé třetiny jsme za stavu 1:0 byli ještě pod tlakem, ale potom, jakmile jsme vyrovnali, jsme vyrovnali i hru. Odskočili jsme pak soupeři, následně jsme hráli více do obrany, soupeř tlačil a tlačil, ale myslím si, že jsme to relativně hlídali a dotáhli utkání do vítězného konce. Máme první bod. Víme, že to nic neznamená, ale je to příjemné vykročení."