LIT - SPA - 1:2 - Sparťané vezou pátou venkovní výhru v řadě a jdou do čela!

25., neděle 27. 11. 2011
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Franěk - Gula, Kubát, Kousalík, Pojkar, Černošek, Havelka, Brejčák, Skuhrovec - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Trávníček, Hanzl, Ručinský - Frolík, Hujsa, Jenáček - Majdan, Gerhát, Bojer. Trenéři: Kýhos a Kučera.
Sparta: Pöpperle - Milam, Sersen, Jan Hanzlík, D. Kočí, Philipp, Husák, Krstev - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Jánský, Žálčík, Forman. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Branky a nahrávky: 7. Hujsa (Frolík) - 37. Bližňák (Milam, Tenkrát), 47. Ton (Rachůnek T., Foster). Rozhodčí: Husička, Polák - Rozlílek, Horinek. Vyloučení: 6:5, navíc Jan Hanzlík (Sparta) 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 6050. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
L i t v í n o v - Sparta dokázala zakončit miniturné po ledech soupeře ziskem dalších tří bodů a ve všech třech zápasech byla stoprocentní. Litvínov od počátku utkání vedl, ale Mario Bližňák dokázal srovnat. Druhou branku přidal ve třetí třetině Petr Ton. I přes velký nápor Litvínova v závěru zápasu Sparta s přispěním Pöpperleho a jeho brankové konstrukce těsné vedení uhájila.

Už od úvodních minut se v Litvínově hrál ofenzivní hokej. V první vážnější příležitosti se ocitl obránce Husák, který si sjel na Tonovu přihrávku. Franěk střelu z těsné blízkosti branky zastavil plastrónem. Litvínov kontroval tlakem své elitní formace, po krásném pasu Kubáta minul klec Hübl, Pöpperle zlikvidoval dvě střely Guly. Vyloženou šanci spálil na druhé straně Tenkrát, tísněn obráncem backhandem minul branku. Následoval rychlý přechod do útoku v podání domácích a také úvodní gól. Frolík poslal kotouč od pravého mantinelu mezi kruhy, kde ho usměrnil mimo Pöpperleho dosah Martin Hujsa.

O rychlou odpověď se pokoušel Tomáš Rachůnek, ale ztroskotal na výborném Fraňkovi.Osmá minuta nabídla brejk Trávníčka, ale sparťanský gólman odolal. Sérii nepřesností poté ukončil Hübl, z otočky na Pöpperleho nevyzrál. Sparta se snažila vyrovnat, do střeleckých pozic se však dostávala těžko. Ve 14. minutě zahrozil Krstev, když švihem od modré čáry trefil tyčku. Litvínovu málem přišel o vedení při vlastní přesilovce, domácí obraně ujel aktivní Tomáš Rachůnek, s backhandovým blafákem ale neuspěl.

A když Franěk necelé dvě minuty před koncem první třetiny vychytal i Broše, šlo se do kabin za stavu 1:0 pro domácí. Nic vedení černožlutých nezměnila ani přestávkou rozdělená přesilovka, ve které dvakrát od modré pálil Sersen. Slovenský bek pokaždé pouze trefil Fraňkovu vestu. Co se naopak hned na začátku druhé třetině změnilo, byl obraz hry. Sparta začala na ledě dominovat, lépe bruslila, s jistotou kombinovala. To Litvínovští jako by zapomněli, jak se hraje hokej. Výsledek? Domácí se bránili jednomu sparťanskému tlaku za druhým, dokázali jen vyhazovat puky z obranné třetiny. Často až na zakázané uvolnění.

Pražané se trápili v koncovce, první tutovku zahodil ve 22. minutě Ivan Rachůnek, krátce po něm minul prázdnou klec Tenkrát.27. minuta mohla přinést první sparťanskou radost, jenže puk vyslaný z hole Ivana Rachůnka zastavila tyčka. Litvínov se probral až po díky dobrému střídání své nejlepší řady Lukeš, Hübl, Kubinčák. První formace Chemiků si několikrát přihrála mezi statickými beky, ale výsledná Hüblova střela neměla gólové parametry. Nadějný rozlet Severočechů zastavilo zbytečné vyloučení Hanzla.

Spartě ale přesilovky nešly, nevytvořila si jedinou vážnější šanci. Ve 30. minutě mohli skórovat domácí, Kubinčák ovšem z voleje trefil jen levý beton Pöpperleho. Hra se opět vyrovnala, stejně jako skóre. Chvíli po Kubinčákově tutovce se Sparta dočkala zasloužené branky. V 37. minutě z pravého kruhu pálil Milam, jeho střelu ještě Franěk zneškodnil, proti dorážce Maria Bližňáka však neměl nárok. Vedení Litvínovu mohl vrátit při početní převaze pět na čtyři kapitán Ručinský, Pöpperle hosty podržel.

Přestože Sparta i ve druhé třetině domácí přestřílela, do kabin se šlo po čtyřiceti minutách za smířlivého skóre 1:1. Kdo by čekal od třetího dějství především taktickou bitvu o cenné body, mýlil by se. Dál se hrálo zdánlivě bez středního pásma, obě mužstva ukazovala hlad po gólech. Ve 41. minutě na sebe upozornil tvrdou ranou exsparťan Černošek. Následovala pěkná souhra dvojice Frolík-Hujsa, slovenský střelec ale tentokrát v zakončení selhal.Sparta útočila, ale vyložených šancí bylo ze strany Holešovických jako šafránu.

Běžela 47. minuta, když nečekaně udeřil Petr Ton. Brilantní pas z dílny Tomáše Rachůnka snad nešel promarnit. Ton se totiž po přihrávce zlínského odchovance ocitl sám před odkrytým koutem branky. Litvínov chtěl mermomocí vyrovnat, Pöpperle vychytal Ručinského, v dobré pozici minul Trávníček. Definitivní klid Spartě nepřinesl Ivan Rachůnek, když sám před brankou trefil jen Fraňka. Domácí se v poslední minutě odhodlali ke hře bez brankáře. Velký tlak však vyústil jen ve výtečný zákrok Pöpperleho proti Trávníčkovi a Lukešovu tyčku. Sparta udržela vedení a odváží si z litvínovského pekla cenné tři body.

Jiří Kučera (Litvínov): Bylo to vyrovnané utkání, které rozhodl jeden gól. Škoda, že v závěru Franta Lukeš trefil břevno. Dnes nám nebylo dáno.

Patrik Martinec (Sparta): Přijeli jsme sem s velkým respektem, protože Litvínov doma podává výborné výkony. První třetinu jsme odehráli, tak jak jsme chtěli a Litvínov jsme nepustili do velkého tlaku. Ve druhé třetině jsme měli dost šancí, bohužel se nám nepovedlo výborně chytajícího Fraňka překonat. V závěru jsme měli štěstí. Jsme rádi, že jsme tady vyhráli a vezeme tři body.