LIT - SPA 1:4 - Led Severočechů konečně dobyt

43., pátek 26. 1. 2018
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Kantor – Iberer, Šesták, Doudera, Gula, Baránek, Čutta – Lukeš, Hübl, Gerhát – Marek Růžička, Mikúš, Kůs – Trávníček, Válek, Jurčík – Řehoř, Šimeček, Stříbrný – M. Hanzl.
Sparta: Aittokallio – Michálek, Ďaloga, Kalina, Mikuš, Pavelka, Švrček – Klimek, Pech, Forman – Buchtele, Vrána, Jarůšek – Říčka, Černoch, Kudrna – Kumstát, Hlinka, Uher.
Branky a nahrávky: 42. Mikúš (M. Hanzl) – 2. Uher, 13. Kumstát (Hlinka), 22. Buchtele (Vrána), 59. Forman (Michálek, Ďaloga). Rozhodčí: Pražák, Bulanov - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4 748. Střely na branku: 22:35. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4. Nejlepší hráči utkání: Juraj Mikúš - Dominik Uher.
Prokletí litvínovského ledu, na kterém sparťané nevyhráli od listopadu 2013, bylo konečně prolomeno! Základy vítězství Pražané položili už v první třetině, kdy svého soupeře jasně přehrávali a díky Uherovi s Kumstátem si do šatny odnášeli vedení 2:0. To ještě zvýrazil v úvodu druhé části Buchtele. Domácí sice odkázali snížit v přesilové hře, ale další gól už jim Aittokallio nepovolil a Sparta naopak tříbodový zisk potvrdila čtvrtým zásahem v podání Formana.

K úvodní střele utkání se prodral Rakušan Iberer, ale poté už úřadovali sparťané. A to přesto, že šli hned po 39 sekundách do čtyř po faulu Pecha. Dominik Uher totiž dokázal ujet do samostatného úniku, který zakončil střelou zápěstím. Puk cinkl o tyčku a skončil v brance. Tlak hostujícího celku pokračoval, zvlášť střelecky aktivní byli sparťanští obránci. Po prvních deseti minutách, ve kterých dominovali, vedli Pražané na střely 10:2.

A z herní převahy brzy vyústil i druhý gól, o který se opět postarala čtvrtá útočná formace. Hlinka posílal kotouč zpoza branky před Kantora a Petr Kumstát jen nastavil čepel a usměrnil ho backhandem do branky. Řehoř se sice snažil zastavit nahrávku obětavým skokem, ale neuspěl. Do ojedinělé šance na druhé straně ujeli Gerhát s Hüblem, jinak se hrálo především před Kantorem. A to i v první sparťanské přesilovce, která však zůstala nevyužitá. Kaňkou na povedené třetině bylo zranění Říčky, který musel odstoupit ze zápasu.

Hned v úvodu prostřední části sparťané přidali krásnou třetí trefu. Vrána poslal puk na střed na Jana Buchteleho, který si ho provlékl za bruslí a střílel s hokejkou mezi nohama. O chvíli později mohl přidat čtvrtou branku Černoch, kterému chyběly jen centimetry. Litvínov byl znovu pod tlakem, ale vyrážel do nebezpečných protiútoků. Jako například Gerhát, který se řítil sám na Aittokallia. Finský brankář Sparty si ho vychutnal a holí mu vypíchl kotouč. O chvíli později se málem dostal do samostatného úniku i Trávníček, kterého vyslal kupředu nahrávkou středem gólman Kantor, ale domácího kapitána zastavil hvizd rozhodčího signalizujícího ofsajd.

Litvínovské dostaly do hry přesilovky, které ale zatím neměly pro domácí potřebnou gólovou tečku. Těsně před druhou přestávkou ujeli ve dvou na jednoho Jarůšek s Buchtelem a první jmenovaný volil střelu. Trefil jen gólmana, nicméně díky faulu na svou osobu alespoň zařídil přesilovou hru. V dostal Hlinka číhající u tyčky dobrou nabídku, ale puk mu přeskočil, takže ho nedokázal z první doklepnout do odkryté části branky.

Po vyloučení Jarůška souběžně se sirénou oznamující konec druhé části vstupovali Severočeši do té třetí s výhodou jednoho muže a tentokrát už ji dokázali zužitkovat. Trefila se čerstvá posila žlutočerných Juraj Mikúš. V další početní výhodě už se domácí nedokázali usadit v útočném pásmu. Ve třetí přesilové hře, kterou jim sparťané nabídli, už byli znovu nebezpeční a aktivní Mikúš dokonce trefil tyčku Aittokalliovy branky.

Sparťané nadále drželi dvoubrankový náskok a domácím docházel čas. S nadějí na body se museli definitivně rozloučit v 58. minutě, kdy šel na trestnou Jurčík, a připravil tak svůj tým o možnost závěrečného tlaku. Sparťané navíc jeho faul potrestali svým čtvrtým a posledním gólem. Michálek tvrdě pálil od modré čáry, Kantor kotouč vyrazil před sebe a nejrychleji u něj byl Miroslav Forman, který ho dokázal dorazit u pravé tyče. Sparťané tak po osmi prohrách na ledě Severočechů v řadě konečně brali plný bodový zisk.

Darek Stránský (Litvínov): "Měli jsme špatný vstup do první třetiny. Při naší přesilovce jsme dostali gól. Tím jsme si na sebe vytvořili sami psychický tlak. První třetina nebyla bůhvíjaká. Bylo to také tím, že dneska nastoupila spousta nových hráčů a postupně si to sedalo. V druhé třetině jsme zase hned dostali z prvního protiútoku na 0:3. Potom jsme snížili na 1:3, třetí třetina už byla taková klidnější. Už se tam objevovaly situace, kdy jsme jednodušeji přecházeli do protiútoku a vytvořili jsme si tlak. Doufejme, že to tak bude pokračovat dál."

Radim Rulík (Sparta): "Bylo pro nás důležité, že jsme v zápase vedli. Zahráli jsme dobře brejkovou situaci v oslabení a dali jsme první gól. Odehráli jsme dobrou první třetinu, kterou jsme vyhráli 2:0. To pro nás bylo klíčové. Potom Litvínov přidal, když snížil na 1:3, tak byl zlomový moment, že jsme ubránili oslabení. Kdyby dali na 2:3, tak by zápas mohl pro nás hodně zdramatizovat. Ubránili jsme to a dali jsme z přesilovky čtvrtý gól, který byl rozhodující. Bylo to bojovné utkání a jsem samozřejmě rád, že jsme ho zvládli."