MBL - SPA 3:1 - Těsná porážka v Boleslavi

5., pátek 28. 9. 2018
Mladá Boleslav - Sparta MBL - SPA
Mladá Boleslav: Krošelj – Hanzlík (C), Bernad, Němeček, Pláněk, Dlapa, Kotvan – Orsava, Žejdl (A), Klepiš – Pacovský (A), Skalický, Vondrka – Šťastný, Musil, Látal – Pabiška, Najman, Procházka.
Sparta: Machovský – Blain, Kalina, Gregorc, Košťálek, Piskáček, Delisle, Pavelka – Kumstát, Pech, Forman – Buchtele, Klimek, Kudrna – Říčka, Vrána (C), Jarůšek – Smejkal, Sill, Černoch.
Branky a nahrávky: 40. Bernad (Vondrka, Klepiš), 41. Orsava (Klepiš, Žejdl), 60. Klepiš – 23. Kumstát (Forman, Kalina). Rozhodčí: Hribik, Lacina – Lučan, Ondráček. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 3 679. Střely na branku: 29:24. Průběh utkání: 0:1, 3:1. Hráči utkání: Jakub Klepiš – Miroslav Forman.
V rámci pátého kola Tipsport extraligy zavítali svěřenci trenéra Uweho Kruppa na led Mladé Boleslavi, odkud po těsné porážce 1:3 odjížděli s prázdnou. Skóre ve druhé třetině otevřel svou první trefou v sezóně Petr Kumstát, domácí však odpověděli zásahy Davida Bernada a Jakuba Orsavy. Sparta se snažila v závěru ještě vyrovnat, osud utkání ale zpečetil gólem do prázdné klece Jakub Klepiš.

Domácí vstoupili do svátečního měření sil s pražskou Spartou aktivněji a hned v úvodních minutách se dostali do kvalitních šancí – z podobné pozice na levém kruhu se pokusili krátce po sobě otevřít skóre Šťastný s Vondrkou, ani jeden ovšem připraveného Machovského nepřekvapil. Boleslavští donutili aktivitou soupeře k faulům a po vyloučení Košťálka si vyzkoušeli hru v početní výhodě, kterou však v úvodní trefu nepřetavili.

O něco nebezpečněji si v přesilovkách počínali hosté, zejména pak v té druhé. Příležitosti se v ní prosadit měli Lukáš Pech a později Jan Piskáček, nicméně obě zakončení Slovinec Krošelj vyrazil, a udržel tak bezbrankový stav. Ten platil až do první přestávky, přičemž v závěru dvacetiminutovky byla k vidění vyrovnaná podívaná, která publikum v zaplněné ŠKO-ENERGO Aréně rozhodně nenudila.

Úvodní sekundy prostřední části byly divoké. Po skoro fatálním kolapsu mladoboleslavské defenzívy mohli skórovat Forman s Kumstátem, zakončení ani jednoho hráče se však neujalo. Neúspěch je ovšem nemusel mrzet dlouho – necelé dvě minuty poté totiž Petr Kumstát v početní výhodě ukončil čekání na první branku a poslal hosty do vedení. Trefa vlila Spartě krev do žil a zhruba v polovině periody na ni chtěli navázat Pech s Kudrnou, na výborného Krošelje ale nevyzráli.

Herní projev se ovšem postupně vyrovnával a domácí začínali znovu vystrkovat drápy. Machovský si musel poradit s nebezpečným zakončením Pláňka z kruhu, krátce poté pak zlikvidoval Klepišův pokus z bezprostřední blízkosti brankoviště. Na výstroji maskovaného strážce hostující klece skončil i jedovatý projektil Pacovského od modré. Nakonec se ale hokejisté se lvem na ramenou přeci jen dočkali – těsně před koncem třetiny totiž potrestal Blainovo sekání střelou ze zadní hranice kruhu David Bernad, a do kabin se tak opět šlo za vyrovnaného stavu.

Machovský se po přestávce ani nestihl pořádně rozkoukat a už musel ze své klece lovit další kotouč. Třicet sekund po startu třetiny hostující obrana úplně zapomněla na Jakuba Orsavu, který po převzetí Klepišovy nabídky nezaváhal a z voleje rozvlnil sparťanskou síť – 2:1. Následující minuty pak přinesly jednu šanci za druhou, obě strany dávaly vše do ofenzívy a snažily se dobýt soupeřovu klec. V této fázi hry se blýskli například Látal nebo Němeček a na druhé straně Forman s Pechem. Strhující podívanou na ledě doprovázela výborná atmosféra v ochozech.

Snahy hostů vyrovnat zbrzdilo vyloučení Piskáčka ve dvaapadesáté minutě, které svěřenci lodivoda Kruppa nakonec zvládli ubránit bez větších obtíží. O několik chvil později měl velkou šanci se prosadit Buchtele, jenže Krošeljovu svatyni přestřelil. V konečných fázích základní hrací doby si pak Boleslav vůbec nepohlídala Říčku, který z naprosto ideální pozice u levé tyče smolně minul branku. Hostující naděje pak definitivně pohasly v čase 59:47, kdy Jakub Klepiš poslal puk do prázdné klece – 3:1.

Vladimír Čermák (BK Mladá Boleslav): "Byl to vyrovnaný zápas a zajímavý pro diváky. Chtěli jsme navázat na výhru v Brně, aby si někdo nemohl myslet, že to byla náhoda. Od našich hráčů to byl obětavý výkon, dobře jsme si plnili úkoly a výhru jsme si zasloužili. Teď se nám bude lépe pracovat a věřím, že se ještě více zvedneme."

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): "Bohužel jsme sehráli podobný zápas jako proti Hradci. Hrálo se vyrovnané utkání, dostali jsme se do vedení, ale trošičku jsme sundali nohu z plynu a Boleslav má natolik zkušené hráče, kteří si počkali na naše chyby a v podstatě během minuty převrátili celý zápas. Musíme si zanalyzovat, proč nám to teď nelepí. Možná uděláme nějaké změny v sestavě, máme hodně zdravých hráčů, takže chceme udělat nějakou rotaci. V neděli budeme mít pátý zápas v deseti dnech a možná se v některých situacích projevila únava. Máme zatím produktivní obránce, ale celý útok musíme zvednout."