21. 3. 2018 | Petr Šatalík, Vojtěch Martinek

MHK - SPA 2:4 - Starší dorost odvrátil mečbol!

OF4, středa 21. 3. 2018
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Vacek (30. Ševců) – Řehák, Kukla, Voňka, Junek, Janoušek, Pěnčík, Kynčl, Kuboš – Šedivý, Sklenář, Jakubec, Síla, Pinkas, Hrabčák, Šánek, Komma, Poppel.
Sparta: Mičán – Bureš, Najman J., Bláha, Tůma, Havlín, Prchal, Vorobjev, Pika, Gajdoš – Najman M., Prymula, Pšenička, Kasanda, Dani, Obadal, Rubeš, Flídr, Arnošt, Kropáček, Vitouch.
Branky a nahrávky: 35. Šedivý (Sklenář), 56. Šedivý (Pinkas) – 17. Prymula (Bláha, Dani), 23. Kropáček (Dani), 30. Dani (Kropáček), 59. Dani. Rozhodčí: Veselý – Špringl, Serbus. Vyloučení: 5:4, navíc Kukla (MHK) a Prchal (SPA) 10 min. OT. Využití: 0:2. Diváci: 222. Střely na branku: 35:54. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:4.
Osmifinálovou sérii mezi Spartou a Mountfieldem bude muset rozhodnout až pátý zápas! Starší dorostenci byli po včerejší porážce krok od vyřazení, ve středečním utkání na východě Čech ale nakonec odvrátili královehradecký mečbol a zvítězili 4:2. Pod branky Pražanů se podepsali Vojtěch Kropáček, Patrik Prymula a Miroslav Dani. Druhou nejstarší mládežnickou kategorii tak čeká zápas o všechno, který sehraje v pátek v Holešovicích.

Hned od prvních minut zápas chytil svižné tempo. Poppel se v úvodní minutě vydal na zteč svatyně Sparťanů, ale nedostatečná rychlost mu důraznější zakončení neumožnila, a tak si Mičán s jeho bekhendovým pokusem poradil bez větších potíží. Poté přebrali otěže do svých rukou hráči z hlavního města. Vitouch dostal v situaci dvou proti jednomu přihrávku na vrchol levého kruhu a svou ranou řádně protáhl Vacka, jenž předvedl skvělý zákrok vyrážečkou.

Pražané diktovali tempo po většinu prvního dějství. Vitouch si sjel z levé strany před bránu a bekhendem nebezpečně zakončoval pod horní tyč, jenže mířil nad. Sparta pak využila početní výhodu, hrála dokonce 53 vteřin 5 na 3. Již v klasické přesilovce se prosadil Patrik Prymula, který si sjel z levého kruhu na brankoviště a z ostrého úhlu zamířil přesně do vzdálenějšího rohu. Hokejisté z hlavního města si vypracovali i několik dalších šancí, ale většinu z nich zastavil Vacek, a tak Lvi po první třetině prohrávali jen 0:1.

Možnost početní výhody obdržela Sparta i na začátku druhé dvacetiminutovky a opět z toho byl gól. Vojtěch Kropáček dostal nabito na pravou stranu k modré čáře, tvrdě vystřelil na přední tyč, Vacek přes chumel hráčů před sebou neviděl a Pražané mohli opět slavit. Hradečtí se pak konečně osmělili a zaútočili, Sklenář si dobře vyjel z levé strany a svou tvrdou ranou z vrcholu kruhů prověřil Mičána, jenž však byl se svou vyrážečkou dostatečně pohotový.

Lvi svou početní výhodu neproměnili, Šedivý z levého kruhu vyslal ránu na zadní tyč, jenže Mičán opět skvěle zasáhl vyrážečkou. Sparta naopak svou šanci využila. Krátce po buly dostal puk Miroslav Dani, jenž z mezikruží zamířil do horní části hradecké klece. Vacka pak nahradil v bráně Mountfieldu Ševců. Východočeši kontrovali krátce před druhou přestávkou, Sklenář využil rychlého brejku, v přečíslení 2 na 1 přesně přihrál a Dominik Šedivý se z blízka nemýlil – 1:3. Za stejného stavu skončila i prostřední třetina.

Hráči z hlavního města vstoupili i do třetího dějství o něco aktivněji, s Obadalovým pokusem z levého kruhu si však Ševců dokázal poradit. Pražané pak zavařili v brankovišti Východočechů, když do něj dovezli puk a Pěnčík si ho málem omylem srazil do vlastní sítě, čemuž zabránil jen pohotový zákrok královéhradeckého brankáře. Ten si připsal další úspěšný zásah, když betonem vykopl tvrdou ránu od modré, kterou na něj vyslal Sparťan Havlín.

Lvi zbraně nesložili, do velké šance se dostal Jakubec, jenž svůj pokus poslal nad horní tyč svatyně Pražanů. Puk se od zadního mantinelu odrazil doleva k Janouškovi, který ranou od hrazení orazítkoval břevno. Hradec vykřesal jiskru naděje v čase 55:28, když se dorážkou z bezprostřední blízkosti podruhé prosadil Dominik Šedivý. Mountfield se o výsledek rval až do konce, odvolal gólmana, ale soupeři se podařilo gólem Miroslava Daniho do prázdné klece výsledek zpečetit. O osudu série se tak rozhodne v Praze.

Ohlasy trenérů

Richard Žemlička (HC Sparta Praha): "Utkání s Hradcem bylo zase velice těžké, i když jsme měli více ze hry a měli víc střel. Bohužel jsme si nechali dát gól na 1:3, který Hradec vzbudil z takové letargie a pak nám v závěru těžce zatápěl. Zaplať pánbůh jsme to ubojovali a myslím si, že jsme i zaslouženě vyhráli."

Pavel Suchý (Mountfield HK): "Byl to se Spartou opět těžký zápas hodný play off, vypjatý do poslední chvíle. Čekali jsme, že na nás Sparta vlítne, a to se potvrdilo. My udělali pár chyb, když jsme se nechali vyloučit dvěma zbytečnými fauly, po nichž jsme bohužel inkasovali dva góly. Tím byl zápas daný. Kluci ale nesložili zbraně a za stavu 0:3 jsme vyměnili gólmana, kterého jsme chtěli pošetřit na další zápas. Kluci bojovali, dali jsme gól na 1:3 a pak i na 2:3. Sparta znejistěla, klepaly se jim ruce, plichta tam byla na spadnutí. Myslím, že by byla spravedlivá, ale bohužel nám nebylo souzeno. Dostali jsme gól do prázdné brány, ale musíme kluky pochválit za statečnost, srdce. Bojovali až do konce, jdeme teď do posledního pátého zápasu a chceme ho určitě vyhrát."