31. 3. 2019 | Vojtěch Honzík, Vojtěch Martinek

PLZ - SPA 3:2 - Juniorka v odvetě neuspěla

SF 2, neděle 31. 3. 2019
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Kolář K. – Houdek, Kovářík, Lokajíček, Šilhán, Kremláček, Šiller, Malák – Roubal, Kolář F., Balín, Kolda, Slanina, Matiášek, Adamec, Rohla, Malát, Eret, Princl.
Sparta: Mičán (28. Škorpík) – Klodner, Poizl, Bláha, Pika, Havlín, Prchal, Gajdoš – Prymula, Klimo, Schwamberger, Rousek, Slavíček, Rubeš, Pšenička, Kropáček, Arnošt, Čech, Vitouch.
Branky a nahrávky: 7. Kolda (Šilhán), 28. Slanina (Kolda, Malát), 59. Malát (Lokajíček) – 42. Pšenička, 55. Schwamberger (Pšenička, Prymula). Rozhodčí: Lacina, Pavlovič – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 7:7, navíc Houdek (PLZ) 10 min. OT. Využití: 1:1. Diváci: 195. Střely na branku: 37:37. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.

Junioři se v neděli vypravili do Plzně, kde chtěli ukončit semifinálovou sérii s tamními indiány. To se jim ale nepodařilo – v průběhu třetí třetiny sice smazali dvoubrankovou ztrátu trefami Pšeničky a Schwambergera, jenže Plzeň rozhodla o svém vítězství pouhých několik desítek sekund před koncem. Postupující celek tak určí až pondělní třetí duel.

Úvodní minuty duelu byly z obou stran opatrné, vody zčeřil až v přesilové hře Pšenička z mezikruží, Kolář sklapl betony včas. To Indiáni odpověděli gólově. Jen co se dostali do plného stavu, vypálil od modré Šilhán a Matěj Kolda protečoval pod břevno. Podobně to zkusil Rousek, našel jen beton domácího gólmana. Vyrovnání měl na holi v úniku také Schwamberger, jenže pravou tyč minul. Nevedlo se opět ani Rouskovi, z mezikruží ho parádním zákrokem lapačkou vychytal Kolář. Z podobného místa hrozil také Matiášek, pobídku Roubala od modré ale nadzdvihl až příliš nad. Poté táhl přečíslení dva na jednoho Malát, zvolil střelu, kterou Mičán ukryl v lapačce. Do kabin se tak odcházelo za jednogólového plzeňského vedení.

Prostřední dějství načali Indiáni ve více než minutové dvojnásobné početní výhodě, skórem nepohnuli. Modrobílí ale zůstali nadále nebezpeční. Přečíslení dva na jednoho vzal na sebe Kolda, Mičán vykopl betonem. Vzápětí se ovšem Západočeši dočkali. Jan Slanina si našel před brankovištěm kotouč po tlaku Plzně a navýšil náskok svých barev. Sparta prostřídala gólmany a začala více tlačit. Vybojovala i přesilovou hru, ve které tvrdě pár kroků za modrou vypálil Gajdoš, Kolář měl plnou vyrážečku práce. Podobně domácí muž s maskou zakročil i proti Klimovi, jenž zakončoval z jízdy z osy hřiště. Naopak třetí branku málem přidal Malát, jenž se řítil sám na Škorpíka, novic v brance Sparty zasáhl lapačkou. Podobně si vedl i Kolář proti ráně z první z mezikruží Kropáčka. Když v posledních vteřinách třetiny nedokázal bekhendovou dorážkou překonat ležícího strážce svatyně hostů Princl, odcházelo se do kabin za dvougólového vedení indiánů.

Poslední část začala tlakem Sparty, který byl využit. Ondřej Pšenička hledal z levého rohu před brankou spoluhráče, jenže domácí si puk sami nešťastně srazili do sítě. Nastala dlouhá hluchá pasáž bez šancí, kterou zastavil až Bláha od modré, který trefil tyč zvenku. Vyrovnání měl na holi také Kropáček, který dostal příhru z levého kruhu k pravé tyči, Kolář se bravurně přemístil. Ujal se až přesilovkový ťukes, který po příhře od tyče k tyči využil Tomáš Schwamberger. Stejný hráč poté mohl dokonat obrat, když se v oslabení prodral do sóla mezi dvěma beky, střelu mezi betony ale Kolář ustál. A tak platilo otřepané: “Nedáš – dostaneš.“ 65 vteřin před třetí sirénou vlétl do pásma Sebastián Malát a vymel pavučinky v bližším růžku. Hra bez brankáře již šanci Spartě nepřinesla a série tak bude rozhodnuta až zítra.

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): "Pro nás je super, že se Spartou dokážeme hrát, protože po celou sezónu byla suverénní a před play-off ještě posílila. Naši kluci makají nadoraz a dnes jsme to zvládli obětavostí a větší vůlí. Samozřejmě je potřeba mít i trochu štěstí, ale podali jsme fantastický bojovný výkon. Za to hráčům děkujeme. I v Praze jsme hráli velmi dobře, nešťastně jsme ale prohráli v prodloužení. Dnes jsme si řekli, že chceme pondělní rozhodující utkání. Trošku se štěstím jsme to v závěru převrátili na naší stranu, teď je to padesát na padesát a těšme se na zítra!"

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "My jsme dneska začali hrát až ve třetí části, kdy se nám podařilo dorovnat stav 0:2. Vypadalo to hodně dobře, ale zbytečně jsme se nechali vylučovat celý zápas. I když jsme v oslabení v závěru dvakrát ujeli, neproměnili jsme a tak platilo: nedáš - dostaneš. Zkusili jsme hru v šesti, dali jsme tyčku... Řekli jsme klukům, že je zítra nový zápas a snad to bude lepší."