SLA - SPA 5:4 - Rozhodly přesilovky Slavie

17., neděle 22. 10. 2006
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Hronek - Kadlec, Žižka, Hlavačka, Kolařík, Turoň, Graňák - D. Hruška, Beránek, Tomica - Bednář, Rataj, Sup - Doležal, Červenka, Vondrka - Kubeš, Vlasák, Sobotka.
Sparta: Salfický (21. Přikryl) - Ptáček, Tabaček (28. Protivný), Vykoukal, Jan Hanzlík, Benýšek, Černošek, Stehlík - Vrbata, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Štrba, O. Kratěna - Netík, Sivek (48. Langhammer), Dragoun.
Branky a nahrávky: 9. Beránek (Bednář), 13. Rataj (Žižka), 20. Hruška (Rataj), 22. Štrba (Kratěna), 25. Sup (Hlavačka), 29. Hlaváč (Hlinka), 32. Kratěna (Štrba), 34. Beránek (Vlasák ), 53. Stehlík (Hlinka). Rozhodčí: Rejthar - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:8, navíc Sivek (Sparta) 10 min OT. Využití: 4:1. Diváci: 5411.
Zprvu jednoznačný vývoj letos druhého derby pražských S se postupem času změnil v nervydrásající drama, které nakonec lépe zvládli domácí slávisté. Ztrátu 3:0 z první třetiny sparťané urputně dotahovali, jenže vždy se přiblížili maximálně na jednobrankový rozdíl. Vyrovnat se jim nepodařilo ani v závěrečné power-play. Sparta si tak o jednu příčku pohoršila, nyní je šestá.

Zápas začal vlažně a první zákrok si připsal Hronek. Šance však přišly hned po minutě a půl. Nejprve se do zakončení tlačil Sobotka. Hned z protiútoku zahrozila Sparta v přečíslení dva na jednoho a Hronek musel vytáhnout famózní zákrok. A aby toho nebylo málo, tak z druhého protiútoku mohl skórovat opět Sobotka. Poté se Sparta dostala do mírného tlaku i vinou Turoně, jenž jim nabídl přesilovou hru za podražení. Větší šanci si ale hosté nevypracovali.

Góly začaly padat až po deváté minutě. Trest si odpykával Stehlík za vyhození kotouče ze hřiště, což rozhodčí posoudil jako zdržování hry. Slavii se nedařilo svého soupeře zamknout, ale pak se po pravé straně rozjel Beránek a překonal Salfického střelou do bližšího rohu. Další přesilovku využila Slavia o téměř pět minut později. Na útočné modré napřáhl Žižka a jeho střelu lehce tečoval Rataj, což znamenalo vedení o dvě branky. Domácí se pak spíše soustředili na defenzívu, ale přesto své vedení do konce třetiny ještě navýšili. Gól do šatny zaznamenal David Hruška po přiťuknutí Rataje. Tabaček celou akci jen sledoval a ke slávistickému útočníkovi přistoupil pozdě.

Do dalšího dějství nastoupili hosté v brance už s Petrem Přikrylem, jenž nahradil velice nejistého Salfického. Navíc Sparta dohrávala přesilovku, jež začala na konci první třetiny. Tu Sparta také využila, když Štrba dostal vtipnou přihrávku od Kratěny a natáhl se hokejkou až před nedůrazného Graňáka a snížil na rozdíl dvou branek. Všeobecně se čekalo, že se hosté začnou tlačit před branku a Slavia bude mít velké starosti. Tuto snahu ovšem přerušilo vyloučení Benýška, jehož dokázali domácí opět využít a to Supovou tečí střílejícího Hlavačky. Narůst mohlo skóre po průniku Sobotky. Nejprve nastřelil Přikrylovu lapačku a při dorážce se již puk snášel do brankoviště, kam dojížděl Bednář, ale Přikryl se stačil po kotouči vrhnout a přikrýt jej.

Na zdramatizování výsledku stačily Spartě tři minuty. Nejprve tečoval Hlinkovo nahození Hlaváč a Hronek, jenž vůbec nic neviděl, také nestačil zareagovat na změnu směru nahazovaného puku. Další úder přišel po hrubce Graňáka, který neubránil zcela osamoceného Kratěnu, jenž velmi pohodlně zužitkoval Štrbovu nahrávku. Poté si Beránek krásně najel před Přikryla a pěknou bekhendovou střelou jej překonal. Pak Slávisté zodpovědně bránili a do větších šancích Spartu nepouštěli.

Poslední dvacetiminutovku chtěla začít Sparta náporem a snahou o vyrovnání. Tento záměr jim brzy překazila vyloučení, kterých Slavia sice nevyužila, ale podařilo se jí ušetřit čas. Po těchto oslabeních se Spartě přece jen podařilo domácí tým přitlačit, ale dlouho jejich snaha ztroskotávala na dobře chytajícím Hronkovi. Ten však později trestuhodně pustil střelu Stehlíka téměř z poloviny hřiště. Po minutě se pak Spartě nabízela možnost přesilovky, ale velice záhy o tuto výhodu přešla, kdy se nechal vyloučit zbytečně Hlinka. V posledních minutách byla blíže Slavia k navýšení skóre než Sparta k vyrovnání. Nejdřív vybídl k zakončení Beránek Tomicu, ale ten místo u levé tyče netrefil. Sparta pak odvolala gólmana, ale větší šanci neměla, jen Graňák trefil vyhozením tyč.

Jiří Kalous (Slavia): Myslím si, že utkání nepostrádalo vůbec nic. Mělo napětí až do konce, padaly branky, byla tam vyloučení, přesilovky. Divácky bylo velmi atraktivní a pro nás se šťastným koncem. Opět jsme vydřeli tři body. Na naši hře jsou vidět pozitivní věci, ale schody před námi jsou hodně vysoké.

František Výborný (Sparta): Slavia nás předčila v proměňování přesilových her, což určilo ráz utkání. Proměnila čtyři. Jsem rád, že jsme to za stavu 0:3 nezabalili a udělali z toho utkání. Alespoň pro další zápasy je to něco pozitivního. Salfický za tři inkasované branky nemohl, museli jsme ale udělat nějakou změnu, proto jsme poslali do branky Přikryla.