SPA - KOM 1:4 - Sparťané nestačili na Kometu

38., úterý 22. 1. 2019
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Machovský – Blain, Kalina, Piskáček (A), Delisle, Dvořák, Košťálek, de la Rose – Buchtele, Klimek, Forman – Klíma, Vrána (C), Kudrna – Jarůšek, Pech (A), Rousek – Smejkal, Sill, Beran.
Kometa Brno: Vejmelka – Baranka, Němec, Gulaši (A), Štencel, Barinka, Bartejs, Mikyska – Zaťovič (A), Holík, Mueller – Plášek ml., Plekanec, Erat – Orsava, Hruška, Mallet – Dočekal, Čermák (C), Köhler.
Branky a nahrávky: 34. Pech (Rousek) – 6. Dočekal (Štencel), 38. Dočekal (Čermák, Štencel), 44. Štencel (Erat, Plekanec), 47. Erat. Rozhodčí: Pražák, Hradil – Jelínek, Brejcha. Vyloučení: 2:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 13 413. Střely na branku: 34:25. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4. Nejlepší hráči utkání: Lukáš Rousek - Karel Vejmelka.
Po dvou venkovních výhrách se sparťané představili na domácí půdě, kde před třinácti a půl tisíci diváků hostili Kometu Brno. Na vedoucí gól hostů odpověděl Lukáš Pech, další branku už se ze 34 střel dát nepodařilo. Kometa se naopak dokázala prosadit ještě třikrát z toho jednou při sparťanské hře bez brankáře do prázdné klece. Navýšila tak na šestém místě tabulky náskok na Spartu.

Sparťané po dvou výhrách v řadě nastoupili beze změn v sestavě, pouze opět protočili gólmany a tentokrát se do branky postavil Machovský. Do první velké šance se málem prodral rychlý Klíma, ale na dobrou nahrávku do úniku o centimetry nedosáhl. To Kometa svoji první šanci dokázala proměnit, když Štencel zpoza branky předložil puk Martinu Dočekalovi, který ránou z první prostřelil sparťanského brankáře. Srovnat mohl aktivní Klíma, ale jeho střelu z levého křídla vyrazil Vejmelka betonem.

V polovině úvodní třetiny měli sparťané první přesilovku, ale jen dvacet sekund, než sami faulovali, když Blain hasil samostatný únik soupeře. Ve hře ve čtyřech měl největší šanci Erat, který neproměnil. Podobně si vedl Pech v další početní výhodě po faulu nejtrestanějšího muže extraligy Malleta. Závěr první dvacetiminutovky patřil Spartě, vyrovnat se nicméně nepodařilo Buchtelemu ani tečujícímu Smejkalovi.

V úvodu prostřední části byli vidět především čerstvá brněnská posila Orsava a na straně domácích mladý Rousek. Ten nejprve dostal přihrávku do uličky mezi dva beky, které dokázal přebruslit, ale poté backhandovou kličkou zakončil pouze do Vejmelky. Tlak pokračoval a Rousek mohl ještě v závěru dorážet, puk však za brankovou čáru neprocpal. Sparťané diktovali tempo a v přesilovce byli opět blízko vyrovnání. Vrána nejprve objel branku a zakončoval u tyčky, kam se stihl bleskurychle přesunout Vejmelka, poté ještě střílel a brankář Brna zasáhl lapačkou.

Ve 34. minutě se Pražané konečně dočkali zaslouženého vyrovnání po trošku kuriózní situaci. Čermák totiž na modré čáře trefil bombou svého spoluhráče před sebou, od kterého se kotouč odrazil. Vystartoval za ním Rousek, který nahrával pod sebe na Lukáše Pecha. Na jeho střelu z mezikruží Vejmelka nedokázal zareagovat. O tři minuty později už Kometa opět vedla, z dorážky se podruhé v utkání prosadil Martin Dočekal. Sparťané mohli opět dorovnat poté, co Bartejs v brankovišti sevřel puk v rukavici, ale Pech trestné střílení střelou na beton neproměnil.

To Kometa si s výhodou a další přesilovkou poradila o poznání lépe, když ji zužitkovala a šla do dvoubrankového vedení díky přesné střele Jana Štencela. Šance na odpověď přišla, když právě ke střelci Štencelovi přisel na trestnou lavici Plekanec a Sparta měla 47 sekund dvojnásobné početní výhody. Trenéři si vybrali oddechový čas a poté poslali již ve 46. minutě do hry šest bruslařů a branku nechali prázdnou. Tento risk ovšem nevyšel, protože přišla chyba a Martin Erat poslal kotouč do opuštěné klece a svůj tým do vedení 4:1. Sparťané už do konce zápasu nedokázali skórovat, sami naopak málem inkasovali v poslední minutě utkání.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Byl to dobrý zápas. Měli jsme šance dostat se zpět do utkání, ale nepodařilo se nám v pravou chvíli skórovat. Neměli jsme takové emoce jako v předešlých dvou zápasech, odehráli jsme třetí zápas v pěti dnech a kluci už byli unavení. Neměli jsme tolik energie jako hráči Brna. Jak už jsem řekl, měli jsme šance dostat se do zápasu, ale Brno dnes bylo lepší."

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "Podali jsme vysoce disciplinovaný herní výkon. Co jsme si řekli, tak všech 21 hráčů stoprocentně plnilo. Jeden z klíčových momentů zápasu byla rychlá odpověď na vyrovnávací gól Sparty a chycené trestné střílení dnes vynikajícím Karlem Vejmelkou. Naše oslabení jsem už ani nepočítal, my jsme ale dostali jednu přesilovou hru, kterou jsme využili. Poté jsme kuriózní brankou při hře třech proti šesti utkání rozhodli. Bylo to zasloužené vítězství a my jsme s předvedenou hrou i výsledkem spokojeni."