SPA - MHK 2:3 - Dobrý výkon na body nestačil

44., středa 12. 2. 2020
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Machovský (38. J. Sedláček) – Kalina, Blain, Poizl, T. Pavelka, Tomáš Dvořák, Košťálek, Havlín – Rousek, Sukeľ, Řepík (C) – Kudrna, Smejkal, Říčka – Buchtele (A), Pech (A), Forman – Vitouch, V. Růžička, Dvořáček.
Mountfield HK: Š. Lukeš – Nedomlel (A), Zámorský, Eklund, Cibulskis, Šalda, F. Pavlík (A), Šidlík – M. Chalupa, Cingel, Smoleňák (C) – Orsava, Žejdl, Lev – Perret, Koukal, Klíma – R. Pavlík, Kubík, Jergl.
Branky a nahrávky: 4. Řepík (Sukeĺ), 47. Sukeĺ (Pavelka, Buchtele) - 30. Klíma (Lukeš), 40. Perret (Šalda, Klíma), 44. Klíma (Jergl, Cibulskis). Rozhodčí: Pražák, Bejček - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:5 - Smejkal 5 + do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 009. Střely na branku: 32:21. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Matúš Sukeľ - Kevin Klíma.

Sparťané se pod novým trenérským tandemem vrátili zpět do akce, když před svým publikem vyzvali v prvním utkání akce "Sparta vzdává hold" Hradec Králové. Naši hokejisté šli v první třetině zásluhou kapitána Michala Řepíka do vedení, to však soupeř smazal a následně otočil. Náš tým ještě zdramatizoval celý duel ve třetí části, ale více už toho nestihl a prohrál 2:3. V neděli přijedou do hlavního města Karlovy Vary.

Sparťané po reprezentační přestávce nasadili do své sestavy pro duel s Hradcem Králové do hry uzdraveného Vladimíra Růžičku a v obraně vypomohl juniorský bek Ondřej Havlín. V úvodu utkání měli domácí více ze hry a Hradečtí spíše jen vyhazovali kotouče do středního pásma. A z prvního většího tlaku naši hráči udeřili, když si Sukeĺovu přihrávku našel před brankou dobře postavený Michal Řepík a sparťanský kapitán svou tečí usměrnil kotouč do sítě.

Domácí hokejisté neustupovali a nadále se snažili diktovat tempo hry. Košťálek nadvakrát střílel z nebezpečné pozice, ale skóre se nezměnilo. Za hosty zase zahrozil svým výpadem Nedomlel, ale Machovský byl připravený. Obrovskou šanci měl poté Řepík, jenž nasměroval Rouskovu přihrávku pouze do zadního mantinelu. Do kabin se tak odcházelo za příznivějšího stavu pro domácí.

Svižné tempo doprovázelo také začátek druhé třetiny, ve kterém se oba týmy snažily si vytvořit nějakou zajímavou příležitost v útočném pásmu. Na změnu skóre mohli domácí pomýšlet tehdy, když Řepík vystihl pas jednoho z hradeckých obránců, ale následně střílel jen do brankáře Lukeše. Obrázek hry trochu změnilo pětiminutové vyloučení Smejkala, kterého rozhodčí poslali rovnou do sprch.

Paradoxně největší šanci v nerovnovážném počtu hráčů na ledě měli domácí. Buchtele svými kličkami připravil dobrou střeleckou pozici pro Formana, jehož zakončení si hradecký brankář pohlídal. V polovině utkání došlo ke kurióznímu momentu, kdy se u hostující střídačky srazil Zámorský se svým spoluhráčem, což byla pobídka pro náš tým. Kudrna využil prostoru v útočném pásmu pro nahrávku na Říčku, ten ale trefil jen přesouvajícího se Lukeše, který zabránil téměř jistému gólu.

A když sparťané neudeřili ze svých šancí, Hradečtí se hned osmělili a vyrovnali. Kevin Klíma se prokličkoval s pukem na holi až do samostatného úniku, který proměnil chladnou střelou mezi betony Machovského. Sparťanský brankář byl poté nucen vystřídat a jeho místo zaujal Jakub Sedláček. Druhý sparťanský brankář však dlouho čisté konto neudržel, jelikož pár vteřin před koncem druhé části ho překonal svou dorážkou na brankovišti Jordann Perret.

Sparťané na začátku třetí třetiny dostali ojedinělou možnost k vyrovnání, jelikož obránce Eklund vyfasoval od rozhodčích menší trest za podrážení. Domácí mačkali svého soupeře v útočném pásmu, kýžené branky se však nedočkali a Hradečtí svoje oslabení přečkali bez úhony. Sukeĺ v dobré situaci před brankou čekal na kotouč od svého spoluhráče, ještě před ním ale včas zasáhl gólman Lukeš.

A neuběhly ani čtyři minuty ze třetí části a hosté se mohli radovat z dalšího gólu. Jergl prostrčil puk do jízdy Kevinu Klímovi, který svým druhým gólem v utkání překonal brankáře Sedláčka přesnou střelou do horní poloviny branky. Domácí kontrovali zásluhou Pecha a Formana, ale ani jeden z nich nedokázal najít recept na dobře připraveného Lukeše. Sparťané se poté už dočkali, když využil početní výhodu Matúš Sukeĺ, jenž dorazil touš za Lukešova záda.

Hradečtí následně mohli zase odskočit, ale sparťané svoje oslabení dobře bránili a svého soupeře takřka k ničemu nepustili. Domácí s blížícím se koncem utkání tlačili v útočném pásmu, avšak Rouskův a posléze také Košťálkův pokus nemířil mezi tři tyče Lukešovy branky. Náš tým tak prohrál 2:3.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): „I když jsme prohráli, zápas se mi líbil. Obě mužstva měla enormní nasazení a výbornou rychlost. My trošku doplatili na to, že jsme neproměnili šance a naopak jsme udělali individuální chyby, po kterých jsme dostali góly. Byli bychom raději, kdybychom získali nějaký bod. Ale i takové zápasy nás mohou posunout."

Vladimír Růžička (Mountfield HK): „Nějakým zázrakem jsme vyhráli, protože první třetina od nás byla hodně špatná. Bylo dobré, že jsme dostali jen jeden gól, hodně nás podržel Štěpán Lukeš. Druhá třetina vypadala lépe, ale hráli jsme sedm minut v kuse přesilovku a měli jen možná jednu pološanci. Dvěma góly jsme se pak dostali do hry, hráči bojovali, měli nasazení. Ovšem Sparta nás pak přehrávala. Měli jsme štěstí a zápas zvládli."