SPA - SLA 3:1 - Naděje na play-off žije!

7., čtvrtek 5. 3. 2020
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Cichoň – Poizl, Bláha, Havlín, Prchal (C), Klodner, Tomek, Gajdoš – Kulhánek, Klimo, Krchňák, Vaňous, Slavíček (A), Routa, Konečný, Vágner, Arnošt (A), Čech, Vitouch.
Slavia: Pánek – Matějka, Němeček, Štíbr, Holý, Mareček, Srdínko, Klatt – Štrombach, Havrda, Hradil, Křenek, Turek, Míšek, Janča (A), Petrák (C), Puczek.
Branky a nahrávky: 29. Routa (Vaňous, Gajdoš), 39. Konečný (Tomek, Gajdoš), 52. Arnošt (Čech, Poizl) – 23. Puczek (Petrák, Mareček). Rozhodčí: Lacina – Špringl, Špůr. Vyloučení: 3:4, navíc Puczek (SLA) 10 min. OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 397. Střely na branku: 36:24. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
Ve čtvrtek večer čekal sparťanskou juniorku veledůležitý zápas. Nejen, že bylo na programu poslední derby se Slavií, ale případná prohra s městským rivalem by znamenala i konec nadějí na postup do vyřazovacích bojů. Svěřenci Richarda Žemličky ovšem střetnutí zvládli výsledkem 3:1, a o jejich účasti v play-off se tak rozhodne v sobotu, kdy je čeká boj o druhou příčku s Kladnem.

Sparta měla už ve druhé minutě šanci odskočit do vedení. Za hákování totiž putoval na trestnou lavici hostující Puczek, jenže svěřenci Richarda Žemličky nezvládli početní výhodu přetavit v gól. Chvilku nato si přesilovku vyzkoušeli zase hosté, a to po vykázání Vágnera s Bláhou dokonce dvojnásobnou. Příležitost poslat vršovické do vedení v ní měl Janča, který tečoval Hradilovo zakončení z pravého kruhu, jenže Cichoň si kotouč pohlídal, a stav se tak neměnil.

Následný průběh úvodní dvacetiminutovky nabídl poměrně svižnou a vyrovnanou podívanou, které ovšem chyběly větší gólové šance. Více ze hry sice měli Holešovičtí, jenže Pánek stále nechtěl povolit. Obdobně si počínal také Cichoň na druhém konci ledové plochy, a po siréně se tak oba celky odebraly zpět do kabin za bezbrankového stavu.

Do druhé periody sice vstoupili aktivněji domácí, po dvou minutách a sedmnácti sekundách hry ovšem nakonec otevřela skóre Slavia. Petrák našel v prostoru mezi pravým kruhem a brankovištěm nikým nehlídaného Jiřího Puczka, na jehož následné zakončení sparťanský gólman nedosáhl.

Inkasovaná branka holešovickému celku vítr z plachet nevzala – ba naopak. Stále měli na ledě Tipsport areny více ze hry, přičemž jejich snaha v polovině devětadvacáté minuty přinesla ovoce. Na modré čáře se chopil kotouče David Routa, jenž následně propálil vše, co mu stálo v cestě, a připravil tak výborného strážce vršovické klece o čisté konto. Domácí jen krátce poté mohli jít do vedení, Pánka ovšem v oslabení zachránila tyčka.

Zásah brankové konstrukce nicméně svěřence Richarda Žemličky nemusel mrzet moc dlouho. V závěru periody totiž po ukázkové spolupráci s Tomášem Tomkem otočil stav duelu Jakub Konečný, který zachytil přesnou přihrávku a obratem dělovkou pohřbil kotouč do hostující svatyně – 2:1.

Hosté nehodlali házet hokejky do žita a do třetího dějství vlétli po hlavě. Hra se držela hlavně před Cichoněm a po vyloučení Vaňouse za nedovolené bránění dostal tým lodivoda Vebera ideální příležitost srovnat, kterou ovšem pohrdl. Přesilovka Slavii vůbec nevyšla a hra se postupně začala vyrovnávat. Kotouč v následujících minutách často měnil majitele a dění se pravidelně přelévalo z jednoho konce kluziště na druhý.

Přesně osm minut před koncem pak přišla pro Vršovické fatální rána. Za její obranu totiž proklouzl Dominik Arnošt, který po levé straně projel až před brankoviště a své tažení zakončil střelou přesně k bližší tyči soupeřovy klece. Sparta o chvilku později opět nastřelila tyčku a pomalu začínalo být jisté, že tři body zůstanou v Holešovicích.

Tak se také stalo. Necelé dvě minuty před koncem mohl ještě z úniku snížit Hradil, který se ale trefil přesně do Cichoňova betonu, a po závěrečné siréně tak na světelných tabulích za brankami svítilo skóre 3:1. Domácí junioři tak udrželi šanci na postup do play-off, o nějž se poperou v posledním kole skupinové fáze na Kladně.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "Jsou to pro nás důležité tři body, kluci si je svým nasazením určitě zasloužili. Samozřejmě, mohli jsme více střílet a dát nějaký gól navíc, ale důležitý je ten týmový výkon, který jsme dnes předvedli. Teď nás čeká rozhodující utkání s Kladnem o postup do play-off a dnes kluci ukázali, že tam opravdu chtějí být."

Pavel Kolařík (HC Slavia Praha): "Náš vstup do utkání nebyl vůbec špatný, první třetina byla z naší strany celkem povedená. Ve druhé části nás pohřbily vyloučení, kterých jsme měli hodně, a Sparta byla na koni. Hráli jsme dnes s šestnácti hráči a ta oslabení nás stála hodně sil. Myslím, že se to promítlo i do třetí třetiny, kde už jsme neměli energii zápas otočit."