SPA - TRI 12:3 - Sparťané naprosto rozdrtili Oceláře

43., neděle 29. 1. 2017
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Pöpperle – Piskáček, Gernát, Nedomlel, Švrček, Kalina, Eminger, Mikuš – Řepík, P. Vrána, J. Hlinka – Deveaux, Klimek, Forman – Ihnačák, Pech, Kumstát – Kudrna, Cingel, Uher. Trenér: Jiří Kalous.
Třinec: Hrubec (15. Hamerlík) – Nosek, M. Doudera, Krajíček, Hrabal, Roth, Galvas – Irgl, Kane, Adamský – Hrňa, Marosz, Petružálek – Dravecký, Cienciala, Rákos – Klimenta, Špirko, Jašek. Trenér: Vladimír Kýhos.
Branky a nahrávky: 9. Kumstát (Ihnačák, Pech), 14. Pech (Ihnačák, Kumstát), 14. Kudrna (Uher, Cingel), 15. Hlinka (Řepík), 28. Cingel (Kudrna, Uher), 36. Hlinka (Řepík), 40. Ihnačák (Pech, Forman), 40. Řepík (Vrána, Mikuš), 47. Klimek (Forman, Deveaux), 53. Hlinka (Vrána), 53. Klimek (Mikuš, Ihnačák), 57. Kudrna (Gernát) – 1. Hrabal, 24. Petružálek (Roth), 32. Kane (Adamský). Rozhodčí: Pešina, Čech – Blümel, Barvíř. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:1. Diváci: 14 020. Střely na branku: 41:23. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3, 12:3. Nejlepší hráči utkání: Jaroslav Hlinka - Jakub Petružálek.
Takový zápas sparťané dlouho nezažili a v paměti jim dozajista zůstane navždy. Přestože do něj nevstoupili šťastně a už v první minutě inkasovali, dokázali svého soupeře z Třince v dalším průběhu totálně rozebrat a nakonec mu nastříleli neuvěřitelných 12 branek! Kapitán Jaroslav Hlinka přispěl k destrukci Ocelářů hattrickem. První zápas věnovaný akci Sparta vzdává hold 2017 před zaplněnou arenou a ve speciálních dresech se tak vydařil na výbornou.

Vstup do utkání se sparťanům nepovedl a už v sedmapadesáté sekundě kapitulovali. Hrňovu střelu sice dokázala obrana domácích zpacifikovat, k puku se ale na modré dostal Josef Hrabal a otevřel skóre zápasu. Sparťané se ale nenechali inkasovaným gólem zaskočit. Při vyloučení Ciencialy se Pražané sice ještě neprosadili, v deváté minutě už ale plnou O2 arenu rozjásal Petr Kumstát, který bekhendem mířil přesně do levého rohu třinecké branky. Sparťané nadále pokračovali v tlaku a vedení zařídil ve čtrnácté minutě Lukáš Pech, který dorazil Ihnačákovu střelu.

Neuběhla ani jedna minuta a hala burácela znovu, když Uher našel přesným pasem Andreje Kudrnu, který jel sám na Hrubce a parádním bekhendovým blafákem zvyšoval už na 3:1. Neuvěřitelný počin sparťané dokonali o dvacet sekund později. Řepík vybojoval v obraném pásmu puk a do šance vyslal kapitána Jaroslava Hlinku, proti jehož přesné střele neměl Hrubec žádnou šanci, přesto se ale nechal vystřídat a zbytek zápasu dochytal náhradník Peter Hamerlík. Po velkolepém obratu si sparťané odnášeli do kabin vedení 4:1.

Na úvod druhého dějství museli sparťané bránit oslabení po vyloučení Klimka a v početní nevýhodě inkasovali. Na modré čáře přiklepl Roth puk Jakubu Petružálkovi a ten přesnou trefou vykřesal naději pro svůj tým. V sedmadvacáté minutě už ale sparťané opět vedli o tři góly a O2 arenou zněla tradiční píseň Pátá. Kudrna nahodil puk na třineckou branku, kde ho Lukáš Cingel usměrnil za Hamerlíkova záda.

Oceláři mohli opět snížit při vyloučení Hlinky, jehož faul ale nepotrestali a naopak on sám mohl skórovat ihned při návratu z trestné lavice, gólovou šanci mu ale zmařila zlomená hůl. A tak se radovali Oceláři, když se prosadil Cory Kane přesnou střelou z levého kruhu. Ani inkasovaná branka sparťany nerozhodila a útočili dál, do obrovské šance se dostali Forman a Klimek, jejich akci ale zastavil Hamerlík pohotově betonem.

Gólové hody ale zdaleka nekončily. Necelých pět minut před koncem druhé třetiny si vyměnili kotouč Řepík a Jaroslav Hlinka, který obešel dva bránící hráče a fanoušky rozjásal bekhendovou trefou mezi betony. Sparťané ale pokračovali v enormním tlaku a do konce druhé dvacetiminutovky se radovali ještě dvakrát. Nejprve šestnáct sekund před koncem třetiny dorazil Pechovu střelu Brian Ihnačák a pět sekund před sirénou zvedl celou halu na nohy úspěšnou akcí Michal Řepík, který si bekhendovou kličkou položil Hamerlíka a zasunul kotouč do prázdné branky.

Ani ve třetím dějství nezvolnili sparťané tempo a snažili se divákům, kteří vyvolávali „deset, deset“, splnit jejich přání. Blízko další branky byl Vrána, který sice překonal Hamerlíka, následně ale poslal puk mimo tři tyče. To už ale neplatilo o akci, kterou přesnou trefou zakončil po Formanově přihrávce Lukáš Klimek. Také Oceláři bojovali o další branku, aby alespoň částečně vymazali gólové manko, Špirko ale Jaškovu přihrávku za záda Pöpperleho nedostal.

A tak opět udeřili sparťané. A nebyl to nikdo jiný než kapitán Jaroslav Hlinka, který vstřelil v 53. minutě sparťanský desátý gól v utkání a zkompletoval hattrick. A ani tím pohádka domácích nekončila, protože o padesát vteřin později zvýšil Lukáš Klimek už na 11:3. Necelé čtyři minuty před koncem rozjeli sparťanští fanoušci mexickou vlnu a odměnu jim poslal Andrej Kudrna, který zpečetil výhru dvanáctým gólem. Sparta tak dokonala neskutečný výkon a porazila Třinec 12:3.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): „Všichni dobře víme, že jsou utkání, kdy bušíte do brány a nemůžete vstřelit branku. Jako například při našem nedávném utkání doma s Vítkovicemi. A pak jsou utkání jako to dnešní. Nám tam ty góly padaly a pak bruslení, kombinace, přihrávky i střelba, to už jde vše víceméně samo. Nicméně jsme šli výsledku naproti. Dobře jsme bruslili, dobře kombinovali, byli jsme silní v osobních soubojích a dobře jsme stříleli. Jsem rád, že taková fantastická návštěva viděla takový výkon.“

Vladimír Kýhos (HC Oceláři Třinec): „Chtěl bych se v první řadě omluvit všem třineckým fanouškům za to, co jsme tady dneska na ledě předvedli. Stydím se za to, protože ten výkon nebyl hoden extraligových parametrů a já z toho sám vyvodím důsledky. Jaké budou, to vám teď neřeknu, ale určitě se je dozvíte.“