SPA - TRI 5:3 - Schwamberger zničil Třinec!

36., sobota 27. 1. 2018
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Wolf – Janda, Simotics, Mrkvička, Sedliský, Eliáš, Karoch, Hanuš – T. Jandus, Schwamberger, Nacházel, Fabiánek, Bílek, Eg Larsen, Pejchal, Chlouba, Kropáček, Dubský, Wojnar. Trenér: Pavel Geffert.
Třinec: Loubal – Hrachovský, Krzak, Rufer, Marguš, J. Adámek – Strakoš, Kaukič, Plitko, Irgl, J. Peterek, Raška, Flok, Najsar, Molin. Trenér: Vlastimil Wojnar.
Branky a nahrávky: 9. Peterek, 28. Raška (TS), 52. Flok (Marguš, Raška) - 13. Karoch (Chlouba, Wojnar), 45. Wojnar (T. Jandus, Pejchal), 48. Schwamberger (Chlouba, T. Jandus), 51. Schwamberger (Chlouba, Dubský), 60. Schwamberger (Chlouba, T. Jandus). Rozhodčí: Lacina - Krátký, Špůr. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 46. Střely na branku: 34:37. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2, 4:3, 5:3.
Sparťané v rámci 36. kola DHL Extraligy juniorů přivítali na svém ledě Třinec. Vstup do utkání se lépe vydařil hostujícím Ocelářům, nicméně Pražané ve třetí třetině přepnuli na vyšší stupeň rychlosti a čtyřmi góly zvrátili stav zápasu na svoji stranu. Hattrick zkompletoval trefou do prázdné branky Tomáš Schwamberger a Jaroslav Chlouba si připsal hned čtyři asistence! Sparťané zvítězili poměrem 5:3 a zapsali si do svých statistik vítěznou derniéru v základní části.

Úvod celého utkání patřil hostujícímu Třinci. Ten si dokázal vypracovat svou první gólovou tutovku už po necelých dvou minutách hry, kdy Molin byl neobsazen přímo před brankářem Wolfem. Třinecký forvard přihrávku svého spoluhráče zpracoval, ale pohotovou ránu mu zlikvidoval sparťanský brankář. Holešovičtí se po třineckém tlaku vymanili ze sevření a hned z toho byla dobrá šance. Schwamberger střílel a před brankou byl zaparkovaný Kropáček. Dříve, než se druhý jmenovaný nadál, puk lapil svou rukavicí pozorný Loubal.

V deváté minutě přišla první chyba v zápase na straně domácích. Jonáš Peterek najel do útočného pásma a svou střelou překvapil brankáře Wolfa. Sparťané se posléze snažili o odpověď, která také nakonec přišla. V přesilové hře Chlouba viděl na modré čáře Marka Karocha, jenž vyslal nenápadnou střelu, která si našla své místečko ve vzdálenějším horním růžku Loubalovy svatyně. Do konce prvního dějství však více zahrozili Oceláři. Kaukič měl před Wolfem dostatek času na střelu, kterou trefil jen jeho betony. Podobně dopadl tečující útočník Flok, od kterého se kotouč odrazil rovněž do betonů domácího brankáře.

Druhá třetina byla oproti té první poněkud opatrnější. První vážnější situace nastala v 25. minutě, kdy sparťané hráli v oslabení. Schwamberger se v dobré rychlosti protlačil kolem bránícího Krzaka, Loubala už však překonat nedokázal. Ještě před půlkou utkání si domácí hokejisté zahráli dvojnásobnou početní převahu, ve které si nic připravit nedokázali. Naopak na trestnou lavici usedl domácí bek Karoch a jeho prohřešek hosté málem potrestali. Při brankáři Wolfovi stálo pořádné štěstí, jelikož Kaukič si udělal pár kroků od mantinelu, našel u druhé tyče hůl připraveného Petereka, od jehož náčiní se puk kutálel snad nejprve do tyče a poté proskotačil brankovištěm ven i za pomoci útočníka Pejchala.

Netrvalo to dlouho a Slezané se o pár okamžiků později ocitli v další dobré příležitosti. Domácí pětice totiž špatně vystřídala a nechybělo mnoho, aby hosté udeřili podruhé v tomto utkání. Flok na hrotu útoku předal kotouč pod sebe na najíždějícího Kaukiče, který však mířil mimo. Ovšem krátce nato se předvedli také domácí, konkrétně Kropáček. Sparťanský forvard dorážel na Loubala a jen přes velké štěstí třineckého brankáře se mu nepodařilo prostrčit puk do branky.

Do konce druhé třetiny zbývalo odehrát něco málo přes dvě minuty, ale i tak padl již třetí gól v utkání. Hanuš udělal velkou chybu na obranné modré čáře, tím poslal do úniku Adama Rašku a toho také sám v zakončení sekl. Třinecký forvard si tak svůj nájezd na Wolfa mohl užít ještě jednou v rámci trestného střílení a napodruhé se mu podařilo skórovat. Raška se rozjel pomalu a klasickým forhendovým blafákem poslal kotouč do branky. Chvíli to vypadalo, že Wolf má puk někde mezi betony, ale poté se ukázalo, že kotouč přeci jen skončil za jeho zády. Do kabin se tak lépe odcházelo třineckým borcům, kteří byli před třetí třetinou o jeden gól napřed.

Třetí dvacetiminutová porce jasně vyzněla pro celek z hlavního města. Pražané sice svého soka moc nepřehrávali, ale oproti předchozím třetinám vystavili hostům školení v podobě produktivity. Vše odstartoval průnik Pejchala, jenž zavezl kotouč do útočného pásma, podařilo se mu přihrát na Janduse a ten ještě zkusil pasem najít Jakuba Wojnara. Zpočátku se mu to nepodařilo, ale puk zůstal před Loubalem volný a poslední jmenovaný se k němu dokázal nachomýtnout ze všech nejrychleji a zakončit střelou mezi jeho betony. Za další tři minuty bylo pro Oceláře ještě hůře! Chlouba společně s Jandusem zaměstnali obranu Třince a Tomáš Schwamberger zamířil do horních pater hostující klece.

Sparťané byli od té doby ještě více na koni a výsledkem toho byl další puk v brance Loubala. Černá guma si to od hole Tomáše Schwambergera namířila až do třinecké sítě. Hosté však nesložili zbraně a nadále se snažili se zápasem něco udělat. Výrazně mu k tomu pomohl faul Simoticse, při němž se jim podařilo vsítit kontaktní branku. Marguš se na modré čáře rozhodl pro střelu a jeho nabídku se podařilo tečovat Adamu Flokovi, od jehož hokejky letící kotouč změnil svou trajektorii a zapadl do sítě. Třinec si cestu za vyrovnáním zkomplikoval pět minut před sirénou, kdy šel pykat za katr útočník Irgl. Paradoxně ale největší šanci na pohnutí skóre měli hosté. Flok se po pravé straně protáhl kolem Karocha, ale svůj forhendový blafák do konce nedotáhl! V závěrečné minutě utkání to Třinečtí ještě zkusili při hře bez brankáře, kterou ale po pár sekundách ukončil svou trefou Tomáš Schwamberger. Domácí útočník završil hattrick a pomohl svému týmu k výhře 5:3!

Jiří Zelenka (HC Sparta Praha): "Jsme moc rádi, že se nám poslední zápas v základní části podařilo vyhrát. Z naší strany to sice nebyl moc kvalitní výkon, ale důležité je to, že jsme uhráli tři body. Adam dnes chytal dobře, nechci ho zase moc přechválit, ale když už na něj létají nebezpečné puky, dokáže si být jistý. Nyní se budeme připravovat na další část soutěže. Do play off musíme jednoznačně zapracovat na našich přesilových hrách, protože to je naše strašidelná stránka. Celkově musíme dát hře řád, jelikož v play off se může vymstít každá chyba, takže musíme makat naplno. Teď si kluci odpočinou a připravíme se na pátek."

Vlastimil Wojnar (HC Oceláři Třinec): "Utkání se Spartou bylo trošku jiné, než to, co jsme odehráli předtím na Slavii. Myslím si, že dvě třetiny utkání byly hodně vyrovnané i stav zápasu tomu odpovídal. Ve třetí třetině bylo už možná trochu vidět, že jsme hru táhli na pět obránců. Měli jsme tam pár zbytečně ztracených kotoučů a soupeř toho využil buď gólově, nebo jsme udělali zbytečný faul a zápas se otočil v náš neprospěch. Utkání by asi odpovídala remíza a prodloužení, popřípadě samostatné nájezdy, ale soupeř byl dneska šťastnější. Neřekl bych, že byl lepší, my jsme udělali moc chyb a s tím nemůžeme pomýšlet na výhru."