SPA - VIT 5:2 - Sparta jde v sérii s Vítkovicemi do vedení

ČF3, sobota 20. 3. 2010
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Přikryl - Vykoukal, Gulaši, Macholda, Jan Hanzlík, Philipp, Cunik, Vojta - Kratěna, Broš, Hromas - Ton, D. Výborný, Podlešák - Netík, Langhammer, Ručinský - Látal, Hrdel, Koreis. Trenéři: Volek a Holaň.
Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, Barinka, Kuboš, Stehlík, Sičák, Trnka, od 41. navíc Rehák - Klimek, Burger, Kvapil - Treille, Štefanka, Krenželok - Ujčík, R. Hruška, Svačina - Szturc, Vrána, Plášek - od 41. navíc Selingr. Trenéři: Hadamczik a Konečný.
Branky a nahrávky: 22. Výborný (Cunik, Ton), 30. Netík (Ručinský), 33. Ručinský (Vykoukal), 38.Broš (Látal, Ručinský), 59. Ton (Výborný, Hanzlík - 28. Treille (Kvapil, Burger), 46. Selingr (Jurečka, Ujčík. Rozhodčí: Minář, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 10505.
P r a h a - Třetí čtvrtfinálové utkání bylo jasně v režii domácí Sparty. Ve vyrovnané první třetině diváci gól neviděli, za to v té druhé jich padlo celkem pět. Domácí si vytvořili pohodlný náskok, o který už nepřišli. Pražané tak vedou v sérii 2:1 na zápasy a zítra mohou své vedení navýšit při druhém domácím zápase.

Ostré tempo úvodních minut zápasu diktovali především hosté, kteří se hned zpočátku usadili v obranné zóně Pražanů. Blízko Přikryla se ocitl Juraj Štefanka, jeho štiplavá střela však skončila jen na rameni sparťanského gólmana. V podobné situaci se prodíral do zakončení sparťanský Koreis. Obtočil se kolem branky, jeho pokus ale ještě přizvedl kdosi z chumlu hráčů v brankovišti. Nebezpečné výlety do vítkovického území podnikalo především trio Podlešák, Ton, Výborný. Všechny jejich střelecké pokusy ale gólman Štěpánek eliminoval.

Snahu sparťanů na ledě loajálně podporovaly zaplněné ochozy, na jejichž hlavní tribuně se v jedné z komerčních přestávek objevil slibovaný největší transparent v české soutěži. Strážce sparťanské klece poté několika kvalitními zákroky zhasil rodící se požár ve třetině svého týmu, když zpacifikoval téměř identické pokusy Kvapila a Trnky. Holešovičtí na závěr ještě několikrát zahrozili, ovšem žádná ze střel se neujala a tak se po dvaceti minutách rozjařené sparťanské publikum gólu nedočkalo.

Jako by si to hráči v šatně uvědomili a do další pasáže hry nastoupili s mnohem větším důrazem. Skóre otevíral David Výborný, který nevzdal předchozí neúspěch a odražený kotouč pohotově doklepl do branky. Svěřenci trenéra Volka nepolevili a vytrvale zaměstnávali ostravského gólmana. Avšak z gólu se radovali hosté. Marek Kvapil prudkým pasem oslovil Yoricka Treilla, který s nabídnutou šancí naložil ideálně.

Ve 30. minutě sparťané rozpoutali gólovou smršť. Tomáš Netík vybruslil zpoza vítkovické branky, obtočil se kolem bránícího beka a zkušeně zasunul podél ležícího Štěpánka. O tři minuty později domácí publikum slavilo potřetí. Jiří Vykoukal předložil v přesilovce kotouč opuštěnému Martinovi Ručinskému, jemuž nečinilo obtíž sklepnout jej za záda vítkovické jedničky. Čtvrtý zářez vyryli sparťané do hostující obrany na začátku 40. minuty znovu v početní převaze. Kotouč vypálený z Ručinského hole vytěsnil Štěpánek jen k nohám Michala Broše, díky kterému Pražané odskočili už do třígólového vedení.

Gólová nálada opadla, třetí dějství odstartovalo v poklidném duchu. V první vážnější příležitosti se zjevil sparťanský Langhammer, když využil zaváhání hostující obrany k sólovému průniku. Marně ale hledal mezeru mezi Štěpánkovými betony. A tak znovu udeřili Vítkovičtí. Ve 45. minutě zčistajasna rozvlnil síť za Přikrylem střelou z pravého kruhu Pavel Selingr. Ostravanům svitla naděje na odvrácení nepříznivého stavu, pevně se jí chopili především Krenželok s Treillem. Domácí brankář ale jejich snahu o další snížení odmítl.

Vítkovickým nadále vázla komunikace v obranných řadách, po jednom z dalších nedorozumění utekl ostravským zadákům Netík. Svou pumelici ovšem mezi tři tyče nepropasíroval. Na opačné straně se tvrdě opřel do puku Stehlík, dráhu jeho střely ještě upravil někdo z clonících hráčů. Přikryl ale změnu stavu nepřipustil. Kontaktní branka visela ve vzduchu zhruba pět minut před koncem, kdy na trestné lavici 30 sekund pykali hned dva domácí hráči.

Dočasně oslabená sparťanská defenziva však za vydatné podpory domácího publika mohutný nápor hostí přečkala. V tu chvíli navíc čelila hned šesti Ostravanům, neboť gólman Štěpánek odjel na střídačku. Stejný čin zopakoval i o pár chvil později, což se Vítkovickým krutě vymstilo. V 59. minutě stvrdil do prázdné branky vítězství Pražanů Petr Ton, kterému se povedlo zkrotit rychlý kotouč a uklidit jej do nehlídané sítě.

Miloš Holaň (HC Sparta Praha): "Bylo to z obou stran vynikající utkání. V první třetině se hra přelévala z jedné strany na druhou a skončila bezbrankově. Chtěli jsme jít do vedení, což se nám podařilo, ale Vítkovice za pět minut srovnaly skóre. Bylo pak na vážkách, kdo dá gól, naštěstí se to podařilo nám a díky velice dobře sehraným přesilovým hrám jsme šli do třetí třetiny s tříbrankovým náskokem. Pořád to ale nebylo nic jednoduchého, protože Vítkovice mají silný kádr na to, aby zápasy otáčely. Ale zodpovědný výkon a obrovskou vůlí v oslabení a díky výbornému Přikrylovi jsme to dovedli do konce."

Kamil Konečný (HC Vítkovice Steel): "Po celkem vyrovnané první třetině jsme si utkání prohráli v druhé části druhé třetiny, kdy jsme za stavu 1:1 začali hrát poměrně pasivně, byli jsme dvakrát vyloučení a pykali jsme za to brankami. V závěrečné třetině jsme se zkusili po gólu na 4:2 ještě dostat do tlaku. Občas se to dařilo, ale bohužel bez zakončení, takže to bylo spravedlivé vítězství Sparty."