SPA - ZNO 5:4 pr. - Ton vystřílel dva body

37., pátek 4. 1. 2008
Sparta - Znojmo SPA - ZNO
Sparta: Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Jerofejevs, Tabaček - Netík, Vaic, Sivek - Ton, Langhammer, Melichárek - Mrňa, Dragoun, Hromas - Becker, Švagrovský, Podlešák - od 47. navíc Zelenka.
Znojmo: Trvaj - Švrček, Jareš, Bičánek, Chvátal, Kotaška, Mojžíš, Štach - J. Svoboda, Erat, Selingr - M. Růžička, Padělek, Demel - Beroun, Haman, Plášek - Meidl.
Branky a nahrávky: 24. Langhammer (Vykoukal), 27. Ton (Langhammer), 45. Ton (Tabaček), 55. Netík (Ton), 64. Ton (Netík) - 12. Haman (Plášek), 30. Mojžíš (Padělek), 40. Erat (Selingr), 46. Švrček (J. Svoboda). Rozhodčí: Turčan - Pešek, Šátava. Vyloučení: 3:9. Využití: 3:0. Diváci: 4763.
Podruhé v sezóně se Sparta na vlastním ledě střetla se Znojmem a podruhé vyšla z dramatického duelu jako vítěz. Cesta k výhře byla pro domácí hodně trnitá. Orli se dostali v první třetině do vedení, sparťané stav zápasu otočili, ale po druhé třetině opět tahali za kratší konec provazu. Zachránil je svým hattrickem Petr Ton, který v prodloužení rozhodl.

Celou první třetinu se kotouč vyskytoval převážně na holích sparťanských hráčů, ale domácím to nebylo nic platné. Naopak Znojmo dokázalo vytěžit z minima střel gól a dostalo se do vedení. Utkání otevřela šance Langhammera, který vyslal na Trvajovu branku tvrdou střelu tahem, ale znojemský gólman švihl lapačkou přesně. V páté minutě se pěknou akcí prezentoval Ton, proskočil mezi obránci soupeře, jenže v poslední chvíli mu utekl puk a k zakončení se nedostal. Po Mojžíšově vyloučení se Sparta dostala ke dvěma nebezpečným střelám. Nejprve netrefil skákavý kotouč slovenský forvard Melichárek a vzápětí tvrdě pálil od modré čáry Vykoukal, který však přestřelil. V čase 11:24 kapituloval Duba. Haman se nejrychleji zorientoval na brankovišti, kde ležel kotouč po vyražené střele Pláška a bezpečně skóroval. Domácí měli velké štěstí, že v následující akci Selingr přestřelil. Výborného Trvaje nepřekonal ani Sivek, který mířil mezi betony, ani v početní výhodě Ton, jehož pokus skončil nad. Několik málo vteřin před koncem první dvacetiminutovky selhal u pravé tyče nikým netísněn Melichárek, protože nedokázal přehodit chránič strážce svatyně hostů.

V úvodu druhého dějství postihla znojemské mužstvo pohroma, ale hosté se nevzdali a i po dvou třetinách byli blíže k vítězství oni. Nejprve se v přesilové hře po vyloučení Ptáčka zle poranil Růžička. S krvavým poraněním v obličeji a značně otřesen byl na nosítkách odvezen do kabiny a následně k lékařskému vyšetření. V čase 26:34 bylo srovnáno. Sparta bleskově potrestala Jarešův přestupek proti pravidlům, když po čtyřech vteřinách přesilové hry srovnala skóre. Vykoukal vypálil od modré čáry a Jakub Langhammer šikovně tečoval puk mezi betony Trvaje. Na druhé straně se pěknou stahovačkou prezentoval Svoboda, jenže na brankovišti mu utekl puk. Naopak Sparta se dostala do vedení. Langhammer se zbavil dotírajících obránců, chytrou přihrávkou našel u druhé tyče branky Tona, který se zakončením do odkryté klece neváhal. Orli se dvaapadesát vteřin před polovinou hrací doby radovali podruhé v zápase. Ptáček se vrátil z trestné lavice přesně ve chvíli, kdy Mojžíš vypálil přesně do víka Dubovy klece. A necelou minutu před koncem prostřední třetiny vrátil vedení na stranu Znojma Erat, který zakončil pěknou kombinaci celého útoku.

I poslední dějství bylo velmi dramatické. Do šancí se dostávala obě mužstva, ale o trochu více přeci jen Sparta, která toužila po vyrovnání. Dočkala se ve čtyřicáté páté minutě, hosté hráli oslabení dva muže a ledva se jeden z nich vrátil na led, udeřil Ton, jenž nadvakrát překonal Trvaje. Znojmo opět zvýšilo obrátky a ihned se dostalo i do dobrých střeleckých příležitostí. Jednu z nich spálil Plášek, kterého vychytal Duba vyrážečkou. Sparťanský brankář byl krátký až na dělovku beka Švrčka. Sparta byla rychlou odpovědí na svou branku chvíli otřesena, ale vzpamatovala se tlačila se do útoku. Vaic ani Zelenka neuspěli, ale Netík se už prosadit dokázal. Položil si Trvaje na led a střelou do horní poloviny branky poslal zápas do prodloužení.

O bonusový bod se válčilo přesně tři minuty a pět vteřin, kdy v přesilové hře dovršil svůj parádní večer Petr Ton. K jeho nohám se odrazila Netíkova střela a sparťanský kanonýr se z levého kruhu nemýlil, čímž rozhodl o vítězství Sparty.

Marian Jelínek: Hokejově to nebylo žádné super utkání, bylo to více emoční a bojovné. Jednalo se z naší strany o utrápené vítězství. Projevují se dlouhodobé věci, což je impotence v zakončení gólových příležitostí.

Václav Sýkora: Celkově byl zápas hodně dramatický, protože se vedení střídalo. Musím hráčům poděkovat za výborný výkon, protože hráli s obrovským nasazením a vůlí po vítězství. Cítím velké roztrpčení z poslední třetiny a prodloužení, kdy naše snaha byla trošku marná. Jen jsem zvědavý, jak bude po tomto zápase hodnocený rozhodčí.