VIT - SPA 2:0 - Vítkovice jdou do vedení, Sparta musí v sobotu vyhrát

ČF5, čtvrtek 25. 3. 2010
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, Barinka, Rehák, Stehlík, Sičák, Trnka - Klimek, Burger, Plášek - Kvapil, Vrána, Treille - Ujčík, Štefanka, Krenželok - Szturc, R. Hruška, Selingr - od 43. navíc Svačina.
Sparta: Přikryl - Vykoukal, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Macholda, Vydarený - Netík, Langhammer, Ručinský - Ton, D. Výborný, Hromas - Hrdel, Broš, Kratěna - Látal, Karpov, Kafka.
Branky a nahrávky: 22. Treille (Kvapil, Rehák), 60. Štefanka (Klimek, Plášek). Rozhodčí: Hradil, Husička - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:5, navíc Štěpánek (Vítkovice) 10 min. Bez využití. Diváci: 7269. Stav série: 3:2.
V pátém utkání čtvrtfinálové série Vítkovice doma zvítězily 2:0 a jsou krok od postupu do semifinále. Ve 22. minutě otevřel skóre nikým nepokrytý Yorick Treille. Spartě se nepodařilo vyrovanat a v závěrečné power play se do prázdné branky trefil Juraj Štefanka.

První třetina zápasu se nesla ve znamení opatrnosti a hokejové krásy mnoho nenabídla. Snad jen akce Vítkovic dva na jednoho měla v úvodu utkání výraznější šanci na úspěch, Svačina ale trefil pouze beton Přikryla. Oba týmy si dávaly pozor na zbytečné fauly. Jediným vyloučeným byl během první dvacetiminutovky sparťan Radek Philipp, který přidržel hůl Vránovi. Ten se snažil zasáhnout odražený kotouč před Přikrylem. Domácí zahrozili až v samém závěru přesilovky, kdy ujeli Kvapil s Vránou. Střelu Kvapila ale skryl v lapačce brankář hostů. V největší šanci prvního dějství se ocitl v 11. minutě Krenželok, který z mezikruží pálil do Přikrylovy masky. Domácí sice Spartu mírně přestříleli, gólově se však neprosadil ani jeden tým.

V druhé minutě druhé části otevřel skóre utkání Yorick Treille, který zcela sám před brankou zužitkoval přihrávku Kvapila od mantinelu a překonal Přikryl blafákem. Krátce nato měli domácí podruhé v zápase výhodu muže v poli po vyloučení Gulašiho, Sparta se znovu dokázala ubránit. V desáté minutě Přikryl vyrazil střelu Sturze a k odraženému kotouči měl blízko Hruška. Sparťanský brankář ale na poslední chvíli situaci vyřešil skokem po puku. Po intermezzu ve čtyřech na obou stranách dostala příležitost zahrát si přesilovou hru i Sparta, Štěpánek totiž posunul branku a byl vyloučen za zdržování hry. Hosté sice jeho vyloučení nepotrestali, po zbytek druhé části byli ale jasně aktivnější a dostávali se do dobrých příležitostí.

Po závaru u Štěpánkovy branky v úvodu třetí třetiny už zvedali sparťané ruce nad hlavu. Rozhodčí po prozkoumání videozáznamu branku neuznali. S přibývajícími minutami přibývalo i nepřesností ve sparťanské kombinaci, přesto ale hosté Vítkovice ve třetí třetině jasně přestříleli. V obrovské šanci se v závěru utkání ocitl Petr Ton, který v dobré pozici z první pálil na Štěpánka. Trefil ho ale pouze do ramene. Výhru Vítkovic zpečetil při závěrečné power play Sparty do prázdné branky Juraj Štefanka. Sparta tak bude na muset v sobotu na svém ledě zvítězit, jestli chce sérii prodloužit do sedmého utkání.

Kamil Konečný (asistent trenéra HC Vítkovice Steel): "První gól byl velice podstatný pro další vývoj utkání i celý výsledek. Jsem rád, že se potvrdilo, kdo dá první gól, má velkou šanci dotáhnout zápas k vítěznému konci. Nechci říct, že v poslední třetině jsem zvolili obrannou hru. Chtěli jsme být aktivní, ale obavy, že bychom mohli inkasovat, se projevily. Byli jsme trošku křečovitější, pohyb už nebyl takový, jaký měl být. Lehkonozí útočníci Sparty se dostali do několika šancí, ale gólman je součástí mužstva a Štěpánek podal vynikající výkon."

Miloš Holaň (trenér HC Sparta Praha): "Neměli jsme dobrý začátek. Hráči asi ještě měli v hlavách to, co se tady událo včera. Než jsme se z toho vzpamatovali, dostali jsme první gól. Udělali jsme školáckou chybu na modré čáře, nechali jsme se přečíslit a dostat soupeře do vedení. Ale od půlky zápasu si myslím, že jsme jasně převzali iniciativu. Byli jsme lepším mužstvem, měli jsme šance. Měli jsme dvě tutovky, které se měly proměnit, ale bohužel gól, který jsme potřebovali, jsme nedali."