Historie dresů

První fotografie hokejového týmu Sparty z roku 1907 ukazuje průkopnické bandy hokejisty v pruhovaných červeno-bílých dresech. V té době se o hokejových dresech hovořit rozhodně nedalo, naopak nouze fotbalových i hokejových celků té doby způsobila, že hokejisté vzali rádi za vděk jakýmkoli jednotícím oblečením. Od roku 1906 fotbalisté začali oblékat dresy rudé a jejich předchozí pruhované tak „vyfasovali“ hokejisté. Právě s nimi jsou zvěčněni na prvních fotografiích. Ještě před fotbalisty Sparty však tuto pruhovanou kombinaci nosili kopálisté Unionu Praha, až po jeho zániku je oblékla Sparta!

Historické dresy
První dresy hokejové Sparty - červeno-bílé pruhy

Postupně však i hokejisté AC Sparta Praha přijali barvy svých fotbalových „bratrů“. Hrávalo se přímo ve fotbalových tričkách, rudých s bílým límečkem či šněrováním. Legenda praví, že člen sparťanského výboru obchodník Petřík přivezl ony rudé košilky z Anglie poté, co shlédl skvělé představení Arsenalu Londýn a v jeho barvách se zhlédl. Zdá se, že tato legenda vznikla až později, když Arsenal sehrál skvělý zápas v Praze v rudém. V roce 1906 však dle znalců hrával tento anglický celek v zeleno-žluté kombinaci.

Historické dresy
Rudé dresy, původně fotbalové Sparty

Buď jak buď, Sparta byla od těch dob rudá, fotbalová i hokejová. Móda fotbalových dresů při hokeji se postupně přiklonila spíše k tenisovým svetrům, ale zbarvení zůstávalo. Až v polovině dvacátých let se hokejisté konečně oblékli do prvních opravdových čistě hokejových dresů. A právě na tyhle úplně první hokejové dresy Sparty navázal dres Sparty v roce 2006. Po více než 70 letech se na rudém dresu znovu skvěje bílé písmeno „S“, tak jako ve dvacátých a třicátých letech minulého století.

Historické dresy
Rudé dresy, původně tenisové svetry

Od té doby Sparta vystřídala všemožné barvy, přičemž některé fanoušky doslova šokovaly. Žluto-červené vodorovné pruhy s modrou spojovací linií ještě odkazovaly k tradiční trikolóře (kterou na dresech z roku 2006 také naleznete). Co však měly znamenat tmavě zelené dresy se žlutým „S“ nebo další kreace z padesátých let, to zůstává dodnes záhadou. Je vůbec div, že si Sparta zachovala alespoň červenou barvu, jiná mužstva dopadla hůře.

Historické dresy
První skutečné hokejové dresy, rudé svetry s bílým "S"

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Změny v extralize juniorů pro sezonu 2018/19

Sparta na festivalu sportu a volného času

Autogramiáda A-týmu na běhu Sparťanská pětka

Beran: Zájem Sparty je pro každého hráče čest