Trenéři

Miloslav Hořava - trenér

Bývalý obránce začínal s hokejem v rodném Kladně, za které v sezoně 1978/79 debutoval v československé nejvyšší soutěži. V dresu Středočechů získal kompletní sbírku medailí a s výjimkou dvou zlatých sezon na vojně v jihlavské Dukle odehrál za Poldi deset let. Mistr světa z roku 1985 a účastník tří Kanadských pohárů i čtyř olympiád vyzkoušel své štěstí v zámoří. Na konci sezony 1988/1989 si v ní zahrál šest zápasů za slavné New York Rangers, v jejichž dresu nakonec odehrál za tři roky 80 zápasů a další dva duely přidal v bojích o Stanley Cup.

V letech 1991 až 1994 už Miloslav Hořava nastupoval za švédské MODO, následně i za Slavii, po které pomohl Karlovým Varům zachránit extraligu. Kariéru ukončil v roce 2000 v dresu Litvínova. Úspěšný obránce se vrhl na trénování, dyž vedl Znojmo, Karlovy Vary, Mladou Boleslav i Plzeň, při které převzal i českou dvacítku. Přes Ústí nad Labem a MODO se dostal i do Sparty, se kterou skončil v nepovedené sezoně 2010/2011 až v play out.

Po dvouletém odpočinku se Miloslav Hořava přesunul do Litvínova, kde byl asistentem Radima Rulíka. V sezoně 2014/2015 společně dosáhli na největší trenérský úspěch, když dovedli Litvínov k prvnímu extraligovému titulu. Zkušený trenér následně vedl i Wolfsburg, Kladno a do října 2018 opět Mladou Boleslav. Od té doby byl uznávaný kouč bez angažmá, přesto se nadále sebevzdělával a účastnil se řady trenérských besed i školení, kde zachytával nejnovější trendy hokeje. Na začátku února 2020 převzal tým Sparty spolu s Josefem Jandačem, se kterým zakončil základní část na třetím místě. Skvěle rozjetou sezonu bohužel zastavila pandemie nemoci COVID-19.

V další sezoně dokráčel s týmem až do sedmého semifinálového utkání. Poté se vydal na stáž do Švédska, aby se na začátku listopadu do Sparty opět vrátil. I díky jeho pomoci prožili sparťané raketový vzestup, který skončil až ve finále proti Třinci, s nímž náš tým prohrál po šesti zápasech.

Zkušený trenér si dal po sezoně od hokeje pauzu, znovu se vydal sebevzdělávat, ale na podzim se do Sparty vrátil, aby nahradil dvojici Pavel Patera - Patrik Martinec. Tentokrát však po jeho boku stanul uznávaný švédský trenér Hans Wallson.

Hans Wallson - trenér

Hans Wallson spojil svůj hokejový život s rodnou Kirunou, kde působil už coby hráč. V sezonách 2000/2001 a 2002/2003 si s místním týmem zahrál také nejvyšší soutěž, ale jinak působil převážně v nižších patrech švédského hokeje. Bývalý útočník je však výrazně úspěšnější v pozici trenéra, do které vstoupil čtyři roky po konci aktivní kariéry. V roce 2009 převzal dorostence Skellefteå a o tři roky později už byl na střídačce áčka.

Už v prvním roce oslavil s rostoucím švédským gigantem titul po 35 letech, který dokázal o sezonu později obhájit, přestože z týmu odešla výrazná část mužstva. V následujících dvou letech dovedl mužstvo do finále, které Skellefteå hrála v letech 2011 až 2018 celkem sedmkrát z osmi ročníků švédské ligy!

Když se mu to povedlo před čtyřmi lety naposledy, uznávaný Hans Wallson měl za sebou necelou dvousezónní anabázi ve švýcarském Curychu. Švédský trenér se v dalších letech zaměřil na sebevzdělávání. V posledních dvou sezonách působil ve druholigovém Björklövenu.

V listopadu 2022 však vyslyšel nabídku Miloslava Hořavy, s nímž se potkal během svých severských stáží, aby společně zkusil pozvednout výsledky Sparty.

Jaroslav Hlinka - asistent trenéra

Bývalý vynikající útočník a nejproduktivnější sparťan klubové historie získal s naším klubem čtyři mistrovské tituly, má ve sbírce zlato a stříbro z mistrovství světa a během své kariéry působil ve Švédsku, Rusku, Švýcarsku i v zámořské NHL.

V roce 2019 se po konci aktivní kariéry přesunul do kanceláře, kde vytvořil dvojici s Petrem Tonem ve vedení sportovního úseku, odkud zároveň pomáhal realizačnímu týmu na střídačce. Před sezonou 2021/2022 se na střídačku přesunul na větší úvazek, jelikož vytvořil pevnou dvojici s Josefem Jandačem, ale po návratu Miloslava Hořavy se stáhl zpět do kanceláře.

Na jeho výpomoc a postřehy se však spoléhá také nová trenérská dvojice Pavel Patera - Patrik Martinec.

Petr Přikryl - trenér brankářů

Petr Přikryl se narodil 17. února 1978 v Litoměřicích. Odchovanec místního hokeje se v juniorském věku přesunul do Kladna a následně do Sparty, se kterou spojil nejvýraznější část své kariéry. První extraligový start si připsal v sezoně 1998/1999 právě v dresu pražského klubu a po většinu své sparťanské éry byl spolehlivým parťákem Petru Břízovi. I on měl tak výrazný podíl na dvou mistrovských titulech z let 2000 a 2002.

Oblíbenec sparťanských fanoušků si ale v roce 2003 vyzkoušel i roli stabilní jedničky, když odešel do slovenského Trenčína, kterému pomohl k mistrovskému titulu. V dalších sezonách už kluby střídal častěji a na Spartu se vrátil znovu v ročníku 2006/2007, kdy se podílel na svém třetím sparťanském titulu. Brankář, přezdívaný „Bingo“, pak působil střídavě v extralize i první lize a vyzkoušel si také krátké angažmá v německém Norimberku. V sezoně 2011/2012 už startoval jen v první lize a po čtyřech sezonách v dresu rodných Litoměřic se v roce 2015 s aktivní kariérou rozloučil.

Bývalý úspěšný brankář u svého řemesla zůstal a stal se trenérem brankářů. Po prvních zkušenostech na severu Čech, kde působil i v roli generálního manažera klubu, se znovu vrátil do Sparty, ale tentokrát v roli kouče. Petr Přikryl se nakonec propracoval až do reprezentace, jejíž brankáře vedl v roce 2018 na mistrovství světa v Dánsku a od extraligové sezony 2018/2019 je součástí sparťanského realizačního týmu.

Dnes v 18:30 | Muži
HC Oceláři Třinec

Domácí série pokračuje proti Třinci

G. Thorell: Náročné utkání, ale zvládli jsme ho výborně

SPA - KLA 5:1 - Jubilejní 1000. výhra v extralize!

Němeček: Pořád musíme hrát s pokorou