Trenéři

Pavel Gross – hlavní trenér

Bývalý útočník začínal s hokejem v rodném Ústí nad Labem, ale coby dvacetiletý už startoval za áčko Sparty a zúčastnil se světového šampionátu do dvaceti let. Ve sparťanském dresu získal ve své druhé sezoně 1989/1990 mistrovský titul, po němž se však vydal do Německa, osudové země svého života.

Uznávaný útočník na Západě zůstal, vypracoval se mezi hvězdy německé ligy a stal se legendou Adleru Mannheim, v jehož dresu získal zlatých hattrick v letech 1997 až 1999. Poslední dva tituly dokonce pozvedl s céčkem na dresu, ale zbývajících pět sezon aktivní kariéry dohrál v Berlíně, za který nejprve nastupoval z pozice hrajícího trenéra, ale rychle se zase vrátil na led čistě jako hráč. V roce 2004 však svou úspěšnou kariéru ukončil a po roce se vrátil do nejvyšší německé soutěže.

Z pozice asistenta sbíral první trenérské zkušenosti tři roky ve Frankfurtu a dvě ve Wolfsburgu, který od sezony 2010/2011 převzal jako hlavní kouč, kterým u Grizzlys zůstal dalších osm ročníků. Z výsledkově průměrného týmu vytvořil německou špičku, s níž hned v první sezoně vyhrál základní část a bral stříbro. V dalších sezonách Wolfsburg padl ve čtvrtfinále, třikrát za sebou v semifinále, dvakrát ve finále a znovu ve čtvrtfinále.

Vyřazení s Eisbären bylo pro českého kouče poslední zkušeností na lavičce Grizzlys, odkud se vrátil do Mannheimu. Už v prvním ročníku ho uznávaný trenér dovedl k titulu po čtyřech letech a následně dvakrát do čtvrtfinále. V březnu 2022 byl z lavičky Adleru odvolán, a přestože se jeho jméno skloňovalo v tandemu s českou reprezentací, bez angažmá zůstal několik měsíců. Spolupráce s Miloslavem Hořavou se však přeci jen dočkal od léta 2023, když se dohodl na smlouvě se Spartou a vrátil se do Česka.

Antonín Stavjaňa – asistent trenéra

Rodák z Gottwaldova se v dětství vrhl na hokej a dobře udělal! Už v sedmnácti letech nakoukl do prvního týmu Valachů, načež bral na dvou juniorských šampionátech stříbrné medaile. Nadějný obránce tak ukázal, že má na úspěch čich, což potvrdil i po dvouletém odskoku do Trenčína, ze kterého se vrátil do tehdejšího Gottwaldova, za který hrával až do roku 1990.

Když tehdy spolehlivý obránce odcházel do Finska, byl mistrem světa z roku 1985, účastníkem pěti dospělých šampionátů a jedné olympiády. Čtyři sezony ve Finsku a Švédsku však stačily, reprezentační obránce se vrátil domů, leč místo Zlína zamířil k rivalovi do Vsetína. Účastník olympiády v Lillehammeru a světový šampion z Vídně nakonec ukončil kariéru dva roky po šampionátu, tedy v roce 1998.

Okamžitě po hráčské kariéře se vrhl na trenérskou dráhu a byl stejně úspěšný. Okamžitě dovedl Zlín do extraligového finále, načež byl na světových šampionátech v letech 2003 a 2004 asistentem u národního týmu. Expert na defenzivu následně střídal kluby na Slovensku i v Česku, ale od roku 2012 působil s dvouletou a jednoletou mezerou ve slovenské Nitře.

U východních sousedů si bývalý úspěšný reprezentant vytvořil auru uznávaného odborníka, který z Nitry vytvořil špičkový slovenský tým. Celkem ji dovedl k sedmi medailím, přičemž v roce 2016 bral zlato, které s outsiderem play-off získal také v sezoně 2023/2024. Ačkoliv po úspěšné sezoně dostal nabídku na pokračování, nakonec se rozhodl přijmout sparťanskou výzvu a na přání trenéra Pavla Grosse nahradil na lavičce Miloslava Hořavu.

Otakar Vejvoda – asistent trenéra

Syn bývalého hokejového obránce pokračoval v rodinné tradici, když v rodném Kladně započal svou hokejovou kariéru. Hbitý talentovaný útočník nakoukl do nejvyšší soutěže už coby teenager v sezoně 1990/1991, načež se natrvalo usadil v kladenské sestavě. Už o tři roky později pak ve slavné spolupráci s Martinem Procházkou a Pavlem Paterou okouzlil celou hokejovou veřejnost, když přispěl k nečekanému triumfu po základní části.

Nikoho tak nepřekvapilo, že v roce 1995 nechyběl v nominaci na světový šampionát a o rok později byl součástí zlatého týmu na mistrovství světa ve Vídni. Šikovný člen ofenzivní formace pak po nepovedeném Světovém poháru přestoupil do švédského AIK, ve kterém však začala jeho aktivní kariéra upadat.

Za dvě sezony vinou zdravotních potíží musel přerušit kariéru a začal bojovat o co nejlepší zdraví. Otakar Vejvoda se po neúspěšném návratu vrhl na dráhu trenéra, kterou započal dvouletým angažmá na lavičce Berouna. Následovalo deset let v ústraní a odchod z veřejného života. Bývalý útočník o sobě dal vědět až v roce 2015, kdy začal trénovat dorostence ve Švédsku.

U Vikingů z Lindingö strávil sedm sezon, po kterých se vrátil do dospělého hokeje. V sezoně 2022/2023 převzal hokejisty Kladna, s nimiž dvakrát skončil na posledním místě tabulky. Druhá úspěšná baráž v řadě však byla na lavičce osudového Kladna poslední, jelikož Otakar Vejvoda využil v květnu nabídky Pavla Grosse a doplnil druhého asistenta Antonína Stavjaňu.

Petr Přikryl – trenér brankářů

Petr Přikryl se narodil 17. února 1978 v Litoměřicích. Odchovanec místního hokeje se v juniorském věku přesunul do Kladna a následně do Sparty, se kterou spojil nejvýraznější část své kariéry. První extraligový start si připsal v sezoně 1998/1999 právě v dresu pražského klubu a po většinu své sparťanské éry byl spolehlivým parťákem Petru Břízovi. I on měl tak výrazný podíl na dvou mistrovských titulech z let 2000 a 2002.

Oblíbenec sparťanských fanoušků si ale v roce 2003 vyzkoušel i roli stabilní jedničky, když odešel do slovenského Trenčína, kterému pomohl k mistrovskému titulu. V dalších sezonách už kluby střídal častěji a na Spartu se vrátil znovu v ročníku 2006/2007, kdy se podílel na svém třetím sparťanském titulu. Brankář, přezdívaný „Bingo“, pak působil střídavě v extralize i první lize a vyzkoušel si také krátké angažmá v německém Norimberku. V sezoně 2011/2012 už startoval jen v první lize a po čtyřech sezonách v dresu rodných Litoměřic se v roce 2015 s aktivní kariérou rozloučil.

Bývalý úspěšný brankář u svého řemesla zůstal a stal se trenérem brankářů. Po prvních zkušenostech na severu Čech, kde působil i v roli generálního manažera klubu, se znovu vrátil do Sparty, ale tentokrát v roli kouče. Petr Přikryl se nakonec propracoval až do reprezentace, jejíž brankáře vedl v roce 2018 na mistrovství světa v Dánsku a od extraligové sezony 2018/2019 je součástí sparťanského realizačního týmu.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší

​Speciální zápas! Sparta vyzve zámořský tým

Gross: Nechci žádnou one man show, jsme tým

Pořiďte si permanentku na novou sezonu