12. 12. 2014 Miroslav Grossmann

Gólman Novotný: S chytáním mi radí i táta

Jako sedmnáctiletý náhradník byl se Spartou už v roce 2008 v Petrohradu na turnaji nejlepších evropských mužstev. Pořádnou šanci ve sparťanské brance dostává brankář FILIP NOVOTNÝ ale právě teď. Proti Mladé Boleslavi (4:1) nastoupil do svého sedmnáctého zápasu v ročníku a nechybělo mnoho, aby vychytal nulu.

„Důležité je vítězství, pak teprve ten zbytek,“ usmíval se třiadvacetiletý gólman po zápase, ve kterém přišel o čisté konto sedm minut před jeho koncem, po několikáté velké šanci Středočechů. Přitom zpočátku to vypadalo, že si Novotný moc nezachytá. „Práce jsem měl nakonec dost. Mladá Boleslav hodně střílí, je snad druhá nejlepší v lize. K tomu měla hodně přesilovek a nebezpečných protiútoků. Byl to pro mě nepříjemný zápas,“ přiznal.

Filip Novotný

Po dlouhé pauze, kdy v brance nastupoval kolega Rastislav Staňa, to byl druhý Novotného duel, do kterého naskočil od úvodu. „Rasťovi se dařilo. Chytal dobře a nebyl důvod cokoli měnit. Ale je jasné, že jsem se do branky těšil.“

Během herní pauzy víc trénoval a po zápase obvykle chodil do posilovny, nebo tělocvičny. „Když kluci hráli a já jen seděl na střídačce, musel jsem něco dělat,“ vysvětluje Novotný. „I přesto jsem vždycky na začátku prvního zápasu po delší době trochu nervózní. Ale brzy to ze mě spadne a dostanu se do tempa,“ popisuje.

Jeho otec Marek působil dlouhá léta v Dukle Jihlava a teď může synovi předávat hodně zkušeností. „Každý den před zápasem si voláme a říkáme si, co se může v utkání stát. Táta mi leccos poradí,“ prozrazuje Novotný mladší.

Občas má otcovskou inspekci přímo v Holešovicích, ale většinou to ani není zapotřebí. „Každou chvíli nás dávají v televizi, takže ani nemusí z Jihlavy nikam jezdit.“ Obvykle si oba brankáři zavolají i po zápase. A říkají si, co bylo špatně. „Pro tátu to není jednoduché po psychické stránce. Sám jako bývalý brankář to hodně prožívá. Hlavně když vidí chyby, které dělám.“

Co mu otec nejvíce vyčítá, prozradit nechce. Prý aby neprozrazoval svoje slabiny. „A těch silných stránek moc není,“ usměje se. Každopádně s otcem hlavně diskutuje. Na vlastní přípravu má Michala Podolku, trenéra sparťanských brankářů, který dříve chytal v Litvínově. „Rozebíráme spolu situace, všechno nám ukazuje i na videu,“ vysvětluje Novotný.

Zažívá zatím svoji nejúspěšnější sezonu v kariéře. Měl dělat dvojku zkušenému Rastislavu Staňovi, avšak kvalitními výkony si řekl o větší porci zápasů, než se čekalo. „Rasťa je výborný gólman a mám k němu velkou pokoru. Čekal jsem na šanci. Přišla, když se mu tolik nedařilo. Pak to nešlo mě, a výborně chytal Rasťa.“

Teď když kolega onemocněl, má příležitost opět Novotný. Jaké má šance do dalších zápasů a hlavně do jarního vrcholu soutěže, si však netroufá odhadovat. „To neřeším. Rozhodnutí je na trenérech a kdo bude mít lepší formu, bude chytat. Play off je ještě daleko. Bude dobře, když budeme oba dva připravení, aby mohli kluci v klidu hrát,“ uzavírá Filip Novotný.