Trenéři

Pavel Gross - hlavní trenér

Bývalý útočník začínal s hokejem v rodném Ústí nad Labem, ale coby dvacetiletý už startoval za áčko Sparty a zúčastnil se světového šampionátu do dvaceti let. Ve sparťanském dresu získal ve své druhé sezoně 1989/1990 mistrovský titul, po němž se však vydal do Německa, osudové země svého života.

Uznávaný útočník na Západě zůstal, vypracoval se mezi hvězdy německé ligy a stal se legendou Adleru Mannheim, v jehož dresu získal zlatých hattrick v letech 1997 až 1999. Poslední dva tituly dokonce pozvedl s céčkem na dresu, ale zbývajících pět sezon aktivní kariéry dohrál v Berlíně, za který nejprve nastupoval z pozice hrajícího trenéra, ale rychle se zase vrátil na led čistě jako hráč. V roce 2004 však svou úspěšnou kariéru ukončil a po roce se vrátil do nejvyšší německé soutěže.

Z pozice asistenta sbíral první trenérské zkušenosti tři roky ve Frankfurtu a dvě ve Wolfsburgu, který od sezony 2010/2011 převzal jako hlavní kouč, kterým u Grizzlys zůstal dalších osm ročníků. Z výsledkově průměrného týmu vytvořil německou špičku, s níž hned v první sezoně vyhrál základní část a bral stříbro. V dalších sezonách Wolfsburg padl ve čtvrtfinále, třikrát za sebou v semifinále, dvakrát ve finále a znovu ve čtvrtfinále.

Vyřazení s Eisbären bylo pro českého kouče poslední zkušeností na lavičce Grizzlys, odkud se vrátil do Mannheimu. Už v prvním ročníku ho uznávaný trenér dovedl k titulu po čtyřech letech a následně dvakrát do čtvrtfinále. V březnu 2022 byl z lavičky Adleru odvolán, a přestože se jeho jméno skloňovalo v tandemu s českou reprezentací, bez angažmá zůstal několik měsíců. Spolupráce s Miloslavem Hořavou se však přeci jen dočkal od léta 2023, když se dohodl na smlouvě se Spartou a vrátil se do Česka.

Miloslav Hořava - asistent trenéra

Bývalý obránce začínal s hokejem v rodném Kladně, za které v sezoně 1978/79 debutoval v československé nejvyšší soutěži. V dresu Středočechů získal kompletní sbírku medailí a s výjimkou dvou zlatých sezon na vojně v jihlavské Dukle odehrál za Poldi deset let. Mistr světa z roku 1985 a účastník tří Kanadských pohárů i čtyř olympiád vyzkoušel své štěstí v zámoří. Na konci sezony 1988/1989 si v ní zahrál šest zápasů za slavné New York Rangers, v jejichž dresu nakonec odehrál za tři roky 80 zápasů a další dva duely přidal v bojích o Stanley Cup.

V letech 1991 až 1994 už Miloslav Hořava nastupoval za švédském MODO, následně i za Slavii, po které pomohl Karlovým Varům zachránit extraligu. Kariéru ukončil v roce 2000 v dresu Litvínova. Úspěšný obránce se vrhl na trénování, když vedl Znojmo, Karlovy Vary, Mladou Boleslav i Plzeň, při které převzal i českou dvacítku. Přes Ústí nad Labem a MODO se dostal i do Sparty, se kterou skončil v nepovedené sezoně 2010/2011 až v play out.

Po dvouletém odpočinku se Miloslav Hořava přesunul do Litvínova, kde byl asistentem Radima Rulíka. V sezoně 2014/2015 společně dosáhli na největší trenérský úspěch, když dovedli Litvínov k prvnímu extraligovému titulu. Zkušený trenér následně vedl i Wolfsburg, Kladno a do října 2018 opět Mladou Boleslav. Od té doby byl uznávaný kouč bez angažmá, přesto se nadále vzdělával a účastnil se řady trenérských besed i školení, kde zachytával nejnovější trendy hokeje. Na začátku února 2020 převzal tým Sparty spolu s Josefem Jandačem, se kterým zakončil základní část na třetím místě. Skvěle rozjetou sezonu bohužel zastavila pandemie nemoci COVID-19.

V další sezoně dokráčel s týmem až do sedmého semifinálového utkání. Poté se vydal na stáž do Švédska, aby se na začátku listopadu do Sparty opět vrátil. I díky jeho pomoci prožili sparťané raketový vzestup, který skončil až ve finále proti Třinci, s nímž náš tým prohrál po šesti zápasech.

Zkušený trenér si dal po sezoně od hokeje pauzu, znovu se vydal vzdělávat, ale na podzim se do Sparty vrátil, aby nahradil dvojici Pavel Patera - Patrik Martinec. Tentokrát však po jeho boku stanul uznávaný švédský trenér Hans Wallson.

Petr Přikryl - trenér brankářů

Petr Přikryl se narodil 17. února 1978 v Litoměřicích. Odchovanec místního hokeje se v juniorském věku přesunul do Kladna a následně do Sparty, se kterou spojil nejvýraznější část své kariéry. První extraligový start si připsal v sezoně 1998/1999 právě v dresu pražského klubu a po většinu své sparťanské éry byl spolehlivým parťákem Petru Břízovi. I on měl tak výrazný podíl na dvou mistrovských titulech z let 2000 a 2002.

Oblíbenec sparťanských fanoušků si ale v roce 2003 vyzkoušel i roli stabilní jedničky, když odešel do slovenského Trenčína, kterému pomohl k mistrovskému titulu. V dalších sezonách už kluby střídal častěji a na Spartu se vrátil znovu v ročníku 2006/2007, kdy se podílel na svém třetím sparťanském titulu. Brankář, přezdívaný „Bingo“, pak působil střídavě v extralize i první lize a vyzkoušel si také krátké angažmá v německém Norimberku. V sezoně 2011/2012 už startoval jen v první lize a po čtyřech sezonách v dresu rodných Litoměřic se v roce 2015 s aktivní kariérou rozloučil.

Bývalý úspěšný brankář u svého řemesla zůstal a stal se trenérem brankářů. Po prvních zkušenostech na severu Čech, kde působil i v roli generálního manažera klubu, se znovu vrátil do Sparty, ale tentokrát v roli kouče. Petr Přikryl se nakonec propracoval až do reprezentace, jejíž brankáře vedl v roce 2018 na mistrovství světa v Dánsku a od extraligové sezony 2018/2019 je součástí sparťanského realizačního týmu.