28. 10. 2006 Vojtěch Gibiš

Chtěli jsme hrát vzadu na nulu, říkal Hlinka

Domácí prostředí Spartě pomohlo, v televizním utkání dokázali Pražané Vítkovice přehrát, k čemuž pomohly i dva body Jaroslava Hlinky. Nejproduktivnější hráč extraligy v posledních dvou duelech bodově mlčel, v sobotu mu zřejmě pomohl impuls trenéra Výborného, který rozházel jednotlivé útoky.
Jednadvacet hodin měli hráči úřadujícího mistra na regeneraci po nepovedeném zápase v Pardubicích. V předehrávce 20. kola je totiž v sobotu čekal nepříjemný soupeř z Vítkovic, v čele s papírově nejlepším extraligovým brankářem Markem Pincem. “Museli jsme se na tenhle zápas hodně koncentrovat, museli jsme ho totiž zvládnout. Motivace tedy byla jasná,“ popíral Hlinka to, že by se jim do zápasu nastupovalo těžce.

Základem úspěchu po čtyřech porážkách byla svědomitá hra Holešovických v obraně. “Venku jsme dostávali strašně moc branek. To jsme chtěli změnit. Takže taktika byla jasná. Hrát vzadu na nulu, a vepředu něco dát,“ prozrazoval úspěšný recept kapitán reprezentačního týmu. Trenér Marian Jelínek na tiskové konferenci naznačil, že si po zápase s Pardubicemi trenéři s hráči řádně promluvili, obsah rozhovoru však novinářům nesdělil. Stejně tajemný zůstal i Jaroslav Hlinka. “Oni na nás mají vždy připravenou nějakou řeč. Tyhle věci by však měly zůstat v kabině,“ pousmál se sparťanský odchovanec.

Trenéři promíchali hned na začátku útoky, což byl fakt chtěný, ovšem do něj zasáhly ještě žaludeční potíže jednoho sparťanského hráče. “Na začátku zápasu jsme točili osm útočníků, protože Tomáš Netík nemohl naskočit. Trenéři zkusili střídat jen osm hráčům abychom byli v tempu. A to nám vyšlo.“ Sparťanští lodivodové také roztrhli kamarády Hlinku a Hlaváče a dali je do různých útoků. “Myslím si, že to bylo jen na tenhle zápas, že to měl být pro nás nějaký nový impuls. Věřím, že se časem zase k sobě s Honzou vrátíme,“ komentoval devětadvacetiletý forvard.

Sparta protrhla smůlu a po čtyřech porážkách naplno bodovala. Ovšem v závěru si situaci zkomplikovala, když v poslední pětiminutovce, za stavu 3:0, vyrobila dvě velké hrubky v obraně, které dokázal Radoslav Kropáč v obou případech využít. “Byl to těžký zápas, protože jsme si ho zdramatizovali. Ale o to jsme víc rádi za tři body.“ Holešovickým pomohlo k výhře také domácí prostředí. I když zápas přenášela televize, navštívilo T-Mobile Arénu více než pět tisícovek diváků. “Doma hrajeme lépe, dostáváme méně branek. Venku bychom měli však hrát stejně jako doma. Doufám, že ty čtyři nepovedené zápasy venku byly jen výjimka a že se nám teď bude na kluzištích soupeře opět dařit,“ věří mistr světa z roku 2001.

Sparta si zápas 20. kola předehrála v sobotu, hráči budou v neděli odpočívat, dostali totiž od trenérů volno. A protože tentokrát se nehraje úterní kolo, sehrají sparťané další utkání až v pátek, kdy se před reprezentační přestávkou střetnou doma se Zlínem. “Možná by bylo lepší, kdybychom hráli už v úterý, když jsme teď ukončili tu nepříznivou sérii. Ale zase na druhou stranu si odpočineme a dobře se na ten zbývající zápas připravíme,“ řekl zeť trenéra Františka Výborného.