25. 8. 2005 Lucie Vítková

Na turnaji přivítá Spartu Lada Togliatti

Celek ruské Superligy, Lada Togliatti, bude prvním protivníkem zraněními zdecimované Sparty pod Alpami ve Švýcarsku. Lada sehraje na Slapshot Trophy druhé utkání, pro Pražany to bude turnajová premiéra. Utkání začíná ve 20:00 na stadiónu ve městě Zuchwill.
Klub byl založen v roce 1976 pod názvem Torpedo, později byl klub přejmenován. V roce 1989 se poprvé honosil jménem Lada, který nese klub dodnes. Lada působí v nejvyšší ruské soutěži od roku 1991, o dva roky později se poprvé probojovala do finále vyřazovací části. V posledním kole ovšem Togliatti neuspělo, vše si vynahradilo následující sezónu. V roce 1994 vybojovala Lada titul pro mistra Superligy. Téže rok se klub dostal do finále Evropské ligy, kde nestačil na finský Jokerit Helsinky. Togliatti patří v ruské soutěži mezi špičkové týmy. V roce 1995 si mužstvo na krk pověsilo stříbrné medaile, v roce 1996 opět soutěž ovládlo a do svých rukou převzalo také prvenství v Evropském poháru.

V poslední době se Ladě také daří, ale vždy skončí jen stupínek před vítězstvím. Loni a předloni si hokejisté Lady museli vystačit s bronzovými medailemi, uplynulý ročník získali druhé místo. Ve finále nestačila Lada na Dynamo Moskva a to i přesto, že se celou sezónu řadila mezi přední týmy soutěže. V play off přešlo Togliatti postupně přes Novokuzněck (stav série 3:1) a Jaroslavl (stav série 3:0). Stříbrné místo je pro klub nejlepším umístěním od roku 1997.

S mužstvem se rozloučili brankáři Markkanen (NHL), Pjatkevič, obránci Malenkich, Seljanov, Titov a útočníci Afanasenkov (NHL), Bulajev, Volkov, Grigorenko, Zubrus (NHL), Kozlov Viktor (NHL), Krivonožkin a Skugarev. Naopak do týmu přišel brankář Kulikov (Křídla sovětů), z Dynama přispěchal forvard Karcev nebo z Čerepovce Petrunin. Na jeden rok se Ladě upsal Alexander Semin, který má řadu zkušeností z ruské reprezentace a zámořské NHL.

Minulý týden sehrála Lada na domácí půdě turnaj s názvem Lada Cup, který vyhrála. Po výsledcích s Ufou (4:2), Voskresenskem (2:2) a Kazaní (0:2) se probojovala do finále, kde se potkala znovu s týmem Ufy, který porazila poměrem 2:0. Celkem Lada odehrála čtrnáct přípravných zápasů, ze kterých odešla šestkrát jako vítěz, třikrát se se soupeřem rozešla smírně a pětkrát podlehla.

Soupiska

Brankáři: Kulikov Vladimir, Koshechkin Vasiliy Obránci: Yakhanov Andrey, Voroshnin Pavel, Vorob’ev Dmitry, Semenov Maxim, Panin Grigory, Metliouk Philippe, Kruchinin Andrey, Esipov Andrey, Emelin Alexey, Bodrov Denis Útočníci: Sevost’yanov Sergey, Sevost’yanov Mikhail, Semin Alexander, Petrunin Andrey, Mikhnov Andrey, Krysanov Anton, Ketov Evgeny, Kazionov Dmirty, Kartsev Denis, Buturlin Alexander, Bumagin Alexander, Boykov Alexander, Belkine Oleg, Vorobyev Ilia, Zhmakin Stanislav, Zavgorodnev Petr.

Pomocný zdroj: Aleš Zbořil.