14. 11. 2005 Ivana Paulová

Sparťané v mládežnických výběrech

I mládežnické výběry sehrály během reprezentační přestávky několik přípravných zápasů nebo turnajů. V reprezentaci do osmnácti let, kterou trénuje Karel Najman, se objevili hned tři hráči juniorky Sparty, Martin Kupec, Pavel Mrňa a Otakar Procházka. Do o rok mladšího výběru byli nominováni dva dorostenci, Patrik Vrána a Tomáš Karpov. V devatenáctce si zahrál Jakub Krätzer.
Reprezentace do dvaceti let cestovala do Ruska na tradiční turnaj čtyř. Pro svěřence trenérů Radima Rulíka a Jana Votruby to byla poslední prověrka před mistrovstvím světa, které se bude konat na přelomu roku v kanadských městech Vancouver, Kamloops a Kelowna.

V Rusku se náš výběr střetl s domácí reprezentací, s Finskem a Švédskem. Češi nevyhráli jediný zápas a skončili poslední. To ale směrem k světovému šampionátu nic neznamená, Češi mají v kanadských juniorkách okolo čtyřiceti hráčů, kteří na turnaj do Ruska nemohou, ale pro mistrovství budou připraveni.

Pro mistrovství bude český tým doplněn o hráče z Kanady, určitě pojede i brankář Marek Schwarz, který na loňském šampionátu byl vyhlášen nejlepším brankářem. Z hráčů v Kanadě by měl dostat příležitost i bývalý hráč Sparty Karel Hromas a šanci má i obránce Jaroslav Mrázek.

Jednou do roka se sejde i reprezentace do devatenácti let. Schází se pravidelně v listopadu a hlavním cílem je, aby hráči, co přecházejí z kategorie osmnáctiletých do dvacítky měli ten přesun ulehčen. Devatenáctka hrála tři zápasy se stejně starými Finy v Kravařích, trenérem je zároveň i kouč juniorky Sparty Zdeněk Pavliš. Mladíci dvakrát remizovali, nejdříve 3:3, pak 2:2 a v posledním zápase prohráli 1:4. Poprvé v životě oblékl reprezentační dres i sparťanský útočník Jakub Krätzer, navíc se mu ve druhém zápase porařilo vstřelit gól.

Reprezentace do osmnácti let jela do Prievidzi na turnaj čtyř. Asistent trenéra Karel Najman, který je zároveň asistentem trenéra v juniorce Sparty, poskytl k výběru komentář, „Kostru týmu máme, ale i další hráči mají cestu otevřenou. Chtěli jsme dát příležitost ostatním, ať se ukážou. Nemůžeme neustále točit dvacet stejných hráčů. Tento turnaj měl sloužit jako příležitost pro nové hráče, aby se předvedli v mezinárodním měřítku. Na závěrečný kemp před dubnovým mistrovství světa osmnáctiletých ve Švédsku pozveme as třicet hráčů, tak chceme o nich mít dobrý přehled. Je potřeba dát prostor co nejvíce hráčům.“

Z velké části nováčci v reprezentaci nebo hráči, kteří se vracejí po odmlce sehráli tři dobré zápasy a skončili druzí za vítězným Ruskem. Nejdříve mladíci podlehli domácímu Slovensku 1:3, remizovali s Ruskem 4:4 a na závěr porazili Němce 4:2. „Šlo nám i o výsledky. Při každé reprezentační akci chceme uhrát solidní výsledek. Ale jde i o to, aby hráči co reprezentují, se ukázali v co nejlepším světle, podali dobrý výkon a pak se odstaví i dobrý výsledek. A tím si i řekli o další nominaci,“ připomíná Najman.

Na Slovensko odjeli i tři hráči juniorky Sparty, obránce Otakar Procházka a útočníci Pavel Mrňa a Martin Kupec. „Všichni tři si o nominaci řekli dobrými výkony ve Spartě. Hrají stabilně a pracují na sobě. Mrňa s Kupcem dřou pro tým a Procházka je srdcař. Ten se už promítal i předchozích srazech,“říká Najman.

„Chceme objevit hráče, kteří jsou ochotni pracovat pro tu kostru týmu. Protože na šampionátu potřebujeme hráče co budou hrát a dřít pro tým, i když třeba nebudou tolik hrát, ale i podpora ze střídačky je důležitá,.“.

Úplným nováčkem v reprezentaci je Martin Kupec. „Jsem rád za tu příležitost. Mám z nominace velkou radost. Aspoň teď uvidím jestli na to mám.“

Otakar Procházka se objevoval v reprezentaci do šestnácti let, pak i v sedmnáctce, ale na nějakou dobu se z reprezentace odmlčel, „Většina hráčů ročníku 88 je teď první rok v juniorce. Přechod z dorostu je těžký a zdá se, že cesta do reprezentace se znovu otevřela. Někteří hráči nehrají, jiní naopak dostávají hodně šancí ve svých týmech. Začíná se teď od znova. Jde o to, jakou má kdo formu. Chtěl bych zahrát dobře, aby si mě všimli i dál.“

Naopak Pavel Mrňa se zúčastnil posledních několika akcí, ačkoliv dřív se v reprezentaci neobjevoval. „Všichni chtějí dostat šanci, protože náš ročník čeká v dubnu mistrovství světa a tam chtějí hrát všichni. Takže každá reprezentační akce je velká výzva. V týmu chybí klíčový hráči a je na nás, abychom je zastoupili. V týmu jsou hráči, kterým se zatím v juniorech daří, takže naše druhé místo je skvělý výsledek,“ uzavírá Mrňa.

Reprezentace od sedmnácti let sehrála tři zápasy s Finskem. Výsledky byly naprosto vyrovnané. První duel vyhráli Češi 5:4, druhý skončil 4:4 a ve třetím utkání naši prohráli 3:4. Ve výběru byli i dva hráči dorostu Sparty, obránce Patrik Vrána a útočník Tomáš Karpov.

Výběr do šestnácti let sehrál tři zápasy doma se Švýcarskem. Nejmladší reprezentace byla taky ta nejúspěšnější, vyhrála totiž všechny tři zápasy. Hrálo se v okolí Prahy. V Kralupech nad Vltavou vyhráli Češi 3:1, v Rakovníku 5:1 a ve Slaném 4:2.